Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home
Teleráno 9. marec 2006 Tlačiť E-mail

 

Hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko migrén

Veľká štúdia 14 000 nórskych žien ukázala, že ženy, ktoré užívajú tabletkovú formu hormonálnej antikoncepcie, majú o 40% väčšie riziko migrénového záchvatu ako ženy, ktoré antikoncepciu neužívajú. Migréna je u žien, ktoré dostavajú záchvaty bolesti hlavy počas menštruácie, spôsobená poklesom hladiny estrogénu. Ak takáto žena užíva hormonálnu antikoncepciu, ktorá môže hladinu estrogénu pred menštuáciou zvýšiť aj na 4-násobok normálnej hodnoty, pokles estrogénu je taký veľký, že migréna nastane s oveľa väčšou pravdepodobnosťou ako bez antikoncepcie. Podľa doktorky Karen Aegidius je určitým riešením tohoto problému náplasťová forma antikoncepcie, pretože hladina estrogénu pri nej neklesne tak prudko alebo používanie  antikoncepcie v 3-mesačných cykloch, čím sa počet migrénových záchvatov možno zredukuje na štyri za rok.

Zdroj: Neurology, 14.februára 2006

 

Sója znižuje cholesterol aj u mladých zdravých ľudí

Konzumácia sóje znižuje cholesterol a priaznivo upravuje niektoré ďalšie rizikové parametre krvných tukov u chorých ľudí, sa vie už dávnejšie. na University of Guelph v Ontáriu v Kanade sa zamerali na zistenie, či konzumácia sójovej bielkoviny a sójových izoflavónovo znižuje cholesterol aj u mladých zdravých ľudí. Po dômyselnom usporiadaní niekoľkomesačného pokusu sa ukázalo, že konzumácia sóje znižuje celkový cholesterol a priaznivo upravuje pomer medzi dobrým (HDL) a zlým (LDL) cholesterolom bez závislosti od množstva izoflavónov v sójovom mlieku, ktoré bolo použité ako zdroj sójovej bielkoviny. Konzumácia kravského mlieka vyvolala opačný účinok. Zdá sa, že začať s prevenciou infarktu a mozgovej porážky sa dá účinne už oveľa skôr, ako pri prvých príznakoch aterosklerózy.

Zdroj: American Journal of Clinical Nutrition, 28.februára 2006

 

Vstup do vírivky na vlastné nebezpečie!

Testovanie 43 vzoriek vody z privátnych a verejných vírivých vaní v Texase ukázalo, že voda môže byť biologicky nebezpečná. 1 lyžička vody z vodovodu obsahuje 0-150 baktérií, kým jedna lyžička vody z vírivých vaní obsahuje až 2 milióny baktérií!

95% testovaných vzoriek vykazovalo prítomnosť fekálnych baktérií, 81% vzoriek obsahovalo plesne a 34% obsahovalo potenciálne smrteľné stafylokoky. Miestom množenia sa týchto baktérií sú rúrky cirkulácie vody. Ak voda nie je filtrovaná alebo cirkulačný systém potrubí pravidelne chemicky dezinfikovaný, je veľmi pravdepodobné, že baktérie, ktoré sa do vody dostávajú z tela človeka sa tam uchytia a postupne vytvárajú kolónie rezistentné aj voči bežným čistiacim chemikáliam. Keď sa spustí cirkulácia vody, baktérie sa uvoľňujú a dostávajú sa do vane, kde silným prúdom vody vzniká nad hladinou vody aerosol, čím sa zvyšuje aj riziko vdychovania týchto baktérií.

Pre zdravých ľudí by pobyt v udržiavanej vírivke nemal byť žiadny problém, ale ak máte časté infekcie a používate vírivku, mali by ste vylúčiť, že zdrojom infekcie je práve ten relaxačný pobyt vo vani. Vstup do verejných víriviek sa neodporúča deťom, starým ľuďom a ľuďom s oslabenou imunitou.

Zdroj: Americká národná lekárska knižnica, feburár 2006

 
E-LINE space