Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Ste ospalí? Skontrolujte si vitamín D
Ste ospalí? Skontrolujte si vitamín D Tlačiť E-mail

Podľa nových informácií (Journal of Clinical Sleep Medicine, december 2012) veľmi pravdepodobne existuje výrazná, i keď komplikovaná, súvislosť medzi hladinou vitamínu D v krvi a dennou ospalosťou.

Štúdie sa zúčastnilo 81 pacientov „sleep clinic“ (klinika pre poruchy spánku), ktorým bola diagnostikovaná porucha spánku. Väčšina z nich trpela obštrukčnou spánkovou apnoe. Pacienti s touto poruchou niekoľkokrát za noc zažijú tzv. spánkové apnoe, čo je krátka chvíľa prerušenia dýchania (ktorá prináša svoje riziká).

Všetkým pacientom, ktorí sa zúčastnili štúdie, bola meraná hladina vitamínu D v krvi a sledovaná jej súvislosť s dennou ospalosťou. Pre nás belochov je podstatné, že denná ospalosť s poklesom hladiny stúpa. Ak teda nechcete byť ospalí, starajte sa okrem iného aj o to, aby vaša hladina vitamín D bola v norme.

Je to vôbec prvá štúdia, ktorá demonštrovala jednoznačnú súvislosť koncentrácie vitamínu D s dennou ospalosťou.

Čo s tým teraz? (úryvok z pripravovanej knihy „Návod na prežitie pre ženu“)

Moje tipy

 • dajte si vyšetriť koncentráciu vitamínu D v krvi
  • za normu sa dnes vo väčšine laboratórií považujú hodnoty v rozpätí 30 – 80 nanogramov/mililiter (= 75 – 200 nanomolov/liter)
  • najlepšie však je, keď sa vaše hodnoty nachádzajú v hornej štvrtine tejto normy = viac ako 67 nanogramov/mililiter (= 168 nanomolov/liter)
 • ak máte zistený deficit, je potrebné upraviť ho čím skôr (najmä, ak ste onkologická pacientka, ak trpíte autoimunitnými ochoreniami vrátane psoriázy, sklerózy multiplex, zápalu štítnej žľazy a pod.)
  • poraďte sa s lekárom o vhodnej suplementácií
  • v AKV zvyčajne ordinujeme denné dávky 2000 – 5000 IU vitamínu D3 denne (súčasne odporúčané dávky na kompenzáciu deficitu zďaleka nestačia – máme to odsledované kontrolnými vyšetreniami a rovnako to popisujú klinické štúdie)
  • vitamín D užívajte vždy len s výdatným jedlom, ktoré obsahuje nejakú zdravú formu tukov (podporuje to jeho vstrebávanie)
 • kontrolné vyšetrenie krvi je odporúčané najskôr o 6 – 8 týždňov po nasadení suplementácie (podľa východzích hodnôt a nasadenej dávky)
  • ak ste dosiahli hodnoty cez 60 nanogramov/mililiter, tak... zvyšok si budete môcť prečítať už v novembri 2013 (verím, že sa to podarí! )

    

AKV zverejnila: 2.apríla 2013 

 

 
E-LINE space