Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

príbeh vášho metabolizmu Tlačiť E-mail

(tento článok je z knihy I. Bukovského "Teraz to zíde - pravdy a klamstvá o chudnutí")


Ak ste uverili, že jediným „horákom“ vášho tuku je stepper alebo spinning na bicykli vo fitnescentre, je načase, aby ste si vypočuli príbeh vášho metabolizmu. Pohodlne sa usaďte, ja zakúrim v kozube a položím vám najprv niekoľko otázok.

Je naozaj ten stepper, kickbox alebo spinning či chôdza do kopca na páse vašou jedinou diaľnicou k optimálnej hmotnosti a väčšiemu sebavedomiu? A koľko času do týždňa sa dokážete takto potiť? Dve – tri hodiny? Nie je riskantné dávať 180 minútam týždenne takú veľkú moc nad sebou? A čo zvyšných 9 900 minút každého vášho týždňa?

Jasné! Je dôležité, že sa idete dobre spotiť a za hodinu spálite 200 alebo 500 „veľkých“ kalórií (kcal), ale celý týždeň má 168 hodín a je veľmi dôležité aj to, čo robíte a koľko energie spaľujete vtedy, keď práve na vás nehučí nejaký spinningový guru a vy nelapáte po dychu s očami, v ktorých sa už pomaly stráca život. A sme pri tom magickom slovíčku „metabolizmus“.

Metabolizmus – to je v širšom slova zmysle celá látková výmena, všetky chemické reakcie vo vašom tele – teda aj to, čo sa deje v mozgu pri lúštení hlavolamu, v srdci a koži pri milovaní alebo v žalúdku pri trávení. Energetický metabolizmus – to je z celej tej biochemickej spleti všetkých vašich buniek už len to, čo súvisí so spaľovaním energie a s jej využívaním. V tomto príbehu bude účinkovať iba energetický metabolizmus, preto sú prívlastky a rozlíšenia zbytočné. Vaše spaľovanie energie (cukrov a tukov) bude skrátka „metabolizmus“.

Aby ste pochopili, prečo hovorím, že tie tri prepotené hodiny týždenne sú síce dôležité, ale ešte dôležitejšie je to, čo sa s vami deje zvyšných 165 hodín, musíte si prečítať moju knihu. Pochopíte, že hodina intenzívneho cvičenia (nech je to ešte trochu zložitejšie, nazvime to „pracovný“ metabolizmus) je v skutočnosti iba zlomok toho, čo vaše telo spáli na to, aby ste žili (to nazvime „bazálny“ metabolizmus).

Trochu fyziológie: Bazálny metabolizmus je množstvo energie, ktorú potrebujete na to, aby vaše bunky žili, dýchali a mali svoju teplotu. Aby vám pracovali pľúca, ktoré okysličujú vašu krv. Aby vám pracovalo srdce, ktoré hýbe tou krvou. Aby pracovala pečeň, ktorá do tej krvi uvoľňuje dôležité látky. Aby vám pracovali obličky, ktoré tú krv čistia. Aby boli vaše svaly v základnej pohotovosti a aby vám pracoval mozog, ktorý to všetko kontroluje. Zjednodušene: bazálny metabolizmus za 24 hodín je také množstvo energie, aké vaše telo spotrebuje na prežitie, ak by ste 24 hodín iba ležali (fyzická pasivita), nespali, ale nič neriešili (psychická pasivita).

Bazálny metabolizmus môžete, samozrejme, každý deň zvýšiť o to množstvo energie, ktorú spálite cvičením, chodením, nakupovaním, praním a žehlením, čítaním novín a hundraním, riešením domácej úlohy z matematiky za vaše dieťa, prepínaním kanálov na televízore, telefonovaním, vysávaním, smiechom, ba dokonca aj jedením! Keď však porovnáme hodnotu vášho bazálneho metabolizmu s energetickým výdajom, aký môžete dosiahnuť, ak nie ste náhodou Lance Armstrong alebo Kateřina Neumannová, tak zistíte, že mám pravdu: je síce dôležité, aby ste cvičili a poriadne sa potili najmenej 30 minút 3-krát týždenne, ale aspoň také dôležité je aj to, aký máte bazálny metabolizmus. Ten je predsa daný geneticky, nie? (A za to zase môžu vaši rodičia! A možno aj babky a dedkovia )

Áno, príbeh o vašom metabolizme je na prvý pohľad oporou pre výhovorky.

