Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Letný čas a spánok
Letný čas a spánok Tlačiť E-mail

 

Neprichádzajte o spánok kvôli prechodu na letný čas

Podľa odborníkov sa prechodu na letný čas prispôsobíte ľahšie vtedy, ak si doprajete viac slnečného svetla.

ŠTVRTOK, 8. marec 2007 (HealthDay News) – Odborníci upozorňujú, že posunutie hodiniek túto nedeľu o jednu hodinu vpred vám môže spôsobiť určité problémy, nakoľko ide o zásah do vnútorných hodín vášho tela.

Existuje však viacero spôsobov, ako si možno prechod na letný čas uľahčiť, a to vrátane postupnej prípravy na zmenu ešte pred samotným časovým posunom alebo vystavenia sa slnečnému svetlu.

Na väčšine územia Spojených štátov amerických sa tento rok letný čas po prvýkrát začne druhou marcovou nedeľou, namiesto zvyčajnej prvej nedele v apríli.

„Čas sa posúva len o hodinku, avšak na ľudí vplýva najmä zmena v množstve slnečného svetla,“ vysvetľuje Ralph Downey III., lekársky riaditeľ Centra pre poruchy spánku v kalifornskom Zdravotnom centre na Univerzite Loma Linda a hovorca Americkej akadémie spánkového lekárstva.

„Hodinový posun síce nie je príliš veľký, avšak niekoľko dní, kým si úplne nezvyknú, sa ľudia často cítia tak trochu pozadu,“ povedal Downey. „Táto zmena môže mať vplyv na vašu náladu, schopnosť vykonávať niektoré činnosti či schopnosť sústrediť sa,“ povedal.  Navyše v tomto období ľudia spôsobujú viac autonehôd ako inokedy.

Downey odporúča pripravovať sa na prechod na letný čas pomaly a postupne tak, že si plánovaný časový posun rozložíte na niekoľko dní. Ak počas štyroch dní pred prechodom na letný čas pôjdete každý deň spať o 15 minút skôr a zároveň ráno o 15 skôr vstanete, prestavíte si tak vaše vnútorné hodiny a pri prechode na letný čas by ste už nemali pociťovať žiadne negatívne efekty. Iný odborník odporúča vystaviť sa na dlhšiu dobu rannému slnečnému svetlu, je to vraj najlepší spôsob, ako si prestaviť svoje vnútorné hodiny.

Väčšina ľudí sa hodinovému posunu dokáže rýchlo prispôsobiť, povedal Dr. Jose Loredo, riaditeľ Centra spánkového lekárstva na Lekárskej fakulte Kalifornskej univerzity v San Diegu.  „Avšak existujú aj ľudia, ktorí sú na časové posuny obzvlášť citliví. Ide hlavne o ľudí trpiacich nespavosťou alebo deti, ktoré fungujú podľa pevného časového režimu. Aj mierny časový posun ich dokáže rozhodiť a spôsobiť im vážne problémy so spánkom,“ povedal.

Loredo tvrdí, že kľúčom k prispôsobeniu sa časovej zmene je vystavenie sa slnečnému svetlu. „Svoje vnútorné hodiny dokážeme skutočne posúvať vopred alebo späť podľa toho, ako dlho sme vystavení svetlu,“ povedal. „Takáto zmena však nie je okamžitá, chce to určitý čas,“ dodal.

Loredo súhlasí s názorom, že vnútorné hodiny možno posunúť aj postupným prispôsobovaním spánkového rytmu.

„Avšak najlepším spôsobom, ako si svoje vnútorné hodiny prestaviť, je vystaviť sa ranným slnečným lúčom.  Žiarivé slnečné svetlo, nie v miestnosti, ale vonku so slnečnými okuliarmi, po dobu jednej až dvoch hodín denne dokáže posunúť vaše vnútorné hodiny o jednu hodinu,“ povedal Loredo.

Tiež vám môže pomôcť malá dávka melatonínu navyše, povedal Loredo. „Na posunutie vašich vnútorných hodín dopredu rýchlejšie, alebo o viac ako jednu hodinu, si môžete vziať najnižšiu možnú dávku melatonínu (čo zodpovedá polovici odporúčanej dávky prípravkov voľne dostupných v lekárňach alebo supermarketoch) o piatej alebo šiestej hodine večer.  Táto látka vám pomôže posunúť vnútorné hodiny dopredu a nejde pritom o prášky na spanie.“

Americká akadémia spánkovej medicíny uvádza nasledujúce rady, ktoré by mali ľuďom pomôcť ľahšie sa vyrovnať s blížiacim sa časovým posunom:

  • S postupným posunom vášho spánkového režimu začnite už pár dní pred časovým posunom.
  • Aj svoj stravovací režim prestavte tak, že budete večerať o hodinu skôr.
  • V deň časového posunu zvýšte pozornosť pri prevádzke strojov alebo riadení motorových vozidiel.
  • Vyhnite sa zdriemnutiam, obzvlášť tým blízko večerného spánku.
  • Neobracajte sa hneď na kofeín, aby vás ráno prebral alebo na alkohol, aby vám pomohol večer zaspať.
  • V pondelok, po prechode na letný čas, mierne spomaľte svoje tempo. Vedenie motorových vozidiel obmedzte na minimum a vyhnite sa náročným aktivitám.
  • Jedzte striedmo, pite veľa vody a nezabúdajte na dostatok pohybu.

preklad:

Ambulancia klinickej výživy

 
E-LINE space