Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 8. jún 2006 Tlačiť E-mail

 

Alopécia môže byť vyvolaná skrytým nedostatkom železa v tele

Ak patríte k ľuďom, ktorým začali vypadávať vlasy, prečítajte si túto správu, pretože môže byť prvým krokom k riešeniu Vášho problému a AKV Vám ponúka pomoc.

 

Diagnostika a liečba nedostatku železa a jeho potenciálny vzťah k vypadávaniu vlasov

Nedostatok železa je z hľadiska celosvetovej populácie najčastejším biologickým defciitom a je spojený s vývojovým oneskorením, narušeným správaním, zníženým duševným výkonom a zníženou odolnosťou voči infekciám.

Viaceré štúdie skúmali vzťah medzi nedostatkom železa a vypadávaním vlasov.  Takmer všetky boli zamerané výlučne na ženy a sústreďovali sa na nejazvové vypadávanie vlasov. Niektoré štúdie naznačujú, že nedostatok železa môže súvisieť s ložiskovou alopéciou, androgénnou alopéciou, telogénnym efluviom a difúznou stratou vlasov, iné naopak nie.

U nás na Clevelandskej klinike je vyšetrovanie nedostatku železa u pacientov mužského aj ženského pohlavia obvyklým postupom, a to aj pri jazvových či nejazvových prípadoch vypadávania vlasov.  Aj keď takáto prax nie je sama o sebe dôkazom, veríme, že liečba nedostatku železa, aj v prípadoch, že nejde o klinickú anémiu, pozitívne ovplyvňuje liečbu vypadávania vlasov.

Neprimerané užívanie železa však môže spôsobiť toxické predávkovanie železom." (z abstraktu publikácie)

Rada AKV:

 • či už ste žena alebo muž a začali Vám vypadávať a rednúť vlasy, venujte tomuto problému pozornosť hneď, neskôr môže byť neskoro Smile
 • nezačnite sami užívať železo vo forme výživových doplnkov!
  • bez dôkladného vyšetrenia a dohľadu lekára sa užívaním železa v tabletkách môžete vystaviť vážnemu poškodeniu zdravia (cukrovka, ateroskleróza, artritída, pankreatitída, katarakta a pod.)
 •  AKV Vám zabezpečí všetky potrebné vyšetrenia krvi na zistenie množstva železa vo Vašom tele – kontaktujte AKV, prosím
 • AKV zhodnotí výsledky krvných testov
 • AKV Vám môže urobiť analýzu zloženia Vašej stravy
 • AKV Vám na základe vyšetrenia krvi a analýzy zloženia stravy navrhne riešenie prípadného deficitu železa

Nepokúšam sa vyvolať falošnú nádej pre každého, kto začal strácať vlasy, pretože AKV neklame a tiež preto, že veľa ľudí stráca vlasy z genetických dôvodov. Ak Vás ale tento problém začal trápiť a neexistujú k tomu iné známe dôvody, môže to byť spôsobené skrytým deficitom železa vo Vašom tele. Dôkladné vyšetrenie môže túto príčinu potvrdiť alebo vylúčiť a potom urobiť potrebné opatrenia. Pre mňa je už neskoro Smile (I.B.)

Zdroj: Journal of the American Academy of Dermatology, máj 2006

Pošlite túto správu svojim známym Smile

 

Ste tehotná? Nejedzte tuniaka v konzerve!

„Pravdepodobnosť, že tuniak v konzerve obsahuje nadlimitné množstvá ortute je vysoká a ženy by počas tehotenstva nemali v žiadnom prípade konzumovať tento výrobok,“ uvádza vo svojom stanovisku jedna z najväčších organizácií na ochranu práv spotrebiteľov Consumers Union vo svojom pravidelne vydávanom periodiku Consumers Reports.

Pred dvomi rokmi vydal americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv spolu s Úradom na ochranu životného prostredia amerického ministerstva pôdohospodárstva vyhlásenie, v ktorom sa odporúča ženám počas tehotenstva nekonzumovať mäso týchto morských živočíchov:

 • mečúň
 • žralok
 • kráľovská makrela
 • tilefish

Podľa Consumers Union, však existujú aj ďalšie živočíchy, ktorým by sa mala tehotná žena vo svojej strave vyhýbať

 • dlhodplutvý tuniak
 • čílsky zubáč
 • platys
 • morský rak
 • španielske makrely

Dôvodom na toto upozornenie je skutočnosť, že tuniak (najmä dlhoplutvý a žltoplutvý druh) a ostatné živočíchy, ktoré Consumers Union neodporúča konzumovať, obsahujú nadlimitné množstvá ortute, ktoré môžu poškodiť vývoj mozgu plodu.

