Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Popôrodná úzkosť – častejšia ako depresia
Popôrodná úzkosť – častejšia ako depresia Tlačiť E-mail

ImageUrčite ste počuli o strašiaku s menom „popôrodná depresia“ – alebo aj zažili? Autori novej štúdie z Penn State College of Medicine (Pediatrics, apríl 2013) sa však zamerali na iný stav: popôrodnú úzkosť. Do štúdie zaradili 1100 čerstvých matiek, ktorých priemerný vek bol 29 rokov. Boli sledované pre príznaky úzkosti aj depresivity 2. týždeň, 2. mesiac a 6. mesiac po pôrode. Zároveň sa zaznamenávala dĺžka dojčenia a využívanie zdravotnej starostlivosti.

Z výsledkov vyplynulo, že až 17 % sledovaných matiek trpelo po pôrode úzkosťou a „iba“ 6 % popôrodnou depresiou. Miera úzkosti časom výrazne klesla, ale ešte aj pol roka po pôrode bol jej výskyt vyšší ako výskyt depresivity. U väčšiny žien však problém vymizol „sám od seba“, bez potreby medikamentóznej liečby. Dôvodom, prečo je informácia o prítomnosti úzkosti dôležitá je fakt, že jej výskyt ovplyvňuje dĺžku dojčenia a potrebu vyhľadávania zdravotnej starostlivosti. Úzkostné matky dojčia kratšie a častejšie vyhľadávajú lekára.

Tieto čísla a údaje však rozhodne nemajú byť dôvodom, aby sa problém zbytočne dramatizoval. Pôrod je skutočne stresujúcou a zaťažkávajúcou skúškou v živote ženy a určitá miera úzkosti po pôrode je primeraná a úplne prirodzená reakcia.

Pomôcť môžu aj tieto dva prístupy:

  • vedomie, že popôrodná úzkosť je vlastne len ďalšia životná situácia, ktorú treba čo najlepšie zvládnuť – život predsa nie je „cestou k bájnemu šťastiu“, ale každennou cestou, po ktorej máme to veľké ľudské šťastie (ale aj zaodpovednosť) kráčať
  • neodmietajte pomoc, ktorú vám niekto ponúka.

AKV zverejnila: 20 marca 2013


 

 

 
E-LINE space