Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 15.február 2007 Tlačiť E-mail

 

Nový „zázrak“ na chudnutie

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil 7. februára 2007 uvedenie prvého lieku podporujúceho chudnutie do voľného predaja. Orlistat je látka, ktorá podporuje chudnutie tým, že blokuje vstrebávanie tukov v čreve. jej účinok sa prejaví IBA v spojení s úpravou zloženia stravy tak, aby obsahovala maximálne 15 gramov tuku v jednom dennom jedle.

Orlistat má, samozrejme, svoje vedľajšie účinky, ktoré dobre poznajú pacienti užívajúci doteraz orlistat v liekoch na predpis (napr. Xenical). Patria k nim hnačky, nafukovanie, kŕče, poruchy vstrebávania vitamínov rozpustných v tukoch s následným rozvojom ich možného deficitu. (Suplementácia týchto vitamínov v tabletkách pod dohľadom lekára je pri užívaní orlistatu nevyhnutná!)

Orlistat by mal prísť na trh ako voľnopredajný liek v lete 2007 v 60 mg forme. každý, kto sa pre orlistat alebo Xenical rozhodne, by mal byť informovaný, že maximálna miera redukcie hmotnosti sa pohybuje IBA do 3 kg.

Rada AKV

 • o užívaní orlistatu sa poraďte so svojím lekárom
 • úpravu stravy na redukciu obsahu tuku Vám pomôže realizovať AKV formou Analýzy výživého záznamu 
 • Orlistat nesmú užívať
   • ľudia s poruchami vstrebávania látok
   • ľudia po cholecystektómií (chirurgickom odstránení žlčníka)
   • tehotné a dojčiace ženy
   • pacienti s postihnutím obličkových funkcií
 • viac informácií o orlistate (v anglickom jazyku) nájdete na stránke http://en.wikipedia.org/wiki/Orlistat

 

Hazardujeme s antibiotikami

Správu o tom, Čo spôsobuje nesprávne užívanie antibiotík publikoval prestížny medicínsky časopis Lancet.

 

Čo ženám najviac vonia?

Výskum vedcov na University of California v Berkeley ukázal, že keď žena zavonia jednu z výrazných pachových zložiek mužského potu (androstadienón), už o 15 minút má zvýšenú hladinu kortizolu, čo je hormón, ktorý sa vyplavuje na stresové podnety za účelom regulácie fyziologických reakcií a „nabudenia“ nervových buniek. Zvýšená koncentrácia kortizolu pretrváva po pachovom podnete najmenej hodinu.

Výsledkom zvýšenej koncentrácie kortizolu v krvi ženy, je zvýšená frekvencia srdcovej činnosti, zrýchlené dýchanie, povzbudenie, zlepšená nálada, zvýšená sexuálna vnímavosť a vzrušenie. Androstadienón spôsobujúci u ženy hormonálne zmeny sa nachádzxa aj v mužských slinách a semene.

Tento účinok plánujú vedci otestovať aj ako prirodzenú stimuláciu produkcie kortizolu u ľudí s vrodenou poruchou jeho tvorby.

Rada AKV

 • napriek výsledkom tohoto výskumu, sprchujte sa páni aspoň jedenkrát denne – lebo aj pre androstadienón platí to, čo pre mnohé vitamíny: stačí trošku, veľa môže byť príliš Smile

Zdroj: archív Americkej lekárskej knižnice, február 2007

 

Dojčenie zlepšuje zrak detí

Britskí vedci pridali ďalší pozitívny vplyv materského mlieka na zdravie človeka: dojčené deti majú ostrejšie priestorové videnie ako deti, ktoré dostávali náhradu materského mlieka. Navyše, preukázali, že rozdiel nie je spôsobený obsahom esenciálnych mastných kyselín, pretože ani pridanie omega-3 mastnej kyseliny (DHA) k umelej výžive z kravského mlieka, neprinieslo zlepšenie ostrosti videnia detí, ktoré neboli dojčené.

Rada AKV

 • materské mlieko je vo všetkých súvislostiach tou najlepšou potravou pre dieťa – urobte všetko preto, aby vaše dieť dostávalo túto prirodzenú výživu čo najdlhšie, najmenej však 6 mesiacov
 • tu nájdete informácie o programe AKV Bezpečné tehotenstvo

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrition, január 2007

 
E-LINE space