Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Stanoviská arrow Názory arrow Názor na očkovanie proti rakovine krčka maternice
Názor na očkovanie proti rakovine krčka maternice Tlačiť E-mail

 

Bol som prvý, kto v Teleráne informoval o vakcíne proti papilomavírusu – vírusu, ktorý vyvoláva ženám rakovinu krčka maternice. S veľkým potešením som uvítal takýto nástroj prevencie jedného druhu rakoviny. Dúfam tiež, že ďalší výskum prinesie ešte niekoľko podobných možností prevencie nádorových ochorení.

So znepokojením však v poslednej dobe sledujem verejnú prezentáciu očkovania proti tomuto druhu rakoviny. Mediálna komunikácia výrobcu vakcíny a vyjadrenia spriaznených lekárov-špecialistov vzbudzujú dojem, že už zase ide iba o peniaze a nie o ženu. K takejto domnienke existujú nasledujúce dôvody:

 •   z rakoviny krčka maternice sa umelo robí ústredná téma zdravia žien a pritom:
  • rakovina krčka maternice je v úmrtnosti „až“ na 9. mieste medzi onkologickými ochoreniami (tu nájdete tabuľky úmrtnosti na rakovinu v SR za rok 2005)
  • na rakovinu prsníka, hrubého čreva a konečníka, rakovinu priedušiek a pľúc, žalúdka, pankreasu a vaječníkov spolu zomiera každý rok 13,5-krát viac žien (2700!) ako na rakovinu krčka maternice
  • existuje celý rad ochorení, ktoré postihujú ženy častejšie, ako rakovina krčka maternice a ktoré majú dramatickejší vplyv na chorobnosť a úmrtnosť žien ateroskleróza, hypertenzia, cukrovka, osteoporóza, Alzheimerova choroba a pod.)
 •   viackrát zazneli výzvy na využitie novej vakcíny na celoplošné očkovanie, ktoré
  • vyžaduje 3 dávky vakcíny po 3 200.- Sk na osobu (spolu cca 10 000.- Sk)
  • musí byť aplikované dievčatám pred začiatkom ich sexuálneho života
  • by vyžadovalo zaočkovať v tejto chvíli 209 701! dievčat vo veku od 10-15 rokov a prinieslo by prvé pozitívne výsledky o 20-40 rokov

Všetko by to stálo cca 2 MILIARDY korún (aj milión je Vám veľa? 1 miliarda je TISÍC MILIÓNOV Smile)

Výzvy na celoplošné očkovanie sú, samozrejme, adresované našej sociálne cítiacej vláde. Myslím si však, že je nielen nereálne, ale aj neetické hľadať tieto prostriedky v štátnom rozpočte a „strčiť“ ich do vrecka výrobcovi vakcíny, pretože:

 • to nie sú efektívne vynaložené peniaze: keby sa 2 miliardy korún použili na preventívne programy tých častejších druhov rakoviny (prsník, hrubé črevo, žalúdok, pľúca, vaječníky, pankreas), ochránilo by to oveľa viac mužov a žien a znížilo by to úmrtnosť omnoho výraznejšie!
 • keby sa mali vynakladať rovnaké prostriedky na prevenciu tých častejších druhov nádorových ochorení (prsník, hrubé črevo a konečník, prostata a pod.), proporčne k počtu úmrtí by to znamenalo 70-100 MILIÁRD korún ročne!! A to som spočítal IBA nádorové ochorenia, obyvatelia SR však trpia a zomierajú aj na choroby srdca a ciev, cukrovku, dôsledky obezity a cukrovky, dôsledky osteoporózy a Alzheimerovej choroby a mnohé iné zdravotné problémy.
  Pre vašu informáciu: V roku 2006 boli výdavky štátneho rozpočtu celej našej krajiny 269 miliárd korún...
 • obyčajná fortifikácia múky kyselinou listovou, ktorá by stála cca 2 milióny korún ročne (1/1000! nákladov na uvedené očkovanie)
  • by znížila výskyt rakoviny prsníka o cca 30% už v horizonte 10-20 rokov
  • znížila by výskyt úmrtí na infarkt a mozgovú porážku
  • znížila by výskyt vrodených porúch novorodencov (v našej krajine prichádza na svet každý rok asi 70 detí s poruchami miechy, tváre alebo mozgu len preto, lebo ich matka mala v prvom mesiaci tehotenstva nedostatok kyseliny listovej)
  • znížila by výskyt osteoporózy a jej dôsledkov
  • znížila by výskyt Alzheimerovej choroby
  • o ostatných pozitívnych aspektoch fortifikácie múky týmto dôležitým vitamínom B, sa môžete dočítať viac

Vzhľadom na uvedené skutočnosti, považujem očkovanie proti rakovine krčka maternice za nadštandardný výkon, ktorý nie je vzhľadom na deficit prostriedkov v poisťovacom systéme zdravotnej starostlivosti v našej krajine, dostatočne efektívnym nástrojom prevencie rakoviny.

Ešte raz: želám očkovaniu proti rakovine krčka maternice úspech a všetkým ženám zdravie, ale kým bude len na rakovinu prsníka zomierať skoro 4-krát viac žien, bude nevyhnutné venovať primerané prostriedky a pozoronosť najmä týmto „ostatným“ ženským zdravotným problémom.

Dajte si so mnou záväzok: Tento rok nedostanem rakovinu!

 
E-LINE space