Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Pestujte si zdravé spermie!
Pestujte si zdravé spermie! Tlačiť E-mail

 

Nedávna argentínska štúdia znovu ukázala, že muži, ktorí fajčia a pijú alkohol, majú menší počet spermii, menší objem semena a zníženú pohyblivosť spermii. To je čas, aby som vám povedal, ako si pestovať zdravé spermie.

Výživa hrá, samozrejme, veľkú úlohu. Dostatočný prívod vitamínov a minerálov je zodpovedný za správny vývoj spermii a ich funkcie počas oplodnenia. Selén, zinok, kyselina listová, vápnik, vitamín a E patria k tým najdôležitejším, ale vyhýbajte sa chybe “čím viac, tým lepšie”. Stačí udržiavať ich príjem na úrovni odporúčaných denných dávok a zdravie spermii v priebehu niekoľkých týždňov zaznamená výrazné zlepšenie. Odporúča sa tiež obmedziť príjem tuku, zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, dopriať si dostatok odpočiinku a redukovať stres.

V prípade, že máte nadváhu alebo obezitu, je nevyhnutné znížiť hmotnosť. Obezita zhoršuje najmä pohyblivosť spermii (ich počet býva v poriadku, ale nemajú schopnosť dostať sa do cieľa). Čím je muž obéznejší, tým má tiež väčší počet spermí s poruchou DNA, ktorá je zodpovedná za neplodnosť alebo potrat. K ďalším faktorom, ktoré zvyšujú riziko vzniku defektu DNA v spermiách patria: fajčenie, konzumácia alkoholu (znižuje tiež hladinu testosterónu a podporuje erektilnú dysfunkciu), dlhodobá sexuálna abstinencia, vek nad 50 rokov a vyššia teplota v oblasti testes. Prehrievanie testes spôsobuje sauna, parné a termálne kúpele a horúce vírivky. Nie je pravda, že druh spodného prádla muža ovplyvňuje kvalitu spermii: boxerky nie sú lepšie ako slipy. Naopak, obezita pravdepodobne teplotu v oblasti testes zvyšuje. Vyhýbajte sa drogám: marihuana znižuje počet a kvalitu spermii, kokaín prispieva k erektilnej dysfunkcii a amfetamíny oslabujú libido.

Usilujete sa o oplodnenie? Skúste si najprv niekoľko týždňov až mesiacov pestovať zdravé spermie. Zlepšíte nielen šancu otehotnenia, ale aj zdravie budúceho človeka na celý život.

 
E-LINE space