Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Tučné mliečne výrobky a rakovina prsníka
Tučné mliečne výrobky a rakovina prsníka Tlačiť E-mail

Tak ešte raz – tučné mliečne výrobky sú: plnotučné mlieko, smotana, smotanové jogurty, maslo a výrobky z nich. Potraviny s vysokým obsahom tuku môžu byť okrem iných škodlivín aj zdrojom ženských hormónov, estrogénov, čo pri nádoroch prsníka (najmä tých, ktoré sú „živené“ estrogénom = ER-pozitívne) môže hrať významnú úlohu. Častá konzumácia tučných mliečnych výrobkov k tomu všetkému aj zvyšuje príjem kalórií = zvýšené riziko nadváhy a/alebo obezity = zvýšená tvorba vlastného estrogénu.

Tento výskum (14. marca 2013 v časopise Journal of the National Cancer Institute) sledovali počas 15 rokov skoro 1900 žien. Podľa konzumácie tučných mliečnych výrobkov ich rozdelili do troch skupín: • najnižší príjem = 0 až 0,5 porcie tučných mliečnych výrobkov denne stredný príjem = 0,5 až 1 porcia tučných mliečnych výrobkov denne najvyšší príjem = 1 porcia a viac tučných mliečnych výrobkov denne.

Výsledok: ženy v skupine s najvyšším príjmom mali o 49 % vyššie riziko úmrtia na rakovinu prsníka a o 64 % vyššie riziko úmrtia na akúkoľvek príčinu v porovnaní so ženami s najnižším príjmom.

Ak Vás teda niekto nahovára, aby ste si neodopierali maslo, lebo je „zdravé“, myslite si o tom radšej svoje a konzumáciu tučných mliečnych výrobkov držte pod prísnou kontrolou (v celej rodine?). Riešením môžu byť nielen nízkotučné mliečne výrobky ale aj rastlinné zdroje vápnika ako sú: strukoviny, kapustová a listová zelenina, orechy či olejnaté semená.


AKV zverejnila: 6. septembra 2013
 

 

 
E-LINE space