Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Ľudia s vysokým krvným tlakom túžia po soli
Ľudia s vysokým krvným tlakom túžia po soli Tlačiť E-mail

ImageJe dobre známe, že veľa soli v strave u mnohých ľudí zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a to tým viac, čím je človek starší. Nová štúdia ale priniesla znovu tú ťažkú otázku „Čo bolo prvé – sliepka alebo vajce?“ Najprv vznikne hypertenzia a potom treba riešiť príjem soli alebo majú niektorí ľudia závislosť na soli a preto sú náchylnejší na vznik artériovej hypertenzie? Niekoľko štúdii totiž už dávnejšie potvrdilo, že by mohla existovať genetická predispozícia k vyhľadávaniu slanej chuti.

Výskum (máj, 2013), ktorého výsledky boli prezentované na kongrese American Society of Hypertension v San Francisco, sledoval 44 seniorov vo veku asi 73 rokov vrátane 16-tich s normálnym krvným tlakom.
Realizovali s nimi dva testy: v prvom dostali tri kúsky bieleho  chleba s rôznym obsahom soli a mali si vybrať, ktorí im najviac chutí. 68 % účastníkov s vysokým krvným tlakom oproti 31 % účastníkov s normálnym krvným tlakom si vybralo ten s najvyšším obsahom soli. Po dvoch týždňoch účastníci absolvovali podobný test, v ktorom ale chlieb bol okrem soli ochutený aj bylinkami. V tejto situácii si najslanší chlieb vybralo už iba 14 % účastníkov s vysokým krvným tlakom a žiaden s normálnym tlakom.

Autori štúdie si zmenu výberu po ochutení chleba nevedia s istotou vysvetliť, ale môže to slúžiť ako jeden z návodov ako si od slanej chuti odvyknúť. V každom prípade si treba uvedomiť, že často tradovaný názor, že telo si „pýta, čo mu chýba“ v žiadnom prípade neplatí a u pacientov s hypertenziou je to presne naopak. Musia si na svoju chuť dávať veľký pozor!

A praktická rada: používajte na ochucovanie jedla veľa byliniek a spotreba soli aj túžba po nej prirodzene klesnú.
 

 

AKV zverejnila: 28.5.2013

 

 
E-LINE space