 „Od posledného tehotenstva mám spomalený metabolizmus a nech robím, čo robím, nemôžem schudnúť,“ sťažuje sa mi 38-ročná Monika.

„Ja už priberám aj zo vzduchu!“ zúfa si pani Dana, ktorá má kúsok po päťdesiatke.

„Nemôžem schudnúť, pretože mi nefunguje štítna žľaza,“ konštatuje 45-ročný Jaroslav v obleku.

Ako to teda je? Je skutočne váš metabolizmus nejako vnútorne nastavený génmi a hormónmi na každý deň až do konca života? Máte, alebo nemáte šancu ovplyvniť svoj metabolizmus?

Prepáčte, hneď vám odpoviem, len musím priložiť do kozubu...

Dobre, som späť. Pozrime sa najprv na predpoklad, že váš metabolizmus je daný geneticky. Predstavte si, že na svete nájdeme 100 párov jednovaječných dvojičiek, ktoré sa dostali do rôznych rodín, a bude nás zaujímať, aká je pravdepodobnosť, že ak je jeden zo súrodencov tučný, bude mať nadváhu aj ten druhý. Ak je genetika taká všemocná, tak by každý obézny súrodenec mal mať obézne dvojča. Lenže my zistíme, že – bez ohľadu na vonkajšie okolnosti – je to pravda iba v 30 %. Iba 30 % z našich sledovaných dvojičiek má podobnú hmotnosť pri nadváhe! To je menej ako polovica. Záver: áno, genetika ovplyvňuje váš metabolizmus (a vašu hmotnosť). Ak je vaše telo geneticky naprogramované na väčšie hromadenie tuku, bude vás skutočne stáť viac námahy, aby sa číslo vašich riflí začínalo sexy dvojkou (ak ste žena) alebo sexy trojkou (ak ste muž), a nie štvorkou. Lenže väčšina génov, ktoré vás na tú nadváhu programujú, má nad vami iba zhruba 30 %-nú moc! Takže tak.

Ovplyvňujú váš metabolizmus hormóny? Áno, napríklad hormóny štítnej žľazy sú veľmi vplyvným regulátorom metabolizmu a spaľovania tukov, ale je naozaj možné, aby v takej malej krajine ako Slovensko bolo toľko chorých štítnych žliaz? Podľa všetkých súčasných informácií klinické hormonálne poruchy spôsobujú len menej ako 5 % prípadov obezity. Menej výrazné hormonálne nerovnováhy (napr. inzulínová či leptínová rezistencia, zvýšená hladina grelínu alebo kortizolu a pod.) môžu byť príčinou oveľa častejšie. Lenže vy už viete, že aj hladinu mnohých hormónov, ktoré ovplyvňujú váš pocit hladu a sýtosti, môžete vo veľkej miere ovplyvňovať sami. (A keď to neviete, nájdete to v tejto knihe.)

Máme 9 hormónov, ktoré nám hovoria: Jedz! Jedz! Jedz! A máme 14 hormónov, ktoré nám šepkajú: Už dosť, už dosť, už dosť. Máme teda lepšie predpoklady, aby sme udržali jedenie na uzde. Vyžaduje to však, aby sme tým hormónom dali šancu. Záver: áno, hormóny tiež ovplyvňujú váš metabolizmus a hmotnosť. Je tiež jasné, že nemôžete nad nimi vyhrať pevnou vôľou a poraziť biológiu, zvlášť ak si hormonálnu nerovnováhu spôsobíte sami nejakou bláznivou diétou alebo húsenkovou dráhou „Z diéty do diéty“. Môžete však urobiť všetko pre to, aby ste si hormonálnu turbulenciu nespôsobovali sami. Ste to práve vy, kto do veľkej miery rozhoduje, či vaše vlastné hormóny budú vašimi nepriateľmi, alebo vašimi spojencami.

