Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

pravdy a klamstvá o cukre a umelých sladidlách Tlačiť E-mail

(tento článok je z knihy I. Bukovského "Teraz to zíde - pravdy a klamstvá o chudnutí")
 

Fámy, dogmy, polopravdy, klamstvá – to je osud sacharidov, cukrov a umelých sladidiel. Prvé umelé sladidlo sacharín bolo vyrobené už v roku 1879. Neuveriteľné, však?

Aby bolo jasné, o kom je vlastne reč:

  • jednoduché (sladké) sacharidy = cukor, cukry
  • komplexné (nesladké) sacharidy = polysacharidy (napr. všetky druhy škrobov), oligosacharidy (napr. inulín), vláknina
  • umelé sladidlá = látky vyvolávajúce vnem sladkej chuti, ktoré však majú nízku, prípadne žiadnu energetickú hodnotu.

(Podrobné informácie o umelých sladidlách nájdete v angličtine na http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_sweetener, spoľahlivú verziu v slovenčine som nenašiel)

MUDr. Kirňáková: Ovocie konzumujte v obmedzenom množstve, pretože obsahuje cukor.
A vitamíny a antioxidanty treba potom užívať v tabletkách, pani doktorka? Z analýz zloženia stravy v mojej ambulancii vyplýva, že je takmer nemožné, aby človek dosiahol potrebné denné dávky vitamínov, minerálov a fytochemikálií iba zo zeleniny.
Naozaj nechápem, kde sa zobrala táto rozšírená dogma o ovocí. No a čo, keď obsahuje cukor, ale je tam veľa vlákniny, ktorá jeho vstrebávanie spomaľuje, a tým si udržiavate optimálnu úroveň metabolizmu, stabilizovanú hladinu inzulínu aj leptínu. Je pravda, že ak ste hladný, tak 20 minút po jablku budete ešte hladnejší, ale väčšina odrôd jablka obsahuje málo cukru, takže ten za to nemôže. Je pravda, že sušené ovocie obsahuje viac cukru, ale to je preto, lebo prišlo o vodu a všetko v ňom zhustlo. Nejedzte presladené sušené druhy ovocia (mango, papája, ananás, kokos, jahody a pod.), ale keď si dáte sušené jablká, hrušky, brusnice, marhule, datle či figy s mierou (ako to napísať lepšie?), nemáte čo pokaziť.

Ak vypijete denne jednu plechovku sladeného nealkoholického nápoja, za mesiac máte na tele prilepšené zbytočné polkilo. Za rok sladkého životného štýlu si „privyrobíte“ šesť kíl.
Také jednoduché to zase nie je. Ak by ste totiž vypili iba túto jednu plechovku a nič nezjedli, budete dokonca chudnúť. Všetko závisí od pomeru príjem-výdaj. Ak však chcete šetriť kalórie tam, kde to má zmysel, naozaj bude najlepšie, ak nebudete do seba zbytočný cukor ešte aj liať. Kanadskí a americkí tínejdžeri vypijú ročne v nealko nápojoch skoro 45! kíl cukru na jedného. Čo je na tom cool?

Cukor je najnebezpečnejší nepriateľ postavy. Na rozdiel od tukov ho telo nepotrebuje. Obmedzte sladenie a prísun cukru, výsledkami budete milo prekvapené.
Vaše telo cukor potrebuje. Ak by ste ho nemali napríklad vo svaloch, nemohli by ste bežať na električku ani zdvihnúť ťažký kufor. Cukor je aj základným palivom mozgu. (Druhým orgánom, ktorý potrebuje ako zdroj energie iba cukor, sú semenníky muža.) Mozog denne potrebuje asi 30 gramov glukózy. Ak ju nemá, správa sa dosť nemiestne a núti vás čo najrýchlejšie nejaký cukor nájsť a zhltnúť. Poznáte to. Našťastie, všetku potrebnú glukózu pre svoje svaly, mozog či semenníky môžete získať aj z obilnín, strukovín a ovocia. Myslím však, že radikálne vylúčiť cukor zo svojho života nie je celkom dobrý nápad. Zvyčajne sa to vracia ako bumerang.

Výskumy dokazujú, že ľudia, ktorí vynechajú sacharidy na obed, sa k nim vrátia neskôr a obvykle vo väčšom množstve.
Spomeňte si na to, keď budete mať nutkanie zjesť na obed iba kúsok ryby alebo hydiny so zeleninou. Chýbajú v tom sacharidy. Jasné, nejedzte bielu ryžu, biele cestoviny, zemiakovú kašu či knedle z bielej múky. Namiesto toho si dajte naturálnu ryžu, celozrnnú cestovinu alebo celozrnné/grahamové pečivo. Ak obedujete niekde, kde nič z toho nie je poruke, zistite, či nemáte k dispozícii (napr. v samoobslužnom šalátovom bare) kukuricu, bielu alebo červenú fazuľu, prípadne cícer. To všetko sú bohaté zdroje sacharidov s nízkym glykemickým indexom – dajte si z toho dve až štyri polievkové lyžice do svojho šalátu namiesto nevhodnej prílohy. Alebo: v kancelárii či aute môžete mať vždy celozrnný knäckebrot a keď idete na obed, pokojne si zoberte niekoľko kúskov so sebou do servítky a položte si ich na stôl. Nikomu to nemôže prekážať, akurát vám bude možno niekto závidieť.

