Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Váš hnev a riziko infarktu
Váš hnev a riziko infarktu Tlačiť E-mail

ImageVeľmi dlho nám hovorili, že potláčanie emócií škodí zdraviu, že negatívne emócie treba naplno prejaviť a tým dôjde k úľave a katarzii. Nedávna štúdia však ukázala, ako to vlastne je: čím silnejší hnev človek prejavil, tým vyššie bolo riziko infarktu myokardu.

Štúdie, ktorá bola realizovaná na Harvard Medical School v Bostone a jej výsledky boli publikované 2. mája 2013 v časopise The American Journal of Cardiology, sa zúčastnilo 3886 pacientov, ktorí boli sledovaní v období rokov 1989 až 1996. Z tejto skupiny asi 1484 pacientov zaznamenalo výbuchy hnevu posledný rok pred infarktom a 110 z nich malo záchvat hnevu v priebehu dvoch hodín tesne pred infarktom. Pacienti poskytli informácie o svojom stravovaní, fyzickej aktivite, užívaní liekov a tiež o výskyte hnevu počas posledného roka pred infarktom. Intenzitu hnevu určovali podľa sedembodovej škály. Analýza súvislosti intenzity hnevu a pravdepodobnosti výskytu infarktu potvrdila, že čím sú prejavy hnevu intenzívnejšie, tým je riziko infarktu myokardu vyššie. Mierne prejavy hnevu zvyšovali riziko infarktu asi dvojnásobne, kým veľmi intenzívne prejavy asi štvornásobne. Najčastejšími príčinami hnevu boli vzťahové a pracovné problémy.

Súvislosť hnevu a rizika infarktu má aj svoje fyziologické vysvetlenie: pri hneve sa v tele spustí reakcia „útok alebo útek“, vyplaví sa z drene nadobličky veľa katecholamínov (adrenalín, noradrenalín), zvýši sa krvný tlak a pulz, zúžia sa cievy a krvné doštičky majú zvýšenú tendenciu sa zrážať. Takto sa už aterosklerotická koronárna cieva môže uzavrieť, vznikne nedokrvenie určitej časti srdca (ischémia) a bez včasného zásahu aj infarkt myokardu.
V štúdii sa okrem iného ukázala zaujímavá vec: pacienti, ktorí užívali betablokátory na zníženie tlaku (lieky, ktoré blokujú receptory pre katecholamíny) mali po záchvate hnevu nižšie riziko infarktu. Tento nález autori štúdie odkazujú lekárom, ktorí zvažujú akú antihypertenznú liečbu zvoliť u svojich pacientov, aby práve u takých, ktorí majú sklony k hnevu alebo úzkosti dali prednosť tejto skupine antihypertenzív pred ACE-inhibítormi.

Rada AKV:

  • stresu sa nedá vyhnúť, ale môžete sa naučiť, ako ho lepšie zvládať (fyzická aktivita, meditácia, relaxačné cvičenia a pod.)
  • pokiaľ si s Vaším hnevom neviete rady a okolie Vám pripomína, že ho prejavujete veľmi často, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc (psychológ, psychiater).     

 

 

 
E-LINE space