Príbeh adiponektínu je dôkaz, „ako sa to dá!“ Adiponektín je hormón, ktorého určite chcete veľa. Produkujú ho vaše tukové bunky (predovšetkým bunky toho vášho bezpečnejšieho podkožného tuku – všetko dôležité o svojom tuku sa dozviete v kapitole „Príbeh vášho tuku“) a okrem toho, že má protizápalový účinok, že znižuje hladinu cukru v krvi a podporuje efekt inzulínu a leptínu, k jeho základným účinkom patrí najmä schopnosť:

 • potláčať hlad a
 • zvyšovať metabolizmus (podporuje spaľovanie tukov vo svalových bunkách, waw!).

„Zvyšovať metabolizmus“, všimli ste si? Určite vás však – tak ako vedcov, ktorí to objavili – prekvapí, že čím viac tuku máte, tým menej máte adiponektínu. Prečo? Pretože keď priberáte, rastie najmä objem vášho viscerálneho tuku (tento tuk sa hromadí okolo vašich vnútorných orgánov ako zvedavci okolo dopravnej nehody), a ten potláča tvorbu adiponektínu v podkožnom tuku. Záver: Ak chcete dosiahnuť pozitívny metabolický efekt adiponektínu, potrebujete si 1) vypestovať trochu viac svalov (sú hlavným cieľom adiponektínu) a 2) naštartovať chudnutie. Myslím „chudnutie“ (spaľovanie tuku), a nie „odvodňovanie“ pomocou bleskových a nezmyselných diét! Len čo sa vám podarí aspoň trochu schudnúť a pohnúť tým viscerálnym tukom z brucha preč, zvýši sa vám hladina adiponektínu. Výsledkom je, že 1) vaše svaly spaľujú viac tuku a 2) máte menšiu chuť do jedla.

Vidíte, ako sa dajú hormóny pozitívne ovplyvniť? Skúste naštartovať tento „bludný kruh chudnutia“ a namiesto cukru si dávajte do každej kávy a čaju lyžičku trpezlivosti – výsledok musí prísť! Len to potom zastavte, prosím vás, o trochu skôr ako Sarah Jessica Parker

(Plamene sú už maličké, oheň začína vyzerať ako slnko pri západe, a tak opäť prikladám do kozubu. Veď ešte nie sme ani zďaleka na konci príbehu.)

Ďalšia dobrá otázka znie: Ovplyvňuje váš metabolizmus aj vaše pohlavie? Hm, toto je vždy taká divná formulácia, keď človek nevie, čo má ovplyvňovať čo. Skúsim to takto: je váš metabolizmus ovplyvnený aj vaším pohlavím? Áno. Pohlavné hormóny nie sú zodpovedné iba za to, čo sa s vami deje od pása dolu, ale aj za to, čo sa deje s vaším pásom. Ak ste si už všimli, že muži majú sklon byť tuční v bruchu, chcem vás ubezpečiť, že to nie je spôsobené testosterónom. Naopak, k nadváhe prispieva nedostatok testosterónu u žien aj mužov v prechode (áno, páni, to je tá andropauza, pred ktorou ešte mnohí stále hrdinsky zatvárajú oči). A to hneď dvojako: 1) znižuje libido a túžbu po extatických mileneckých výkonoch (tým vám klesne denný energetický výdaj ) a 2) spôsobuje zmenšenie svalovej hmoty, a to zase znamená spomalenie metabolizmu. Viac o tom nájdete v kapitole „Príbeh vašich svalov“. Záver: ak chcete nechať testosterón konať vo svoj prospech, starajte sa oň a robte to radšej prirodzene (silovým cvičením), ako tabletkami či náplasťami, pretože hormonálna liečba alebo substitúcia majú svoje vedľajšie účinky a rozhodne by ste hormonálne prípravky nemali užívať bez dohľadu lekára.

