Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 15.november 2006 Tlačiť E-mail

...tu nájdete oficiálne stanovisko AKV k relácií "Supertelo"

 

Aktuálne správy

Fajčiari trpia pri liečbe rakoviny oveľa viac!

Ožarovanie spôsobuje pri liečbe rakoviny prostaty vážne poškodenie tráviaceho systému, ktoré sa prejavuje nechutenstvom, vracaním, hnačkami a pod.

Fajčiar trpí týmito vedľajšími dôsledkami rádioterapie oveľa viac a častejšie ako nefajčiar. To je záver štúdie na vyše 1200 pacientoch z Fox Chase centra pre výskum rakoviny vo Filadelfii

Rada AKV

  •   Či už ste zdraví alebo chorí, mali by ste prestať fajčiť čím skôr Smile

Zdroj: Americká lekárska knižnica, november 2006

Elektrická stimulácia mozgu v spánku zlepšuje pamäť

„Riadená elektrostimulácia mozgu počas spánku môže výrazne zlepšiť pamäť,“ znie záver nemeckého výskumu, ktorý bol publikovaný v online verzii prestížneho časopisu Nature.

Skupina zdravých študentov medicíny sa pred spaním naučila niekoľko nových slov a potom išli späť. Počas prvých hodín spánku im boli na hlavu založené elektródy, ktoré vyvolávali cez kožu elektrickú stmuláciu mozgu špeciálnou intenzitou a frekvenciou elektrického prúdu a spôsobovali rýchlejší nástup hlbokých fáz spánku. Elektrická stimulácia mozgu (ktorá vraj pri spánku nijako neruší) u študentov spôsobila, že si po prebudení pamätali a vybavikli viac nových slov ako bez stimulácie.

Tieto výsledky vedcov z Univerzity v Luebecku dávajú šancu pre pomoc pacientov s poruchami pamäte a pre pacientom s Alzheimerovou chorobou.

Rada AKV

  • Nedávajte si žiadnu baterku pod vankúš ani si neberte fén do sprchy, počkajte si, kým nebudú tieto metódy súčasťou liečby pod dohľadom lekára, pretože domáca aplikácia takýchto objavov sa neodporúča Smile

Zdroj: Americká lekárska knižnica, November 2006

Soľ podporuje obezitu

Podľa záverov veľkej fínskej štúdie možno považovať soľ za rizikový faktor obezity. Rastúca spotreba soli (najmä v údeninách, mäsových konzervách, chlebe, pečive a práškových polotovaroch) spôsobuje nárast spotreby sladených nealkoholických nápojov a to vedie ku zvýšenému príjmu „prázdnych kalórií“.

Fínski vedci z univerzity v Helsinkách a Kuopiu poukazujú na skutočnosť, že ako vo Fínsku za posledných 30 rokov klesla spotreba soli o 30-35%, klesá aj výskyt obezity, cukrovky II. typu a hypertenzie.

V USA za posledných 20 rokov stúpol príjem soli z 10,2 na 15 gramov soli na osobu za deň. Podľa výživových záznamov pacientov AKV možno odhadnúť príjem soli priemerného obyvateľa Slovenska na 15-20 g denne.

Asociácia výrobcov soli z USA reaguje na podobné výskumné správy podráždene a jej zástupca tvrdí, že takéto závery sú neopodstatnené, „pretože v Japonsku je spotreba soli vyššia ako v USA a pritom sú Japonci štíhli.“ No, komerčné záujmy majú všade stále navrch.

Zdroj: Progress in Cardiovascular Diseases,Vol. 49, str. 59-75

 
E-LINE space