Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Krátke cvičenie zlepšuje sebakontrolu u detí
Krátke cvičenie zlepšuje sebakontrolu u detí Tlačiť E-mail

ImageJe tu niekto, kto by pochyboval, že fyzická aktivita prospieva nášmu telu aj duši? Znovu však pripomenieme, že by mala byť primeraná (veku, stavu aj intenzitou), pravidelná (nie, raz za rok to nie je pravidelná) a trvať určitý čas (aspoň 30 – 40 minút jedna dávka a 12 mesiacov v roku).

V marcovom čísle časopisu British Journal of Sports Medicine r. 2013 uverejnili výsledky prehľadu 19-tich štúdií, ktoré boli realizované počas roku 2012 a sústredili sa na tri vekové skupiny: od 6 do 12, od 13 do 17 a od 18 do 35 rokov. Vo všetkých sledovali efekt krátkotrvajúceho stredne intenzívneho cvičenia. Cvičenie (beh alebo bicyklovanie) trvalo 10 až 40 minút a účastníci pri ňom dosiahli tepovú frekvenciu (HR) na úrovni 60 % maximálnej HR. Po ukončení cvičenia bolo realizované testovanie kognitívnych funkcií a  sebakontroly, čo sú veľmi významné vyššie nervové funkcie, ktoré hrajú základnú úlohu pri učení, vzťahoch a komunikácií. Všetky deti a mladí dospelí dosahovali výrazne lepšie výsledky po ukončení cvičenia.

Mechanizmus tohoto účinku cvičenia na mozog nie je celkom známy, ale predpokladá sa, že počas cvičenia dôjde k prekrveniu čelového mozgového laloka, ktorý je – okrem mnohých iných vecí – zodpovedný za sebakontrolu. Aj keď zatiaľ nevieme ako dlho tento pozitívny efekt pretrváva, isté však je, že by to pomohlo mnohým deťom a mladým ľuďom – dokonca tento výskum naznačuje aj využitie fyzickej aktivity v liečbe autizmu či ADHD.

 

 

 
E-LINE space