K najčastejším hormonálnym príčinám obezity u žien patrí syndróm polycystických ovárií – SPCO. Pravdepodobne desať až dvadsať mladých žien zo sto môže mať nadváhu alebo obezitu spôsobenú touto hormonálnou poruchou. SPCO sa prejavuje nepravidelnosťou až vynechávaním menštruačného cyklu, hromadením tuku v oblasti brucha, pretrvávajúcim akné, zjemnením vlasov a výrazným rastom ochlpenia tam, kde by mali mať chlpy muži, a nie ženy (tvár, hruď, ruky). Príčiny SPCO sú najmä 1) inzulínová rezistencia a zvýšená hladina inzulínu v krvi (ja naozaj nemôžem za to, že sa stále motáme okolo tých istých problémov ) a 2) porucha činnosti hypotalamu a hypofýzy v mozgu (zvýšená tvorba hormónov, ktoré stimulujú vaječníky). Vo vaječníkoch postihnutej ženy sa objavuje väčšie množstvo nezrelých folikulov, ktoré sa nepremenia na zrelé vajíčka schopné oplodnenia. Výsledkom tejto poruchy je zvýšená hladina testosterónu až na hodnoty, ktoré – okrem tých spomenutých nešťastných príznakov – vyvolávajú aj nadmernú chuť do jedla. No, a ak sa to spojí s inzulínovou rezistenciou, tak je naša zemeguľa zase o jednu ťažšiu ženu ťažšia. V mnohých prípadoch SPCO pomáha hormonálna substitúcia, ktorá by však mala byť nastavená veľmi zodpovedne. Hormonálne tabletky v takýchto prípadoch nevyvolávajú chudnutie, len znížia hladinu testosterónu, zlepšia účinok inzulínu a znížia chuť do jedla. Myslím ale, že by ste to rozhodne nemali skúšať len tak samy doma

Hm, zatiaľ nám znovu skoro zhaslo v kozube, musím rýchlo priložiť a ideme riešiť otázku: Ako je váš metabolizmus ovplyvnený cvičením a fyzickou aktivitou? A je? Je.

Behaním, lezením, skákaním, žuvaním a všetkým, čo namáha vaše svaly, spaľujete viac energie – to je jasné, ale to nie je ten náš „bazálny“ metabolizmus, ktorý skúmame teraz. Nás zaujíma, čo sa bude diať vo vašom tele, keď idete po cvičení do sprchy, prezlečiete sa a idete domov. Všetky výskumy a vaša vlastná skúsenosť (spomeňte si, že po cvičení sa ešte dosť dlho cítite nielen uvoľnene, ale je vám aj teplejšie) potvrdzujú, že už jeden intenzívny fyzický výkon, ktorý trvá aspoň hodinu, zvýši na niekoľko nasledujúcich hodín celý váš bazálny metabolizmus. A podľa nedávnych výskumov sa ukázalo, že keď chcete dosiahnuť pozitívny metabolický efekt a spaľovať v pokoji viac kalórií, nemusíte ísť nevyhnutne do fitka! Urobme z vás teraz na chvíľu „obeť“ takého výskumu. Predpokladajme, že ste človek so sedavým zamestnaním, ktorý príde ráno do práce, sadne si na svoje miesto a vašou takmer jedinou „fyzickou“ aktivitou za celý deň je to, že ste sa boli cez obed najesť. S pani doktorkou Barbarou sme počas dňa pri vás a každú hodinu vám zoberieme dlhou tenkou ihlou (áu!) vzorku z vášho stehenného svalu. Vy idete o šiestej domov a my do laboratória, aby sme vaše vzorky vyšetrili.

Zaujíma vás, čo sme zistili? No, ukázalo sa, že vaše svaly sa takmer celých 10 hodín správali ako 15-ročný bernardín – spali. Navyše sme zistili, že aktivita veľmi dôležitého enzýmu (volá sa to tkanivová lipáza) počas dňa vo vašom svale stále klesala: vaše pasívne svalové bunky jednoducho „išli“ takmer na zotrvačnosť a nepotrebovali natankovať z krvi extra energiu vo forme tuku. A toto je dôsledok: Ak si vaše svalové bunky počas dňa neberú z krvi tuk, jeho hladina v krvi sa nemení. Ak tuk z vašej krvi priebežne nemizne vo svaloch, potom dispečing vašich zásob energie nemá žiadny dôvod poslať zásielku mastných kyselín z tukového tkaniva do krvi, a tak sa budete úplne zbytočne večer vážiť, merať alebo obzerať v zrkadle.

