Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 3 máj 2007 Tlačiť E-mail

ešte stále môžete využiť nový bezplatný program jarnej DETOXikácie AKV

 

Marihuana je dvakrát horšia ako kedysi

Podľa údajov amerického Národného ústavu pre drogové závislosti je obsah látky THC s kanabinoidným účinkom v marihuane viac než dvakrát väčší oproti roku 1988 (8,5% vs. 3,5%). To má vážne zdravotné dôsledky: marihuana poškodzuje funkcie centrálneho nervového systému a môže spôsobiť prechod do patologickej závislosti na iné toxické a psychodeštruktívne látky.

Podľa dr. Nory Volkow, riaditeľky ústavu, je pestovanie marihuany s rastúcou koncentráciou THC príčinou, že čoraz viac mladých ľudí končí po užití marihuany na jednotke intenzívnej starostlivosti vo vážnom ohrození zdravia a života.

Rada AKV

  • nezačínajte s marihuanou: 60% drogovo závislých ľudí začalo svoju „odbočku do slepej uličky“ práve fajčením marihuany

Zdroj: archív Americkej lekárskej knižnice Apríl 2007

 

Mliečne výrobky sa u mužov spájajú s Parkinsonovou chorobou

Ďalšia štúdia potvrdila nedávne zistenia, že konzumácia veľkého množstva mliečnych výrobkov sa u mužov spája s väčším rizikom vzniku Parkinsonovej choroby.

Výsledky pochádzajú z 9-ročného sledovania skupiny viac ako130 tisíc ľudí. Vedci nevedia vysvetliť zatiaľ ani mechanizmus (vápnik, vitamín D ani tuky pravdepodobne nie sú príčinou pozorovaného vzťahu), ale nevedia vysvetliť ani, prečo sa tento vzťah nevyskytuje u žien. Podozrivé v mlieku sú napríklad aj pesticídy s toxickým účinkom na nervové bunky.

Evidentné však je, že:

  • muži, ktorí koznumujú okolo 800 g mliečnych výrobkov denne (zhruba 3 šálky mlieka) majú riziko vzniku Parkinsonovej choroby o 60% väčšie oproti mužom, ktorí konzumujú denne iba 80 g mliečnych výrobkov a menej
  • najsilnejším rizikovým faktorom je mlieko, kým syry a jogurty majú menej výrazný negatívny vplyv

Rada AKV

 

Zdroj: American Journal od Epidemiology, 1. máj 2007

 

Bolesť chrbta poškodzuje krátkodobú pamäť

Ľudia s chronickou bolesťou chrbta majú výrazne horšiu krátkodobú tzv. projekčnú pamäť oproti ľuďom, ktorí bolesťami netrpia.

Krátkodobá projekčná pamäť – to sú situácie, v ktorých si musíte uvedomiť, čo idete robiť. Napríklad: otvoríte si kalendár a uvedomíte si, že dnes máte termín u svojho zubára a že tam musíte ísť, alebo odchádzate z domu na nákup a potrebujete si pamätať, čo treba nakúpiť Smile

Najvýraznejšie poškodenie pamäte sa pozorovalo u ľudí, ktorí dlhodobo užívajú steroidné lieky (glukokortikoidy) proti bolesti.

Podľa britských vedcov môže byť však príčinou aj stres a bolesť, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú funkcie nervového systému a znemožňujú vytváranie optimálnych pamäťových stôp.

Rada AKV

  • urobte všetko preto, aby ste nemuseli už od 40-tky riešiť svoj chrbát Smile
  • ak sa problémy s chrbticou už začali, buďte poslušní voči svojmu fyzioterapeutovi a venujte sa pravidelne relaxačnému a posiľňovaciemu cvičeniu svalov chrbta a vyhýbajte sa instantnému riešeniu – liekom proti bolesti a zápalu čo najdlhšie. Nechcete predsa zabudnúť, že dnes máte ísť na rande s Juliou Roberts či Bruceom Willisom Smile

Zdroj: Psychosomatic Medicine, február/marec 2007

 
E-LINE space