Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Ryža natural Tlačiť E-mail

Ryža natural (celozrnná, pololúpaná, hnedá)


(z bestselleru dr.Bukovského a šéfkuchára Liptáka "Hneď to bude - navarte rýchlo, zdravo a chutne")

 

Ďalšia skvelá potravina, ktorej sa však zbytočne pripisujú až zázračné vlastnosti. Keď by ste prešli celý svet, mohli by ste spoznať asi 40 tisíc druhov ryže, ale zistili by ste, že existujú dva tvary: dlhozrnné (obsahujú menej škrobu, a preto sa po uvarení nelepia a podávajú sa najmä ako príloha) a krátkozrnné, guľaté ryže (obsahujú viac škrobu, po uvarení sa lepia a sú vhodné najmä na rizoto, dezerty a sushi). Kým biela ryža je takmer čistý a biologicky málo hodnotný škrob, naturálna ryža obsahuje podstatnú časť šupky a klíčku, kde sú schované všetky dôležité veci: fenoly (napr. kyselina ferulová so silným antioxidačným účinkom), esenciálne mastné kyseliny, vitamíny B a minerály.
Pozrite si tabuľku porovnania obsahu biologicky účinných látok v bielej a naturálnej ryži.


Preto aspoň doma čím skôr nahraďte bielu ryžu naturálnou. Jedna šálka uvarenej naturálnej ryže vám dá na deň až 20 % selénu a 88 % mangánu, ktoré chránia vaše bunky pred voľnými radikálmi, až 15 % niektorých vitamínov B, vyše 20 % horčíka a 10 % medi – a to stojí za tých 45 minút varenia. Smile


Naturálna ryža má nízky glykemický index, a preto je vhodnou potravinou pre diabetikov a pre všetkých, ktorí chcú schudnúť a udržať si optimálnu hmotnosť. Obsahuje tiež beta-glukany, ktoré podporujú imunitu a ktoré musíte kupovať v drahých tabletkách, ak jete bielu ryžu. Basmati ryža patrí k aromatickým, ktoré sú charakteristické obsahom éterických látok.


Zvyšky každej uvarenej ryže treba rýchlo schladiť alebo zmraziť, pretože sa v nej rád množí Bacillus cereus, ktorý vás potom môže prinútiť trénovať krátke trate a brušné svalstvo. Smile Zanechá po sebe narušenú flóru a zapálenú sliznicu čreva. Uvarená ryža pri uskladnení v chladničke ostáva bezpečná maximálne dva dni.

 
E-LINE space