Na druhý deň vás požiadame, aby ste sa každú hodinu zodvihli a aspoň 5 minút robili niečo, pri čom sa trochu zadýchate a z čoho sa vám prekrvia veľké svaly (napr. stehná, brucho, chrbát, ramená). Môžete ísť na toaletu na najvzdialenejšie poschodie – ale peši! Môžete len tak prebehnúť niekoľko poschodí hore – dolu. Môžete si vyjsť pred budovu a niekde za rohom urobiť dvadsať drepov a desať výskokov. Môžete tie drepy a zopár zhybov (chlapci sa radi predvádzajú ) urobiť aj pri stole. Môžete si z toho urobiť na oddelení dlhodobú súťaž, ktorej pravidlá si vymyslíte sami

Skrátim to: tento deň budete každú hodinu 5 minút fyzicky aktívni a my vám znovu budeme odoberať vzorky zo svalu, znovu budete zatínať zuby pri každom pichnutí, znovu pôjdete domov o šiestej a my pôjdeme znovu do labáku. Na druhý deň vám povieme super správu: aktivita vášho enzýmu (je to tkanivová lipáza, ešte sa pamätáte?) neklesla na nulu, ale v niektorých prípadoch ostala až na úrovni 70 %! A toto je dôsledok: Ak si vaše svalové bunky počas dňa berú z krvi tuk, jeho hladina v krvi klesá. Ak tuk z vašej krvi priebežne mizne vo svaloch, ktoré ho spália, tak dispečing vašich zásob energie môže poslať ďalšiu zásielku mastných kyselín z tukového tkaniva do krvi a vy takto deň po dni a gram po grame budete spaľovať všetky lentilky, ktoré ste pojedli omylom .

Kladiem do kozubu ďalšie poleno a vy kladiete poslednú otázku, či aj zloženie potravy a jedenie môže ovplyvniť váš metabolizmus. Samozrejme. Trojako: 1) kalorickým príjmom (nedostatočný, ale aj nadmerný príjem kalórií spomaľuje metabolizmus!), 2) obsahom tuku, bielkovín a sacharidov, 3) režimom prijímania jedla počas dňa.

Drobná (do)vysvetlivka: Každá bunka má svoj vlastný „kozub“, v ktorom horí palivo, aby bunka mala energiu a mohla robiť všetko, čo robiť má.

Takže, po prvé: určite ste si všimli, že keď som do kozubu priložil, o chvíľu sa plamene rozhoreli a nám bolo teplejšie. Naopak, keď sme nechali polená len tak pomaly dohorievať, plamene boli stále menšie a teplo k nám takmer nedočiahlo. Jasné! Metabolizmus a spaľovanie tukov podporíte, ak telu pravidelne dodáte kvalitné palivo. Naopak, ak budete svoj organizmus vystavovať deficitu kalórií, telo si to vyhodnotí ako stav hladomoru alebo vojny a začne energiou šetriť. Lenže to je presne to, čo chudnúci človek nechce!

Na druhej strane, ak by ste na ten tlejúci ohník (= spomalený metabolizmus) zrazu naložili celý kôš dreva (= firemná husacina, svadobná hostina, neskorá pracovná večera alebo jeden divoký biely sex s chladničkou po dni plnom stresu), môže sa stať, že vám v kozube takmer zhasne – nadmerné množstvo dreva sa nestihne tak rýchlo spáliť a ostane v kozube ležať bez úžitku (= vaše tukové tkanivo rastie).

