Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 29. jún 2006 Tlačiť E-mail

 

Biely škandál (prečítajte si Prečo sa bude ročne na Slovensku rodiť o 40 postihnutých detí viac a prečo budú na rakovinu zbytočne zomierať stovky ľudí)

 

Ako si chrániť kožu jedlom? (prečítajte si, čo jesť, aby ste chránili svoju kožu v lete)

 

Oblečte si veselééé tričko AKV Smile

 

Magnetická stimulácia môže zabrániť vzniku migrény

Na dohľad je možno prvá „mašinka“ proti migréne Smile

Minulý týždeň vo štvrtok bola na kongrese Americkej spoločnosti pre bolesti hlavy prezentovaná prvá štúdia, ktorá na potlačenie vznikajúcej bolesti hlavy pri migréne využíva zariadenie – veľkosti fénu na vlasy – schopné tvoriť magnetické pole.

Prvá štúdia 43 ľudí priniesla nádejné výsledky: po aplikácií magnetických impulzov pri prvých príznakoch vznikla migréna u menej ako polovice ľudí oproti tým, ktorí užili placebo. Precitlivelosť voči svetlu a zvukom sa tiež znížila: po aplikácií magnetických impulzov udávalo lepšiu toleranciu zvukov a svetla 4-krát viac ľudí, ako po použili placeba.

Budúci mesiac sa začína nezávislé sledovanie vyše 200 ľudí v deviatich medicínskych zariadeniach po celých Spojených štátoch.

Rada AKV

 • kým bude "fén proti migréne" dostupný, dovoľujeme si dať do Vašej pozornosti program AKV migréNIE®

Zdroj: Americká lekárska knižnica, 22. jún 2006

 

Beh po pláži Vás môže knokautovať

Ak patríte k tým, ktorí sa chystajú behať po pláži v piesku, mali by ste si to premyslieť. Napriek všeobecne rozšírenej predstave, že piesok je mäkký a lepší ako asfalt alebo lesný terén, je opak pravdou:

 • nestabilný povrch piesku
 • náhle prechody mokrého do suchého piesku
 • a sklon pláže jedným smerom

sú podľa dr. Michaela Cicottiho – ortopéda z Thomas Jefferson University Hospital vo Filadelfii veľkým nebezpečím. Najčastejším dôsledkom poranenia pri behu na pláži sú

 • vyvrtnutia členkov, kolien a bedrových kĺbov
 • zápaly šliach
 • zlomeniny.

Rada AKV

Behať po pláži je veľmi príjemné a romantické, ale mali by sme byť pri tom mimoriadne opatrní

 • Dôkladne sa rozcvičiť
 • Používať iba kvalitné tenisky, ktoré absorbujú nárazy a zmeny povrchu
 • Neprepínať svoje sily a nedávať si nereálne predsavzatia – najmä ak ste sviatočný bežec alebo ste dlhšie nebehali

Zdroj: Americká lekárska knižnica, 25. jún 2006

 

Konzumácia listovej a kapustovej zeleniny chráni pre leukémiou

Stará mama pravdu: jedzte veľa zeleniny. Najnovšia štúdia z prestíznej Mayo Clinic College of medicine v Rochestri v Minnesote odhalila nový vzťah zeleniny a rakoviny: tí ľudia, ktorí jedia aspoň 22 porcíí listovej (špenát, kel) a kapustovej (brokolica, karfiol, ružičkový kel) zeleniny týždenne, majú skoro o polovicu menšie riziko vzniku leukémie typu non-Hodgkinov lymfóm oproti ľuďom, ktorí zjedia tejto zeleniny menej ako 8 porcií týždenne.

Leukémia sa začína v bielych krvinkách lymfatického systému tým, že vplyvom vonkajších faktorov dôjde v genetickej informácii bielych krviniek k poruchám, ktoré spôsobia ich nekontrolované delenie. K najvplyvnajšém faktorom vyvolávajúcim genetické poruchy patria voľné radikály.

Listová a kapustová zelenina obsahuje luteín a zeaxantín (karotenoidy), ktoré dokážu chrániť jadro bielych krviniek pred ničivým vplyvom voľných radikálov a tým pred leukémiou.

Výskumníci zistili, že rovnako ochranný vplyv pred leukémiou má aj zinok zo strukovín, olejnatých semien a orechov, ale vzhľadom na skutočnosť, že tento účinok zinku bolo pozorovaný prvýkrát, vyžaduje overenie v ďalších výskumoch.

Rada AKV

 • Dajte si záležať na každodennej konzumácii špenátu, brokolice, karfiolu (vyprážaný nefunguje Smile), kelu, ružičkového kelu – obsahujú najviac luteínu a zeaxantínu.
  • Luteín nielen chráni pred rakovinou, ale zachováva vitalitu sietnice a chráni pred slepotou z makulárnej degenerácie
  • 1 porcia zeleniny predstavuje objem pol šálky
 • Najlepším zdrojom zinku sú strukoviny, orechy, a olejnaté semená

Zdroj: American journal of Clinical Nutrition, jún 2006

 
E-LINE space