„Mozog vyvíjajúceho sa človeka je mimoriadne citlivý na ortuť a existujú domnienky, že aj jedno- alebo dvojdňová expozícia plodu vyššou dávkou ortute môže vyvolať trvalé poškodenie jeho mozgu,“ hovorí Jean Halloran, riaditeľka odboru bezpečnosti poravín na Concumers Union.

Podľa článku denníka Chicago Tribune, FDA nezaradila tuniaka na zoznam rizikových morských živočíchov pred 2 rokmi preto, aby chránila záujmy rybárskeho priemyslu.

Rada AKV:


Zdroj: Chicago Tribune, 6. jún 2006

 

Pri zápale zvukovodu sa vyhýbajte antibiotikám v tabletkách

To leto nakoniec musí prísť (dúfam!) a budeme sa kúpať a plávať vo všetkých vodách, ktoré budú po ruke (ústnu radšej vynechajte Smile) a s tým sa spája častejší výskyt zápalu zvukovodu – tzv. choroba „plaveckých uší“ (dobre si to pamätám z čias plaveckej reprezentácie pred 20 rokmi).

Týmto problémom trpia deti častejšie aj preto, že si nevedia dôkladne vysušiť ucho a zbytky vody a prítomné baktérie vyvolajú infekciu vonkajšieho ucha a ušného kanálu. Je často spôsobená vodou, ktorá sa dostane do vnútra ucha počas plávania, sprchovania alebo kúpania. Môže byť tiež vyvolaná čistením alebo škrabaním sa v uchu a kožnými ochoreniami ako psoriáza alebo akné. K príznakom „plaveckého ucha“ patrí sčervenanie a opuch, svrbenie, mierna bolesť, alebo pocit, že ucho je niečim blokované. Môže sa vyskytnúť teplota, hnisajúci výtok, prechodné oslabenie sluchu, opuchnuté lymfatické uzliny a bolesť vyžarujúca do okolia.

Keď sa zápal postupne stane bolestivým a dieťa plače a trpí, rodičia často siahnu po tabletkových antibiotikách. Podľa amerických odborníkov to však nie je vhodné a nemusí byť ani účinné.

„Antiseptické alebo antibiotické ušné kvapky by mali byť prvoradou liečbou pri zápale zvukovodu a lekári by mali perorálne antibiotiká používať pri liečbe „plaveckého ucha“ veľmi opatrne.“

Takto sú formulované prvé americké národné liečebné smernice, ktoré boli schválené skupinou expertov z rôznych odborov, vrátane ORL, pediatrie a infekčných chorôb.

Skupina expertov zostavila tieto smernice po zhodnotení množstva údajov a štúdií dátovaných od roku 1960.

Ich zistenia a odporúčania :

 • Zápal vonkajšieho ucha a zvukovodu by mal byť najprv liečený antiseptickými alebo antibiotickými ušnými kvapkami, ktoré zabraňujú rastu baktérií. Tieto kvapky obyčajne potláčajú bolesť v priebehu dňa a zápal liečia v priebehu jedného týždňa. Lekár môže ukázať pacientom ako používať ušné kvapky, aby sa zaistila ich účinnosť.
 • Perorálne tabletkové antibiotika by mali byť používané len vtedy, ak pacient trpí aj na iné ochorenia (napr. cukrovku alebo oslabenie imunity). Štúdie tvrdia, že perorálne antibiotika sú pri zápaloch zvukovodu málo efektívne a majú viac vedľajších účinkov.
 • Ušné sviečky sa neukázali ako efektívna liečba pri zápaloch zvukovodu a môžu mať škodlivé vedľajšie účinky: napríklad popálenie alebo perforáciu ušného bubienka.
 • Vyhýbajte sa zápalu zvukovodu používaním ušných tampónov z plastickej gumy alebo silikónu, ktoré chránia pred vlhkosťou a po pobyte vo vode si vysušte uší pomocou sušiča na vlasy. Nekúpte sa a naplávajte vo vode, ktorá je znečistená.
 • Nepchajte prsty, ani iné predmety – včítane vatových tyčiniek – do ucha. Môže to poškodiť ucho alebo to zatlačí infikovanú vodu a hnis hlbšie do ušného kanálu.

Zdroj: Americká lekárska knižnica, jún 2006

 
E-LINE space