Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Mikrovlnka a plasty
Mikrovlnka a plasty Tlačiť E-mail

 

Spôsobujú plasty v mikrovlnnej rúre rakovinu?

Otázka

Je pravda, že sa pri použití mikrovlnnej rúry z plastových nádob a obalov potravín uvoľňujú škodlivé látky, ktorú môžu po preniknutí do jedla spôsobovať rakovinu?

 

Odpoveď

Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) už roky kolujú príbehy o škodlivosti chemikálií v plastoch, ktoré prenikajú do jedál počas úpravy v mikrovlnných rúrach. Existuje niekoľko dôkazov, že látky používané na výrobu určitých plastov môžu prechádzať do niektorých jedál. Avšak FDA hladiny prienikov týchto látok vyhodnotila a zistila, že sú značne pod bezpečnou hranicou.

FDA dôkladne preveruje materiály používané na výrobu plastov určených pre potravinárstvo, vrátane plastov vhodných na použitie v mikrovlnnej rúre. Takéto plasty sú zaradené do kategórie tzv. látok prichádzajúcich do kontaktu s potravinami. FDA ich musí uznať za bezpečne použiteľné na daný účel ešte pred tým, ako sa takéto výrobky dostanú na trh.

Iné tvrdenia naznačujú, že plasty obsahujú dioxíny, čiže skupinu znečisťujúcich látok, ktoré americká Agentúra pre ochranu životného prostredia považuje za „pravdepodobné ľudské karcinogény“. Avšak podľa FDA neexistujú dôkazy o tom, že by umelohmotné nádoby a obaly mali obsahovať dioxíny.

Na zaručenie bezpečného používania plastových nádob a obalov pri úprave jedál v mikrovlnnej rúre odporúča FDA dodržiavať tieto zásady:

  • Používajte nádoby a materiály špeciálne označené ako vhodné do mikrovlnnej rúry.  V mikrovlnke by ste nemali používať žiadne tégliky na margarín ani plastové tácky z reštaurácií, nakoľko tieto sa môžu zdeformovať alebo roztopiť. Aj obaly jedál určených na prípravu v mikrovlnnej rúre je potrebné po ich použití vyhodiť, sú totiž určené len na jednorazové použitie.
  • Skontrolujte etiketu na obale jedál. Ak na nej nenájdete inštrukcie ohľadne použitia v mikrovlnke, radšej použite iný tanier alebo nádobu, o ktorej viete, že je na ohrev jedla v mikrovlnnej rúre vhodná.
  • Ak jedlo v mikrovlnke zakrývate, používajte sklenené alebo keramické veká, plastové fólie vhodné do mikrovlnnej rúry, voskový alebo pergamenový papier alebo biele papierové obrúsky určené na použitie v mikrovlnke.
  • Plastové fólie vhodné do mikrovlnky by sa však nemali priamo dotýkať jedla. Etikety na niektorých plastových fóliách odporúčajú minimálne 2,5 cm medzeru medzi plastom a jedlom počas jeho zohrievania v mikrovlnnej rúre.

(Mayo Clinic, apríl 2006)

 
E-LINE space