Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 17 máj 2007 Tlačiť E-mail

 

Na prevenciu infarktu stačí malá dávka Acylpyrínu

Ak máte predpísané dlhodobé užívanie salicylátov (Acylpyrín, Aspirín a pod.) pri ischemickej chorobe srdca alebo generalizovanej ateroskleróze, stačí, ak budete užívať podstatne nižšie dávky, ako sú väčšinou predpisované. Analýza 11 výskumov v tejto olasti ukázala, že maximálny efekt a minimálne vedľajšie účinky sa dosahujú pri dennej dávke 75-81 miligramov acylpyrinu/aspirínu (účinná látka je kyselina acetylsalicylová).

Ďalšie zvyšovanie dávok nemá silnejší ochranný pčinok, ale naopak, môže byť príčinou napr. krvácania v tráviacom systéme a iných nežiadúcich prejavov.

Rada AKV

  • dávku kyseliny acetylsalicylovej môžete postupne znížiť aj sami: ak užívate celú tabletku (500 mg), užívajte najprv niekoľko dní polovicu, potom môžete dávku znížiť až na 1/4 tabletky (ešte stále to bude 125 mg). Informujte o tom svojho lekára.
  • ak užívate súčasne s Acylyprínom aj inú antikoagulačnú/fibrinolytickú liečbu, poraďte sa o možnom znížení dávok Acylpyrínu so svojim lekárom

Zdroj: Journal of American Medical Association, 9. máj 2007

 

iPOD môže rušiť činnosť elektrického stimulátora srdca

iPOD (ale aj mobilný elefón, mikrovlnka a vedenie vysokého napätia) môžu spôsobovať poruchy činnosti implantovaného elektrického stimulátora.

To môže vyvolať nielen poruchy srdcovej činnosti, ale napr. aj mylnú interpretáciu záznamu lekárom pri kontrole činnosti stimulátora, ktorý si uchováva údaje o srdcovej aktivite.

Viem, nebude asi časté, aby svojmu starému rodičovi, ktorý má implantovaný kardiostimulátor, požičal jeho vnuk iPOD do nemocnice alebo do kúpeľov, ale čo keď predsa len sa to stane a ten straý rodič sa môže kvôli tomu vyskytnúť v nebezpečnej situácií? Smile

Zdroj: archív Americkej lekárskej knižnice, máj 2007

 
E-LINE space