Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Oregano je zbraň proti rakovine
Oregano je zbraň proti rakovine Tlačiť E-mail

Podľa doterajších informácií je zo zdravotného hľadiska asi najdôkladnejšie preskúmanou koreninou kurkuma (žltý koreň, ktorý sa suší a melie). Kurkuma patrí k top potravinám s protirakovinovým účinkom a doteraz jej máloktorá iná mohla konkurovať. Veľmi účinne chráni aj bunky mozgu pred degeneráciou a vznikom Alzheimerovej choroby. Podľa výsledkov novej štúdie je však konkurent už na svete – je ním oregano. Alebo presnejšie: jedna z jeho fytochemikálií karvakrol (patrí do skupiny fenolov). Karvakrol v experimente na bunkách účinne likvidoval nádorové bunky a to spustením ich apoptózy (= programovaná bunková smrť). Nádorové bunky majú niekoľko zákerných vlastností a jedna z nich je, že sú v podstate nesmrteľné – nereagujú na regulačné mechanizmy, ktoré riadia normálne bunkové procesy v zdravých bunkách a vyvolajú aj ich prirodzené odumretie. Karvakrol dokázal nádorové bunky „donútiť“ k tomu, aby odumreli. Okrem toho, oregano má aj silný protizápalový a antibakteriálny účinok (preto sa jedlo s oreganom kazí pomalšie). Zatiaľ nevieme viac (koľko oregana a ako dlho treba konzumovať, ako sa lepšie vstrebáva a pod.), ale používajte ho pri každej možnej príležitosti (pizza, polievky, zemiakové a strukovinové jedlá, pomazánky a pod.) – nemáte čo pokaziť! Viac karvakrolu obsahuje čerstvé oregano, ale sušené je tiež fajn – pred použitím ho dobre pomrvte medzi prstami.

Autori tejto štúdie vidia v oregane ako protinádorovej potravine a karvakrole ako biologicky aktívnej látke veľký potenciál. Výsledky boli prvýkrát prezentované na megakongrese Experimental Biology v San Diegu v apríli 2012.

Ak teda máte radi pizzu, nikdy z nej nevynechajte paradajkový základ (obsahuje protirakovinový lykopén – chráni nielen prostatu, prsník, sietnicu a kožu) a vždy oregano (karvakrol je váš nový priateľ!) a AKV dodáva: cesto si pripravujte z celozrnnej múky.
 

 

 
E-LINE space