Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 31 máj 2007 Tlačiť E-mail

 

Jablká počas tehotenstva chránia budúce dieťa pred astmou

Ženy, ktoré počas tehotenstva konzumujú aspoň 4 jablká za týždeň, porodia deti s rizikom vzniku astmy o viac ako 50% nižším oproti deťom narodeným ženám, ktoré počas tehotenstva konzumovali iba 1 jalbko za týždeň a menej.

 

Omega-3 mastné kyseliny v strave tehotnej ženy zase chránia budúce deti pred kožným ekzémom. Ženy, ktoré konzumovali v tehotenstve aspoň 1 porciu mastnej ryby týždenne, znížili riziko ekzému u detí o 43% oproti ženám, ktoré konzumovali rýb menej.

Podľa výskumníkov z Holandska a Škótska sú jablká účinné vysokým obsahom flavonoidov, ktoré majú protiastmatický účinok a omega-3 mastné kyseliny môže tehotná žena získať aj z orechov a olejnatých semien.

Rada AKV:

  • ak konzumujete počas tehotenstva ryby, mali byste sa úplne vyhýbať makrelám kráľovským, mečiarom, žraločiemu mäsu a výrazne obmedziť príjem mäsa z tuniaka bieloplutvého, pretože tieto ryby obsahujú veké množstvá ťažkých kovov, ktoré môžu poškodiť vývoj plodu. Nemali by ste konzumovať ani ryby chytené v slovenských riekach a nekontrolovaných vodných nádržiach (veľké ryby obsahujú viac ťažkých kovov a toxických látok ako ryby malé).
  • ak ste tehotná, dajte si záležať na zložení svoje stravy
  • optimálne je pripraviť svoj organizmus – aj primeranou úpravou stravy - na tehotenstvo aspoň 3-5 mesacov vopred a AKV má pre Vás špeciálny program Bezpečné tehotenstvo

Zdroj: prednáška na medzinárodnej konferencii American Thoracic Society, máj 2007

Soľ podporuje vznik vredov žalúdka

Už dávno sa vie, že veľký príjem soli v strave, zvyšuje riziko vzbiku vredov žalúdka a dvanástnika a teraz už pravdepodobne vieme, prečo je to tak.

Helicobacter pylori – mikroorganizmus, ktorým je infikovaných asi 20% dospelých ľudí, je hlavným rizikovým faktorom vzniku vredovej choroby (90% dvanástnika a 80% žalúdka) a rakoviny žalúdka.

Ak máte tohoto protivného bacila v žalúdku, veľmi pozorne si „sleduje“ zloženie vašej stravy a čím je tam viac soli, tým je „nervóznejší“ a zákernejší: začne sa správať voči sliznici Vášho žalúdka veľmi agresívne. To je dôveryhodný záver výskumov v laboratóriách Uniformed Services University of the Health Sciences v Bethesda, USA.

Rada AKV:

  • ak sa liečite na infekciu vyvolanú mikróbom Helicobacter pylori, je veľmi dôležité obmedziť príjem soli 
  • a súčasne pravidelne s každým jedlom počas liečby konzumovať probiotické baktérie (mliečne výrobky ani v kvasenej forme počas liečby infekcie HP nie sú veľmi vhodné, pretože podporujú tvorbu kyseliny v žalúdku a to vytvára priaznivejšie podmienky pre prežitie mikróbu)

Zdroj: prednáška na konferencii American Society for Microbiology, máj 2007

 

Syntetický estrogén mení pohlavie rýb!

Šokujúce závery museli urobiť kanadskí a americkí výskumníci, ktorí 3 roky sledovali vplyv účinku mikroskopických koncentrácií syntetického estrogénu na populáciu rýb v severnej časti Ontárijského jazera.

Po vypustení extrémne nízkej koncentrácie syntetického estrogénu – aký je účinnou látkou v antikoncepčných tabletkách – do vody jazera, nastali v populácií malých druhov rýb rodu Cyprinidae (kaprovité) (napr. malé strieborné rybky používané často ako návnada pri rybolove) tieto dramatické zmeny:

  • samci začali namiesto spermií produkovať vajíčka a postupne boli na nerozoznanie od samičiek
  • už v prvom roku po vypustení estrogénu populácia týchto rýb výrazne oslabla a na konci trojročného sledovania prakticky úplne vyhynula.

Podľa biologičky Karen Kidd z University of New Brunswick tieto zistenia o negatívnom vplyve už extrémne nízkych koncentrácií estrogínu spúšťajú pre človeka varovnú sirénu, pretože estrogén používaný ľuďmi sa vylučuje močom a môže sa postupne objaviť aj v povrchových vodách a negatívne ovplyvňovať ľudský organizmus.

Už niekoľko desaťročí sa pozoruje postupný pokles počtu a kvality spermií v semene mužov a chemikálie zo životného prostredia patria k tým najpravdepodobnejším príčinám vzniku porúch reprodukčného zdravia.

Rada AKV:

  • nazozaj neviem, čo v tejto súvislosti poradiť Cry

Zdroj: Proceedings of the National Academy od Sciences, máj 2007

 
E-LINE space