Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Sója a osteoporóza
Sója a osteoporóza Tlačiť E-mail

 

Veľká pozornosť sa venovala aj účinku izoflavónov na kostru. Viac ako šestnásť klinických štúdií sledujúcich vplyv izoflavónov na minerálovú hustotu kostného tkaniva, bolo však krátkodobých (trvali menej ako rok) a zahŕňali malé skupiny sledovaných osôb. Presnejšie predvídanie dlhodobých účinkov na kosti vyžaduje aspoň dvojročné sledovanie. Momentálne prebiehajú minimálne štyri štúdie trvajúce viac ako dva roky. Ich výsledky umožnia definitívne špecifikovať účinok izoflavónov na stav kostí.

Traja rečníci na sympóziu prezentovali výsledky svojich intervenčných štúdií týkajúcich sa žien v postmenopauze, pričom každá štúdia trvala viac ako dva roky, hoci jeden z nich referoval len o výsledkoch z prvého roka. V tomto pokuse boli talianske ženy inštruované, aby denne užili genistein vo forme suplementu (54mg/deň – množstvo nachádzajúce sa približne v 100mg izoflavónov) alebo vypili asi štyri šálky sójového mlieka. V porovnaní s placebo skupinou, bolo pozorované štatisticky významné zvýšenie kostnej denzity v oblasti chrbtice a stehennej kosti. Rovnako aj výskumníci z Univerzity v Južnej Dakote zistili, že denná konzumácia 40g ISP, čo zodpovedá približne 80mg izoflavónov, redukuje straty kostnej denzity v oblasti chrbtice v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá užívala mliečne bielkoviny. Podobné benefity boli pozorované aj u krčka stehennej kosti, avšak v tomto prípade boli sójové bielkoviny efektívne iba u žien, ktoré neužívali hormonálnu terapiu.

Na rozdiel od prvých dvoch štúdií, výskumníkom z Creightonskej univerzity sa nepodarilo preukázať vyššie uvedené súvislosti, ISP s nízkym či vysokým obsahom izofalvónov nemalo vplyv na kostnú denzitu v oblasti krčka stehennej kosti či chrbtice. Jediným významnejším rozdielom medzi štúdiou z Univerzity v Creightone a štúdiou z Univerzity v Južnej Dakote je vyšší vek skúmaných žien v poslednej štúdii. Najnovšie epidemiologické údaje, ktoré dokazujú, že konzumácia sóje je pozitívne asociovaná s redukciou rizika zlomeniny u čínskych žien v postmenopauze, poukazujú na možnosť, že účinok izoflavónov na stav kostry je vyšší u žien tesne po menopauze v porovnaní so ženami staršími. Avšak v podobnej skôr publikovanej štúdii z Creightonskej univerzity boli ISP neúčinné pri redukcii kostných strát v skupine mladších žien po menopauze

 

United Soybean Board

http://www.unitedsoybean.org/
 

 
E-LINE space