Po druhé: Určite ste si tiež všimli, že keď som do kozubu priložil mokré bukové (akože slovná hračka ) drevo, oheň trochu syčal a plameňom sa vôbec nechcelo vyskočiť vyššie. Keď som tam však vložil hrubé poleno suchého brezového dreva, rýchlo sa to chytilo a horelo ako divé. To mokré bukové drevo, ktoré v kozube horí pomaly, sú tuky na vašom tanieri, ktoré sa spaľujú pomalšie. A to suché brezové drevo? Sú to sacharidy (nemám, samozrejme, na mysli čisté cukry), ktoré sa nielen metabolizujú a spaľujú rýchlejšie, ale práve ony sú signálom, že telo má energiu a nemusí šetriť. Záver: strava, ktorá obsahuje primerané množstvo komplexných sacharidov s dostatočným podielom vlákniny, podporuje metabolizmus, kým nadbytok tuku vám ho spomalí. Toto platí bez ohľadu na kvalitu tuku. Áno, je pravda, že z olivového oleja v tele vzniká látka (trénujte si mozog: oleyoletanolamid), ktorá podporuje pocit sýtosti, ale aj tak by ste sa ním nemali prejedať. Ak sa totiž budete prejedať olivovým olejom alebo avokádom (alebo akýmkoľvek najlepším a zdravým tukom), vaše cievy budú síce čisté a vaše telo bude mať veľa antioxidantov a protirakovinových látok (čo je veľmi dôležité!), ale bude mať aj veľa svojho – nepanenského – tuku. (Vieme, že naozaj nikto na Veľkej gréckej tučnej svadbe nedostal infarkt ani rakovinu, ale skoro všetci tam boli tuční )

A po tretie: príjem jedla počas dňa tiež ovplyvňuje váš metabolizmus. Veď už viete, čo sa stane, ak vynecháte raňajky alebo ak vaše raňajky neobsahujú zdravé tuky, nízkotučné bielkoviny, vlákninu a cukry. (Váš metabolizmus sa na veľkú časť dňa spomalí ) A viete tiež, čo sa stane, keď je vaša večera príliš neskoro a príliš kalorická. (Váš metabolizmus sa spomalí na veľkú časť noci a navyše sa tie jouly a kalórie potichu, potme a rýchlo premieňajú na tukové obaly vašich vnútorných orgánov )

Záver: Ak nezabudnete, že sa dedia nielen gény, ale aj

 • kuchárska kniha
 • vzťah k prírode a vzťah ku gauču
 • tenisky a bicykel
 • ušiak a tabatierka
 • smiech a sloboda
 • úzkosť a žiarlivosť
 • a závislosť od jedenia,

o to ľahšie uveríte, že máte silu zmeniť svoj metabolizmus a svoju hmotnosť. Uveríte, že to, čo jete, kedy jete a koľko jete, koľko máte svalov a ako s nimi narábate, koľko a ako spíte – že to všetko priamo a pozitívne alebo negatívne ovplyvňuje nielen váš metabolizmus, ale aj vaše gény a vaše hormóny.

A keď tomu skutočne uveríte, získate Excalibur, ktorým je možné poraziť aj toho stohlavého draka, čo na vás chrlí oheň a síru doterajších neúspechov.

Toto váš metabolizmus spomaľuje:

 • vynechávanie jedál (najmä vynechávanie raňajok)
 • každá blesková alebo nezmyselná redukčná diéta! (= vynechávanie jedál)
 • zlá kuchárska kniha
 • nedostatok spánku a znížená kvalita spánku
 • nedostatok svalovej hmoty a testosterónu
 • zlý vzťah k prírode a príliš dobrý vzťah ku gauču
 • prejedenie a prejedanie sa
 • nadváha a obezita
 • nedostatočný pitný režim
 • glutamát sodný (a všetky práškové polievky, ochucovacie zmesi, omáčky a potraviny, ktoré ho obsahujú)
 • kvetinové vône
 • niektoré antidepresíva
 • niektoré hormonálne prípravky

Svoj metabolizmus urýchlite tým, že:

 • ...najlepšie rady, ako urýchliť svoj metabolizmus, nájdete v mojej knihe "Teraz to zíde - Pravdy a klamstvá o chudnutí" 

mega FAKT
Metabolizmus nie je to isté, čo trávenie! Metabolizmus prebieha v každej bunke. Trávenie je proces mechanického a chemického spracovania potravy v tráviacom systéme.

