Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 30. marec 2006 Tlačiť E-mail

 

Fajčenie zvyšuje riziko impotencie

Zabudnite na toho sexy kovboja z krajiny Marlboro! Muži, ktorí fajčia najmenej 1 krabičku (20 cigariet) denne, majú o 40% väčšie riziko impotencie (erektilnej dysfunkcie) ako nefajčiari. To je záver štúdie, do ktorej bolo zapojených vyše 8000 mužov. Závery nevyznievajú pre fajčiarov pozitívne:

  • ak fajčíte do 20 cigariet denne, máte oproti nefajčiarovi o 25% väčšiu šancu, že zažijete v intímnej chvíli trápnu situáciu
  • ak fajčíte viac ako 20 cigariet denne, toto riziko je vyššie o 40%!

Podľa dr. Christophera Milleta z Imperial London College, ktorý bol vedúcim tejto štúdie, sa problém netýka len starších mužov. Riziko impotencie vyvolávajú cigarety bez ohľadu na vek.

Podľa nedávnych zistení sa poruchy erektilnej dysfunkcie môžu objaviť ako prvý príznak rozvíjajúcej sa aterosklerózy v organizme. Fajčenie toto ochorenie výrazne podporuje.

Ak sa chcete vyhnúť hlbokej rane do Vášho mužského ega, prestaňte fajčiť.

Rada AKV pre ženy: Nos môže byť pri výbere životného partnera dôležitý orgán Smile

Zdroj: Tobacco Control, marec 2006

 

Extáza môže vyvolať trvalé poškodenie pamäte

Užívanie drogy známej ako Extáza vyvoláva poškodenie viacerých funkcii pamäte a sťažuje učenie sa nových vecí, ale čím skôr s užívaním Extázy prestanete, tým máte väčšiu šancu, že sa toto poškodenie upraví a zasiahnuté funkcie nervového systému sa obnovia. Ak ste však pravidelný a silný užívateľ tejto drogy, Vaša nádej na vyliečenie klesá až na nulu.

„Tá správa musí zaznieť jasne a nahlas: Ak užívate Extázu a užívate ju často, spôsobíte si trvalé poškodenie dôležitých nervových funkcií“, povedal v interview pre agentúru Reuters dr.Zakzanis z University of Toronto, ktorý tento výskum viedol.

Ako sa ukázalo, obnovovanie pamäťových funkcií bolo možné pozorovať už po roku abstinencie. U častých konzumentov drogy sa však žiadne zlepšenie pamäte – ani po ročnej abstinencii – nepreukázalo. Tí, ktorí v užívaní drogy pokračovali, boli postihnutí ďalším zhoršením sledovaných nervových funkcií.

Tento výskumný tím už v minulosti objavil, že užívanie Extázy vedie aj k rozvoju trvalých depresií

Neviete, prečo sa „to“ volá Extáza? Žeby tá posledná? Smile

Zdroj: Neurology, 2006, č.66: str.740-741

 

Kyselina listová znižuje riziko rakoviny pankreasu

Veľká švédska štúdia zo známej Karolinska Institute v Štokholme odhalila, že ľudia, ktorí konzumujú najviac kyseliny listovej (viac ako 350 mikrogramov za deň), majú o 75% menšie riziko rakoviny pankreasu oproti tým, ktorí konzumujú menej ako 200 mikrogramov kyseliny listovej denne. Tieto údaje pochádzajú zo 7-ročného sledovania obrovskej skupiny ľudí: vyše 37 tisíc žien a viac ako 45 tisíc mužov. Avšak, ako sa ukázalo, užívanie kyseliny listovej v tabletkách nemalo na riziko rakoviny pankreasu žiadny vplyv. Ochranný účinok sa prejavil iba v súvislosti s konzumáciou prirodzených zdrojov tohoto vitamínu skupiny B. K tým najlepším zdrojom kyseliny listovej patria: obilniny a celozrnné výrobky, listová zelenina, citrusové ovocie, strukoviny a orechy.

Rakovina pankreasu patrí v najrýchlejším a najzhubnejším rakovinám a v poslednom čase jej výskyt prudko stúpa. Postihnutí pacienti sa – napriek intenzívnej liečbe – dožívajú spravidla menej ako 1 rok po stanovení diagnózy, pretože rakovina pankreasu sa dlho vyvíja bez príznakov a v čase jej zistenia sú už často prítomné početné metastázy do dôležitých orgánov.

Prečítajte si viac o tom, čo môžete urobiť sami pre seba, aby ste sa vyhli rakovine.

Pozn.: V AKV Vám zabezpečíme vyšetrenie koncentrácie kyseliny listovej v krvi a pomôžeme s úpravou stravy v rámci prevencie aj liečby rakoviny.

Zdroj: Journal of the National Cancer Institute, 15.marec 2006

 
E-LINE space