Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 25. máj 2006 Tlačiť E-mail


Stanovisko k používaniu mikrovlnnej rúry

 

Nedostatok ovocia a vitamínu C zvyšuje riziko astmy

Britskí vedci na Medical Research Council v Cambridge sledovali 515 dospelých ľudí s astmou a 515 zdravých dospelých a dr.Wareham – vedúci tejto štúdie – komentuje svoje výsledky takto: „Ľudia by si mali uvedomiť, že stravou môžu výrazne ovplyvniť riziko astmy.“

Sledovaní astmatici konzumovali priemerne 132 g ovocia denne, kým zdraví ľudia 150 g. Tí ľudia, ktorí skonzumovali aspoň 46 g citrusového ovocia priemerne každý deň, mali o 50% nižšie riziko astmatických záchvatov ako ľudia, ktorí nekonzumovali žiadne citrusy.

Rovnaký vzťah platí aj pre príjem vitamínu C a mangánu: tí, ktorí mali príjem týchto antioxidačných látok vyšší, mali menšie riziko astmy.

Účinok vitamínu C – aspoň čiastočne – môže súvisieť s jeho biologickým účinkom na histamín: vitamín C tlmí vyplavovanie histamínu z bunike, ktoré sú aktívne pri alergickej reakcii.

Výskumníci vylučujú možnosť, že by boli výskledky ovplyvnené celkovo zdravším spôsobom života ľudí, ktorí astmu nemajú, pretože príjem energie a tukov, úroveň fyzickej aktivity, vzdelania a fajčenia boli rovnaké v oboch porovnávaných skupinách.

Rada AKV

Zdroj: Thorax, máj 2006

 

Izoflavóny pomáhajú ženám v menopauze

Malá talianska štúdia preukazuje ďalšie pozitívne účinky rastlinných látok s účinkom podobným estrogénu – izoflavónov – na mentálne funkcie a náladu ženy v menopauze.

Súbor 78 postmenopauzálnych žien bol rozdelený na dve polovice: jedna skupina užívala tabletky s obsahom 60 mg izoflavónov a druhá palcebo a po 6 mesiacoch sa vymenili. Ženy po užívaní izoflavónov vykazovali lepšie výsledky v 14 zo 17 testov skúmajúcich kognitívne funkcie a náladu.

Podľa dr.Marie Casini z Univerzity v Ríme výsledky jej štúdie preukazujú, že „rastlinné estrogény (izoflavóny) môžu byť účinné v substitúcií chýbajúceho estrogénu v období  menopauzy a po menopauze, o čom svedčia aj účinky týchto látok na psychické výkyvy ženy a tým priayznivý vplyv na náladu a kognitívne funkcie.“

Rada AKV

  • Ak trpíte príznakmi menopauzy, poraďte sa s lekárom o možnom užívaní rastlinných fytoesterogénov skôr, než začnete užívať syntetické hormóny
  • Dávka 60 mg izoflavónov sa dá dosiahnuť napríklad konzumáciou zhruba 100 g tofu alebo 200 g varenej šošovice. Izoflavóny sa nachádzajú najmä v sóji a iných strukovinách, ľanovom semene (treba však používať pomleté!) a niektorých druhoch zeleniny.
  • Ak by ste sa rozhodli pre užívanie výživového doplnku s obsahom izoflavónov (fytoestrogény), vyberte si iba produkty, ktoré obsahujú štandardizované rastlinné výťažky s obsahom aspoň 60 mg v celodennej dávke alebo sa príďte poradiť do AKV Smile

Zdroj: Fertility and Sterility, apríl 2006

 
E-LINE space