______________________________________________________________

Máte naozaj spomalený metabolizmus?
Ak si myslíte, že máte spomalený metabolizmus, vieme Vám to v spolupráci s laboratóriom SportMed v Bratislave profesionálne a bezbolestne zmerať, vyhodnotiť a nájsť pre Vás optimálne riešenie. Obráťte sa na nás.
______________________________________________________________


mega FAKT
Ľudia, ktorí pravidelne a kvalitne raňajkujú, majú aktivované gény, ktoré podporujú metabolizmus. Takže to, čo zjedia, sa veľmi pravdepodobne spáli skôr, ako sa z toho stihne „urobiť“ nový tuk na zadku alebo v bruchu.

mega FAKT
Kvetinové vône, a špeciálne vôňa levandule, spomaľujú metabolizmus. Podľa japonských vedcov bude celkom užitočné, ak kvetinové vône (aviváž, deodoranty do kúpeľne, kolínsku,  soľ do kúpeľa a pod.) odstránite z dosahu svojho nosa a nahradíte ich sviežou citrusovou vôňou, ktorá metabolizmus naopak stimuluje. A ja dodávam: Nespoliehajte sa však, že stačí citrónový stromček v záchode, aby sa z vás stal človek, ktorý bude musieť v hustom daždi behať, aby bol mokrý.

mega FAKT
Aj hormóny rozhodujú o tom, ako budete vyzerať vo svojich nových plavkách značky TYR už toto leto Naučte sa pozitívne ovplyvňovať svoje dôležité hormóny chudnutia.

mega FAKT
Ak vynecháte raňajky a budete až obedovať (= 12 a viac hodín trvajúca hladovka), spomalíte si metabolizmus o 40 %. Bude to trvať až dovtedy, kým nezjete jedlo, ktoré obsahuje bielkoviny a bezpečné tuky.

mega FAKT
Ak aspoň hodinu po tréningu alebo cvičení nebudete piť alebo jesť nič, čo obsahuje tuk alebo cukor, vaše telo (ak ste počas fyzickej aktivity minuli podstatnú časť svojich zásob cukru) bude v tejto fáze spaľovať viac uloženého tuku ako pred cvičením.

mega FAKT
Ak principiálne prestanete používať výťahy a chodiace schody, na každom poschodí, ktoré prejdete pešo smerom hore, vyhodíte zo seba asi 3 lentilky alebo pol lyžičky masla. Vlastne masti

mega FAKT
Ak si chcete správne organizovať príjem jedla počas dňa, toto je ten najlepší návod: Choďte spať trochu hladní, aby ste sa tešili na raňajky.

mega FAKT
Vynechávaním jedla si môžete metabolizmus spomaliť až do takej miery, že ani 50 %-ná redukcia kalorického príjmu nebude stačiť na to, aby ste chudli. Ak sa pri takom spomalenom metabolizme dva-trikrát do týždňa iba trochu prejete (a je to na večeru), môžete zabudnúť na akékoľvek lepšie tvary a čísla.

mega FAKT
V auguste 2008 sa prvýkrát (pri výskume čínskych dedinčanov) ukázalo, že glutamát sodný môže byť ďalšou z príčin súčasnej obezity: ľudia, ktorí spomedzi všetkých sledovaných konzumovali najviac glutamátu, mali 3-krát väčšie riziko nadváhy a väčšieho množstva viscerálneho tuku. Môže to byť spôsobené tým, že glutamát spomaľuje metabolizmus tukového tkaniva. O tri mesiace neskôr sa objavila iná správa: glutamát spomaľuje obezitu mladých laboratórnych krýs. Ja budem zatiaľ veriť výsledkom pozorovania ľudí

mega FAKT
Ak počas cvičenia alebo fyzického výkonu pijete nápoje s obsahom cukru alebo oligosacharidov, môže sa vám stať, že v nich vypijete viac kalórií, ako spálite samotným cvičením. Energetické nápoje sú určené pre športovcov, ktorí potrebujú rýchlo regenerovať svoje zásoby energie. Lenže to je presne to, čo vy pri chudnutí robiť nechcete.

mega FAKT
Podľa štúdie zverejnenej v októbri 2008 môže byť väčšina ľudí už jednorazovým prejedením sa „naprogramovaná“ svojím hypotalamom v mozgu na ďalšie prejedenie. A to už vtedy, kým sú ešte štíhli. To by napríklad vysvetľovalo, prečo je také ťažké zastaviť vianočné obžerstvo aj ľuďom, ktorí majú normálnu hmotnosť


Knihu si môžete kúpiť priamo tu.

 

 
E-LINE space