Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Osteoporóza a pohár vína
Osteoporóza a pohár vína Tlačiť E-mail

 

OsteoporosisKeby aj nebolo prečo, dôvod sa vždy nájde. Sme tým známi. Dokonca lekári odporúčajú pohár vína každý deň: vraj chráni pred infarktom. Svetová zdravotnícka organizácia síce neodporúča žiadnu konzumáciu alkoholu, len upozorňuje, že AK konzumujete alkohol, nemali by ste piť viac ako 2 poháre vína (alebo ekvivalent iného alkoholu) a jeden pohár, ak ste žena.

Na svete je však ďalší dôvod prečo nepiť alkohol! A najmä, ak trpíte osteoporózou alebo sa liečite zo zlomeniny: alkohol oslabuje pevnosť kosti! Chcete to mať vysvetlené? Kosť je dynamické tkanivo – sústavne v nej prebieha odbúravanie a prestavba kostných trámcov. Stačí napríklad, že si kúpite nové topánky, ktoré Vás niekde tlačia, trochu zmeníte spôsob chôdze a o pár týždňov je mikroskopická štruktúra kosti prebudovaná tak, aby čo najlepšie odolávala novým tlakovým pomerom pri zaťažení. Preto musia byť mechanizmy odbúravania (aktivita buniek nazývaných osteoklasty) a novotvorby (aktivita iného typu buniek – osteoblastov) v rovnováhe. Alkohol preukázateľne túto rovnováhu narúša tak, že oslabuje aktivitu osteoblastov a tým spomaľuje novotvorbu kosti, kým odbúravanie nie je ovplyvnené. Výsledkom je rýchlejšia strata minerálovej štruktúry kostí. Preto majú alkoholici veľmi často výraznú osteoporózu. A platí to aj takto: ľudia, ktorí trpia osteoporózou by mali obmedziť príjem alkoholu na najnižšiu možnú mieru.

Navyše, ako upozorňujú špecialisti, obmedziť príjem alkoholu by mali počas rekonvalescencie aj ľudia, ktorí sa zotavujú zo zlomeniny alebo operácie kostí. Konzumovať alkohol – najmä vo veľkom množstve – počas hojenia zlomeniny alebo operácie znamená spomaliť reparačné procesy a zvýšiť riziko nepriaznivého vývoja. Stojí Vám trochu vína či slivovice za vleklé problémy s kosťami?

 
E-LINE space