Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 16. marec 2006 Tlačiť E-mail


Gény rozhodujú o tom, kedy sa káva zahryzne do Vášho srdca

Gény ovplyvňujú skutočnosť, či milovník kávy dostane infarkt alebo nie. Už dávnejšie sa vie, že – z pohľadu odbúravania kofeínu v tele – existujú dva typy kávičkárov: pomalý a rýchly metabolizátor. Podmieňuje to genetická informácia, ktorá vyvoláva v pečeni produkciu dvoch rôznych enzýmov odbúravajúcich kofeín: jedna forma enzýmu odbúrava kofeín výrazne pomalšie ako druhá. Podľa najnovšej kanadskej štúdie z University of Toronto (sledovaných bolo viac ako 4000 ľudí v strednom a vyššom veku) riziko infarktu u ľudí, ktorí metabolizujú kofeín pomalšie, rastie s počtom vypitých káv. Kým dávka 1-2 šálky denne riziko nezvyšuje, 2-3 šálky za deň ho zvýšia o 40%, viac ako 4 šálky kávy za deň dokonca až o 65%. Ak pijete 4 a viac šálok káv denne a ak ste mladší ako 50 rokov a kofeín metabolizujete pomaly, Vaše riziko infarktu je 4-násobné!

Takže dobrá správa: nevieme síce vyšetriť ako metabolizujete kofeín práve Vy, ale bez ohľadu na to 1, maximálne 2 šálky kávy denne Vaše riziko infarktu nezvyšujú. S tými ´dalšími by ste mali byť opatrní Smile

Zdroj: Journal of American Medical Association, 8 marec 2006

 

Nedostatok, ale aj nadbytok spánku zvyšuje riziko cukrovky

Už dávnejšie sa vie, že nedostatok spánku, ale aj jeho nadbytok prispieva ku zvýšenému riziku infarktu myokardu, mozgovej porážky aj celkovej úmrtnosti. Nová, 15 rokov trvajúca štúdia z prestížnej Yale University prináša informáciu, že muži, ktorí spia pravidelne 6 hodín a menej majú 2-násobne zvýšené riziko vzniku cukrovky II typu a muži, ktorí spia viac ako 8 hodín majú toto riziko dokonca 3-násobne väčšie ako muži, ktorí spávajú pravidelne 7-8 hodín.

Deficit spánku sa stáva epidémiou. Čoraz viac ľudí trpí nedostatkom alebo rôznymi poruchami spánku. Prečítajte si o spánku viac.

Zdroj: Diabetes Care, marec 2006

 

Črevná sprcha nie je jarná detoxikácia!

Črevná sprcha je oproti skutočnej detoxikácií organizmu, ktorá má podporiť očisťovanie buniek, aktivizáciu vlastných detoxikačných systémov tkanív, ich regeneráciu a celkovú vitalizáciu asi to isté, ako čistenie výfukovej rúry kefou na fľaše v prípade, že potrebujete vyčistiť a ošetriť motor Smile

Prečítajte si o skutočnej detoxikácií viac..

 
E-LINE space