Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Stanovisko k článku „Vegetariánstvo môže ohroziť nenarodený plod“ Tlačiť E-mail


(znenie pôvodného článku nájdete napríklad tu: http://tvnoviny.sk/zeny/top-tema/vegetarianstvo-moze-ohrozit-nenarodeny-plod.html)

Posledné dni mnohých pobúril (alebo naopak potešil) článok, ktorý sa objavil na internete s názvom “Vegetariánstvo môže ohroziť nenarodený plod“, kde sa doslovne uvádza, že známy profesor z Kalifornskej univerzity vyjadril názor, že “tehotné vegetariánky ohrozujú svoje deti“.
V zozname publikácii (ktorý bol naposledy aktualizovaný 29.9.2008) profesora Lindsay Allena (a teda nie Allene Lindsaye ako uvádza autorka článku - tiež to niečo hovorí o dôveryhodnosti) sme nenašli žiadne informácie podobajúce sa vyjadreniam v článku, ktorý ste si prečítali, dokonca sa v žiadnom z dostupných abstraktov nevyskytovali ani vyjadrenia podobné. Či už sme hľadali zle my alebo autorka článku, k otázke, či môže vegetariánstvo poškodiť zdravie nenarodeného plodu odpovedáme: môže (ak je to vegetariánstvo “pudingové“, nevyvážené a zlé a to presne tak ako zle vyvážená nevegetariánska, či nemäsitá strava, ktorá neposkytuje dostatok napr. kyseliny listovej a môže tak spôsobiť vážne vývojové poruchy. Každá zle zostavená strava totiž môže byť poškodzujúca. Nesúhlasíme však s tvrdením, že vegetariánstvo ako také poškodzuje nenarodený plod.
Problematikou vplyvu vegetariánstva na zdravie človeka (aj ľudského plodu) sa veľmi dôsledne zaoberali mnohé organizácie ako sú napr. Americká dietologická asociácia alebo Dietológovia Kanady, ktoré jednoznačne už v r. 2003 vyhlásili vegetariánstvo za plnohodnotný spôsob stravovania pre všetky obdobia života vrátane gravidity (celé znenie vyjadrenia k vegetariánskej strave si môžete prečítať na internete na tejto webstránke: www.lpda.pt/ vegetariani smo/ada_dc_veg.pdf


MUDr. Alexandra Frolkovičová
MUDr. Igor Bukovský PhD.
na www.akv.sk zverejnené 6. októbra 2008

 

 
E-LINE space