Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 8.marec 2007 Tlačiť E-mail

Nový a Bezplatný program jarnej detoxikácie s AKV

 

Nízkotučné mliečne výrobky zvyšujú riziko ženskej neplodnosti

Ženy, ktoré sa pokúšajú otehotnieť, by nemali jesť nízkotučné mliečne výrobky, pretože ich to môže negatívne hormonálne ovplyvniť. Žena, ktorá používa mliečne výrobky a má problémy s otehotnením, by mala namiesto nízkotučných druhov denne konzumovať jednu porciu plnotučných mliečnych výrobkov. To sú závery americkej 8-ročnej štúdie skupiny viac ako 18 500 žien. (AKV pripomína, že kravské mlieko a výrobky z neho nie sú nevyhnutnou súčasťou zdravého jedálneho lístka.)

U takmer pätiny žien, ktoré boli vyšetrované pre neplodnosť, neprebiehala ovulácia (dozretia a uvoľnenia vajíčka vo vaječníkoch) a ženy, ktoré konzumovali nízkotučné mliečne výrobky (najmä nízkotučný jogurt a odtučnené mlieko) viac ako dvakrát denne, mali o 85% zvýšené riziko neplodnosti pre poruchy ovulácie oproti ženám, ktoré konzumovali menej ako 1 porciu nízkotučných mliečnych výrobkov denne. A naopak: 1 porcia plnotučných mliečnych výrobkov denne znižuje riziko neplodnosti z dôvodu anovulácie oprpti ženám, ktoré plnotučné mliečne výrobky nekonzumovali o 27%.

Poruchy ovulácie nesúvisia podľa štúdie s obsahom vápnika, laktózy, fosforu alebo vitamínu D. Príčinou môže byť skutočnosť, že odtučnené mliečne výrobky obsahujú viac hormónov (sú najmä bielkovinovej povahy) a to môže negatívne ovplyvniť dozrievanie a uvoľnenie vajíčok.

Výskumníci z prestížnej Harvardovej univerzity, kde bola štúdia realizovaná, však upozorňujú, že pri zvýšenej konzumácií plnotučných mliečnych výrobkov treba upraviť zloženie stravy tak, aby to neviedlo k nadmernému príjmu energie, nasýtených tukov a cholesterolu. odporúčajú tiež, aby sa žena po otehotnení vrátila ku konzumácií nízkotučných mliečnych výrobkov.

Rada AKV

  • ak konzumujete prednostne nízkotučné mliečne výrobky a máte problémy s otehotnením, pričom príčinou nie je v kvalite, počte alebo pohyblivosti spermií Vášho partnera, môžete prechodne vymeniť nízkotučné mliečne výrobky za pár porcií poriadnej zmrzliny týždenne Smile
  • dajte si však záležať, aby toto odporúčanie neviedlo k prejedaniu a nárastu hmotnosti – nechcet predsa počas tehotenstva pribrať viac, ako je nevyhnutné a potom sa toho tak ťažko-preťažko zbavovať Smile
  • mliečne výrobky nie sú nevyhnutnou súčasťou zdravého jedálneho lístka - táto správa hovorí len o tom, že konzumácia nízkotučných mliečnych ýrobkov môže mať skutočné hormonmálne účinky
  • AKV Vám ponúka program Bezpečné tehotenstvo

Zdroj: Human Reproduction, 28. Február2007

 

Vitamíny v tabletkách môžu byť nebezpečné

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa nechali presvedčiť reklamou a svoju nekvalitnú stravu „zachraňujú“ vitamínmi v tabletkách, mali by ste vedieť, že to môže byť aj rizikové.

Podľa veľkej dánskej analýzy viac ako 68 výskumov, ktoré zahŕňali viac ako 230 tisíc ľudí, užívanie vitamínu E, vitamínu A a beta-karoténu v syntetickej forme v tabletkách zvyšuje riziko úmrtia o 5% bez ohľadu na to, či boli tieto vitamíny v tabletkách užívané samostatne alebo vo vzájomnej kombinácií.

Užívanie vitamínu C a selénu v tabletkách nie je podľa tejto dánskych vedcov rizikové.

Rada AKV

  • prestaňte sa konečne ubezpečovať, že tabletky „to“ spravia Smile
  • jedzte prirodzenú stravu bohatú na všetky dôležité látky
  • nenechajte sa oklamať predavačmi falošných zázrakov!
  • neužívajte vitamíny v tabletkách bez dôkladného posúdenia ich zloženia, dávok a kombinácií – Viete, ako si vybrať multivitamín?

Zdroj: Journal of American Medical Association, 28. Február 2007

 

Prišiel cesnak o svoje medaily?

Nedávno sa slovenskými mediami „prevalila“ správa, že cesnak je schopný vyvolať akurát tak zapáchajúci dych a pot, pretože kalifornskí výskumníci preukázali, že neznižuje LDL-cholesterol.

Štúdia bola realizovaná dôkladne a porovnala účinok 6-mesačného užívania 1 strúčiku surového cesnaku a ekvivalentných dávok práškovej a fermentovanej formy cesnakového prípravku u zdravých ľudí s mierne zvýšenými hodnotami LDL-cholesterolu.

dr. Gardner, ktorý bol vedúcim štúdie hovorí: Bolo to pre mňa veľkým sklamaním. veril som, že cesnak znižuje "zlý" cholesterol, ale nie je to tak. Ukázalo sa, že cesnak v týchto dávkach hladinu LDL-cholesterolu neovplyvňuje. Ľudia však majú stále veľa dôvodov konzumovať cesnak. Môže byť tiež účinný u ľudí, ktorí majú hladinu LDL-cholesterolu vyššiu ako v našej štúdií, prípadne cesnak môže byť účinný vo väčších dávkach ako sme skúmali my.

Rada AKV

  • užívajte si svoj cesnak, pretože cesnak obsahuje látky, ktoré bránia vzniku krvných zrazenín, znižujú krvný tlak a majú imunostimulačný, protirakovinový, antioxidačný, antimykotický, antivirotický a detoxikačný účinok
  • a nezabudnite: cesnak je najúčinnejší, ak ho najprv prelisujete alebo pokrájate nadrobno a pred tepelnou úpravou alebo užitím necháte stáť 10-12 minút (oxidáciou na vzduchu vzniká aktívny alicín)

Zdroj: Archives of Internal Medicine, 26. Február 2007

 
E-LINE space