Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 9.november 2006 Tlačiť E-mail

nová kniha dr.Bukovského „Návod na prežitie – pre muža“

»  už budúci týždeň objednávky cez internet

»  od 21.novembra v predajniach Pantha Rhei


» tu nájdete ukážku jednej kapitoly

»» a tu nájdete viac informácií o pripravovanej knihe

 

 

Celozrnný chlieb a ovsené vločky chránia už počas tehotenstva

Austrálski vedci prezentujú výsledky prvej štúdie svojho druhu: ak žena počas tehotenstva uprednostní potraviny s vysokým glykemickým indexom, jej dieťa bude mať pri narodení väčšiu pôrodnú hmotnosť ako dieťa, ktoré sa narodí žene uprednostňujúcej potraviny s nízkym glyakemickým indexom. Vyššia pôrodná hmotnosť sa dnes považuje za rizikový faktor vážnych ochorení v dospelosti. Deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou, majú väčšie riziko cukrovky, aterosklerózy, hypertenzie a rakoviny v dospelosti.

Glykemický index potraviny vyjadruje rýchlosť, akou sa cukor z potravy vstrebáva do krvi a je závislý najmä od obsahu vlákniny v potravine. Takže: cukor a všetky sladkosti a sladené nápoje, biela múka a všetky výrobky z nej (chlioeb, pečivo, cestoviny, koláče, dezerty, zákusky, záprašky a pod.), biela ryža aj zemiaky bez šupky majú vysoký glykemický index – glukóza sa po ich konzumácií v krvi prudko zvýši a nasleduje masívne vyplavenie inzulínu. Ak sa táto situácia často opakuje, má to patologické dôsledky: obezita, cukrovka, ateroskleróza, rakovina, hypertenzia... Podľa austrálskej štúdie z Wollongong Hospital v Novom Južnom Wales, ktorá skúmala 62 tehotných žien a potom ich novorodencov, prvýkrát poukázala na možnosť prenosu týchto rizík matky na budúce dieťa už počas tehotenstva.

Rada AKV

  • Raňajkujte celozrnné obilné kaše s ovocím a orechami 
  • Za každých okolností uprednostnite celozrnný chlieb, celozrnné pečivo a celozrnné cestoviny pred výrobkami z bielej múky
  • Bielu ryžu nahraďte pololúpanou ryžou natural
  • Konzumáciiu zemiakov obmedzte na maximálne 3-krát týždenne
  • Konzumáciu sladkostí a sladených nealko nápojov obmedzte na minimum

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrition, október 2006

 

Otvorené okno nerieši fajčenie v aute

Ak ste fajčiar a myslíte si, že otvorené okno chráni Vašich spolujazdcov, mýlite sa. Nová štúdia americkej vládnej inštitúcie EPA (Environmental Protection Agency) preukázala, že to tak nie. Merania vyzerali nasledovne: v aute, ktoré šoférovali fajčiaci dobrovoľníci, bol umiestnený prístroj na meranie častíc znečisťujúcich vzduch s priemerom menším ako 2,5 mikrometra (čím sú toxické častice vo vzduchu menšie, tým hlbšie sa do pľúc dostanú a tým sú nebezpečnejšie). Merania sa vykonávali počas hodinovej jazdy.

Výsledok:

  • ak boli v aute, kde fajčil iba jeden človek, otvorené všetky 4 okná, koncentrácia toxických častíc bola o 25% vyššia (51 mikrogramov/m3), ako je hranica zdravotného rizika (40 mikrogramov/m3) pre ohrozené skupiny ľudí (deti, starší ľudia a ľudia chorí na niektoré ochorenia)
  • ak bolo v aute otvorené iba okno vodiča, koncentrácia toxických častíc bola 272 mikrogramov/m3, pričom hranica zdravotného rizika pre všetkých zdravých ľudí, je 250 mikrogramov/m3

Rada AKV

  • Ak ste fajčiar a veziete v aute spolujazdcov, ktorí sú zvlášť citliví voči tabakovému dymu (deti, starší ľudia a ľudia chorí na niektoré ochorenia)

Zdroj: American Journal of Preventive Medicine, November 2006

 

Zemiaky pred vyprážaním „zbombardujte“ v mkrovlnke

Ak ste ešte stále neprestali jesť zemiakové hranolky (hranolčeky pre jazykových puristov Smile), tureckí vedci Vám odkazujú, že ich pred fritovaním najprv na chvíľu vložte do mikrovlnky. Znížite tým obsah akrylamidu, ktorý sa stal podozrivým z vyvolávania rakoviny. Táto látka vzniká pri vysokých teplotách z cukru a aminokyseliny asparagín. Stačí na pár minút vložiť nakrájané zemiaky do mikrovlnky a až potom ich vyprážať. Obsah akrylamidu v tej výslednej „mastnej bombe“ klesne o 36 – 60%!

Zdroj: Journal of Science of Food and Agriculture, október 2006

 
E-LINE space