Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 22.marec 2007 Tlačiť E-mail

Nový a Bezplatný program jarnej detoxikácie s AKV
Absolvujte tento rok svoj vlastný detoxikačný program, ktorý Vám ponúka AKV

Ako si pomôcť pri prechode na letný čas?
Trápi Vás posun hodiniek na letný čas? Prečítajte si, ako si môžete pomôcť.

 

Aj malé množstvo alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prsníka

Nové výsledky štúdie z dielne Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity v Bostone odhalila, ktorá sa zaoberá dlhodobým sledovaním skupiny 40 tisíc žien, ukázala, že aj konzumácia 1 decilitra vína denne zvyšuje riziko vzniku invazívnej, ťažko liečiteľnej formy rakoviny prsníka o 9%. Ženy, ktoré vypijú každý deň priemerne 2 dcl vína, majú toto rizko zvýšené dokonca až o 32%. Toto riziko podporujú všetky alkoholické nápoje (víno, pivo aj destiláty), okrem vína červeného. To je spôsobené pravdepodobne obsahom antioxidačných látok ako trans-resveratrol a iné polyfenoly v červenom víne.

Ešte horšie sú na tom ženy, ktoré počas nástupu menopauzy konzumujú alkohol a súčasne užívajú hormonálnu substitúciu: ich riziko vzniku agresívnych foriem rakoviny prsníka je zvýšené o 84%! oproti ženám, ktoré alkohol a hormonálnu substitúciu neužívajú.

Najvyšším rizikom sú postihnuté ženy, ktorých rakovinové tkanivo obsahuje súčasne receptory pre estrogén aj progesterón (bližšie informácie o charaktere nádorom postihnutého tkaniva Vám môže poskytnúť v prípade potreby Váš onkológ)

Kancerogénny účinok alkoholu vysvetľuje všeobecne akceptovaná hypotéza, podľa ktorej alkohol zvyšuje hladinu estrogénu.

Rada AKV

  • Neverte slovenským lekárom, ktorí hovoria: „Pohár vína denne je zdravý.“
  • Verte Svetovej zdravotníckej organizácií, ktorá konštatuje: „AK konzumujete alkohol, nepite viac ako 100 mL vína denne, ak ste žena...“ V tom je zásadný rozdiel.
  • na ochranu pred rakovinou prsníka v žiadnom prípade nepotrebujete ani červené víno Smile
  • AKV Vám bezplatne ponúka výživový program ochrany pred rakovinou

Zdroj: American Journal of Epidemiology, 15. marec 2007

 

Vyššie hladiny cukru v krvi podporujú riziko vzniku rakoviny

Ďalší dôvod k prevencii inzulínovej rezistencie a cukrovky: zvýšené hladiny cukru nalačno podporujú vznik rakoviny pankreasu, endometria maternice, močových ciest a kožných melanómov. To sú závery švédskeho výskumu z Umea University Medical Centre, v ktorom je sledovaných 65 tisíc ľudí.

Doteraz bolo potrdené, že cukrovka 2. typu zvyšuje riziko rakoviny pečene, pankreasu a hrubého čreva, ale ako sa ukazuje už riziko rakoviny podporujú aj zvýšené hodnoty cukru v krvi nalačno, ktoré môžu byť prejavom prvým počínajúcej cukrovky – tzv. inzulínovej rezistencie.

Riziko rakoviny u žien so zvýšenou hladinou cukru nalačno, je oproti ženám s normálnymi hodnotami cukru vyššie o 26%, u mužov je tento vťah menej výrazný.

Rada AKV

  • ak máte nadváhu, urobte všetko preto, aby ste schudli
  • ak máte normálnu hmotnosť, urobte všetko pretyo, aby ste nepribrali
  • dôsledne uprednostňujte potraviny s nízkym glykemickým indexom
  • buďte fyzicky aktívni – každý deň, jaj Smile

Zdroj: Diabetes Care, Marec 2007

 

Dojčenie upravuje hladinu cholesterolu

Tehotenstvo spôsobuje v organizme ženy rôzne fyziologické zmeny. Jednou z nich môže byť aj pokles hladiny „dobrého“ HDL-cholesterolu. Ako ukázal výskum na inštitúte kaiser Permanente v Kalifornii, ženy, ktoré dojčia aspoň 3 mesiace, majú hladinu HDL vyššiu ako ženy, ktoré nedojčia alebo dojčia kratšie ako 3 mesiace. Dojčiacim ženám sa priaznivo upravuje aj hladina zlého LDKL-cholesterolu, triglyceridov a inzulínu. Čím dlhšie ženy dojčia, tým sú pozitívne zmeny lipidov a inzulínu výraznejšie.

Ženy, ktoré po pôrode nedojčia alebo dojčia kratšie ako 3 mesiace, majú riziko ischemickej choroby srdca zvýšené o 14-21 %.

Rada AKV

  • Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť minimálne 6 mesiacov – urobte všetko preto, aby malo vaše dieťa tú najlepšiu výživu počas prvých mesiacov svojho života: jeho zdravie bude z toho profitovať po celý život Smile
  • s úpravou stravy počas dojčenia Vám pomôže AKV v rámci programu Bezpečné tehotenstvo

Zdroj: Obstetrics and Gynecology, Marec 2007

 
E-LINE space