Ak sacharidy konzumujete rovnomerne počas celého dňa, váš mozog udržiava optimálnu hladinu sérotonínu, ktorý sa stará o kontrolu chuti do jedla. Ak máte nedostatok sacharidov, zníži sa aj jeho hladina, a to vyvolá zvýšený apetít.
Presne tak. (V niektorých časopisoch sa skutočne nájdu aj rozumné rady.) Hladinu cukru v krvi vám najlepšie udržia potraviny s nízkym glykemickým indexom. Druhá možnosť: malé porcie potravín s vyšším glykemickým indexom, ale častejšie. To sa však ťažšie nastavuje a ľahšie poruší.

Sladké princezné: pre vás príroda stvorila chróm. Spoľahlivo zabíja vašu neodolateľnú chuť na sladké.
Princezné sú iba pre princov, ale chróm je tu pre každého a nezabíja chuť na sladké. Často dokonca nemá vôbec žiadny efekt. Viac nájdete v kapitole „Pravdy a klamstvá o výživových doplnkoch na chudnutie“.

Z umelých sladidiel môžete mať depresiu.
To nie, ale váš mozog bude mať z nich „chemickú kinetózu“ – nastane informačný chaos, pretože jazyk hlási mozgu: Už vydrž, prišiel ti ten cukor, už to tu mám! A mozog čaká, čaká, čaká, ale žiadny cukor nechodí. Tak sa zase ozve a ozve sa silnejšie. Ak sa to párkrát zopakuje, nakoniec si vysypete tú cukorničku do seba celú. Výsledok: zjete viac cukru, ako keby ste ho mozgu poskytovali počas dňa priebežne. Ráno dobré muessli s medom, neskôr tu banán, tam kúsok čokolády...

Javorový sirup sa získava z javorovej miazgy. Cukor, ktorý obsahuje, nepreniká priamo do krvi, ale vstrebáva sa črevnými stenami, preto nezaťažuje pankreas.
Nezmysel. Skoro 90 % javorového sirupu tvorí sacharóza – teda presne to isté, čo máte v cukorničke na stole. Sacharóza je „zlepenec“ glukózy a fruktózy, takže keď sa to v čreve rozlepí, do krvi ide glukóza aj fruktóza v rovnakom pomere. Presne takisto ako z toho, čo máte v cukorničke na stole (Podrobnejší popis javorového sirupu a všetkých použitých potravín nájdete v kuchárskej knihe na rýchle a zdravé jedlá „Hneď to bude“, ktorú sme navarili spolu so šéfkuchárom Paľom Liptákom )

Popoludňajšiu krízu som zažehnala povolenou lyžičkou medu.
Vidíte, ako málo niekomu stačí? Lenže: ak vám dnes niekto „dovolí“ iba lyžičku medu, začne sa stláčať vaša pružinka príliš silno a prudko a keď zajtra vystrelí, vy si „dovolíte“ pol pohára nutelly. Podľa mňa to nie je ktoviečo.

mega BLUD
Telo cukor nepotrebuje.

mega FAKT
Ak konzumujete umelé sladidlá, mali by ste dôsledne sledovať ich množstvo a rôzne kombinácie.

mega BLUD
Ovocie konzumujte v obmedzenom množstve, pretože obsahuje cukor.

mega FAKT
Ak na obed vynecháte sacharidy, večer si ich mozog nástojčivo vypýta oveľa viac.

mega FAKT
Sledujte zloženie potravín a nápojov. Za rizikové nepovažujte celkový obsah „sacharidov“, ale obsah cukru. A to aj vo forme fruktózového sirupu.

mega FAKT
Fruktóza je zradná. Nepotrebuje síce k svojmu „pohybu po tele“ inzulín, ale má kalorickú hodnotu rovnakú ako glukóza. Navyše: jej nadmerný a častý príjem vyvoláva plynatosť, hnačkovú stolicu a poruchy trávenia, zvyšuje hladinu tukov (triglyceridov) v krvi, podporuje ukladanie a tvorbu tuku v pečeni, zvyšuje riziko dny a ovplyvňuje hormonálne nastavenie podporujúce rozvoj obezity (znižuje hladinu leptínu a zvyšuje hladinu grelínu). Obmedzujte potraviny a nápoje s pridanou fruktózou a fruktózovým sirupom.

mega FAKT
Nadmerná a častá konzumácia fruktózového sirupu sa dnes v niektorých odborných prácach považuje za rizikový faktor obezity. Najviac sa toho lacného sladidla vyrobeného z kukurice používa pri výrobe nealko nápojov a cukrárenských výrobkov.
V angličtine http://en.wikipedia.org/wiki/High_fructose_corn_syrup

 

Knihu si môžete kúpiť priamo tu.

Máte naozaj spomalený metabolizmus?
Ak si myslíte, že máte spomalený metabolizmus, vieme Vám to v spolupráci s laboratóriom SportMed v Bratislave profesionálne a bezbolestne zmerať, vyhodnotiť a nájsť pre Vás optimálne riešenie. Obráťte sa na nás.

 

 

 
E-LINE space