Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Ranná cigareta je najnebezpečnejšia!
Ranná cigareta je najnebezpečnejšia! Tlačiť E-mail

Image
Ste zarytý fajčiar a od fajčenia Vás neodradí dlhý zoznam chorôb ani argument, že fajčením škodíte celému svojmu okoliu? Máme pre vás zaujímavú novú správu: najnebezpečnejšia je prvá ranná cigareta, ktorú si dáte krátko po zobudení.


Vedci z Penn State analyzovali údaje o asi 2000 dospelých fajčiaroch, ktorí sa zúčastnili U.S. National Health and Nutrition Survey. Výsledky analýz publikovali v časopise Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention (29. marec 2013). Účastníci uviedli údaje o svojich fajčiarskych návykoch a poskytli vzorky krvi. Z celej skupiny si 32 % ľudí zapálilo svoju prvú cigaretu asi do piatich minút po zobudení, ďalších 31 % od 6 do 30 minút, 18 % od 31 do 60 minút a 19 % viac ako hodinu po zobudení. Ľudia z prvej skupiny (ktorí siahajú po cigarete ešte so zalepenými očami) mali v krvi najvyššiu koncentráciu karcinogénu NNAL, ktorý je špecifický pre fajčiarov. A tento nález bol nezávislý od celkového počtu vyfajčených cigariet počas dňa!

Autori štúdie tento fakt vysvetľujú tým, že ráno fajčiari inhalujú dym z cigarety omnoho hlbšie a výraznejšie ako cez deň a teda aj dávka karcinogénov potom musí byť vyššia.

Ja si však myslím, že to môže byť spôsobené aj tým, že ráno má človek v ústach úplne iné zloženie mikroflóry a iné zloženie slín – všetci dobre vieme ako to v našich ústach ráno vyzerá

 

AKV zverejnila: 24.5.2013

 

 

 
E-LINE space