Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 22.február 2007 Tlačiť E-mail

 

Vitamín D chráni pred rakovinou hrubého čreva

Denná dávka 25-50 mikrogramov (1000-2000 m.j.) vitamínu D je bezpečnou cestou prevencie rakoviny hrubého čreva.

Preukázala to veľká analýza údajov z 5 výskumov na Naval Health research Center v San Diegu, Kalifornia. Vedci boli dokonca schopní stanoviť hraničné hodnoty vitamínu D v krvi:

  • ľudia, ktorí majú koncentráciu vitamínu D v krvi na 33 nanogramov/mililiter krvi, majú riziko rakoviny hrubého čreva o 50% nižšie oproti ľuďom s hodnotami pod 12 nanogramov/mililiter krvi.

Ako získať vitamín D prirodzenou cestou?

  • vystaviť pokožku slnečnému žiareniu (ukazuje sa, že prehnané obavy z rakoviny kože nie sú pri primeranom opaľovaní namieste)
  • belochom stačí 20-30 minút denne slnečného žiarenia na väčšiu časť povrchu tela (černoch môže na ten istý účinok potrebovať až 3 hodiny)
  • všetko, čo oslabuje prienik UV lúčov (šaty, sklo, mraky, krémy a pod.) znižuje tvorbu vitamínu D v pokožke

Rada AKV

  • laboratóriá VITATEST v Bratislave poskytujú možnosť individuálneho vyšetrenia hladiny vitamínu D v krvi
  • cena tohoto vyšetrenia je pri objedaní sa cez AKV (tel: 02/212 999 27) so špeciálnou zľavou z 2044 na 1700.- Sk

Zdroj: American Journal of Preventive Medicine, marec 2007

Pasívna fajčenie zabíja tiež

Britská analýza 7599 ľudí a ich údajov počas 6-ročného sledovania ukázala, že aj koncentrácia látok z pasívneho fajčenia na najnižších hodnotách zvyšuje riziko infarktu a mozgovej porážky.

Ako ukazovateľ miery expozície tabakovým dymom u nefajčiarov stanovili vedci v krvi hladinu kotinínu (marker koncentrácie nikotínu), fibrinogénu (bielkovina podporujúca zrážanie krvi) a homocysteínu (aminokyselina s toxickým účinkom na cievy).

Ukázalo sa, že u nefajčiarov už hladina kotinínu na najnižšej merateľnej úrovni (0,1 % bežnej hladiny u fajčiarov) spôsobuje zvýšenie rizikových markerov infarktu a mozgovej porážky na úroveň 30-45 % hodnôt vyskytujúcich sa u fajčiarov.

Rada AKV

  • nefajčite
  • nenechajte sa poškodzovať vdychovaním tabakového dymu, ktorý vydychujú iné osoby – máte právo na čistý vzduch
  • dôslední by mali najmä ľudia chorí na srdce a ľudia, ktoré už prekonali infarkt a mozgovú porážku

Zdroj: Circulation, 27. február 2007

 

Sója – svalový "expander"

Laboratórne pokusy preukázali, že použitie sójovej bielkoviny po skončení fyzickej záťaže, je z hľadiska obnovy a rastu svalovej hmoty rovnako efektívne ako populárna srvátka.

Kulturisti a aktívni športovci vo vytrvalostných alebo silových disciplínach často používajú koncentrované bielkoviny z mliečnej srvátky na obnovu a rast svalovej hmoty bezprostredne po záťaži. Pre mnohých sa to však môže spájať s neprekonateľnými problémami alergie na bielkoviny kravského mlieka, prípadne iných zdravotných rizík.

dr.Tracy Anthony z Indiana University School of Medicine hovorí, že ich experimenty s krysami preukázali, že použitie sójovej bielkoviny dokáže rovnako účinne podporiť regeneráciu a rast svalovej hmoty ako mliečna bielkovina.

Ako bolo na zákalde výskumu z toho istého laboratória preukázané aj v meraniach na ľuďoch, použitie väčších dávok bielkovín krátko po skončení vytrvalostnej aeróbnej aktivity, podporuje proteosyntézu a rast svalovej hmoty.

Zdá sa, že už je naozaj najvyšší čas zahodiť predsudky voči rastlinným bielkovinám. Tie predsudky sú staré už viac ako sto rokov!

Rada AKV

Zdroj: The Journal of Nutrition, február 2007

 
E-LINE space