Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Hygiena v kuchyni nie je luxus
Hygiena v kuchyni nie je luxus Tlačiť E-mail

 

Vitajte v kuchyni. Umyli ste si ruky? Samozrejme, že je to dôležité. Najmä tam, kde sa pripravuje potrava pre deti by mala celá kuchyňa vyzerať ako čisté chemické laboratórium na exaktný výskum a "experimentátori"  musia dodržiavať pravidlá prevádzky. Pozrime sa na ne celkom bez predsudkov a ješitnosti.

Bacily v podnájme

Mnoho baktérií a iných choroboplodných zárodkov si "vegetí" vo vlhkom prostredí. Napríklad v takom vechtíku: pozrite sa cez tento mikroskop a zistíte, že Váš vechtík je parádne pre­plnené veľkomesto. Toto BACIL CITY obýva množstvo viac alebo menej škodlivých mikroorganizmov a jeho používanie na všetky účely (Jaj, kycol mi lekvár na dlážku! Komu vytieklo mlieko v chladničke?! Tieto kompóty sú ale zaprášené!) vedie ku skríženému in­fikovaniu rôznych  predmetov.  Zvlášť nebezpečné je používanie jedného vechtíka v domácnosti, kde sa pripravuje mäso a hydina, s kojencom alebo malým dieťaťom.

Bacily na promenáde

Salmonely z kureniec a ich krvi infikujú nielen krájaciu dosku, (na krájanie zeleniny do bezmäsitého jedla potom nevhodná!), ale aj vechtík, ktorým sú taká doska a všetko, čo prišlo pri krájaní do styku s kuraťom, umývané. Vlhký a pomyjami živený vechtík je pri izbovej teplote výborným miestom "bakteriálnych radovánok". Odporúčam vechtík často vymieňať a používať zvláštny na kuchynské príslušenstvo, v ktorom sa pripravuje mäso a zvláštny na veci ostatné. Ušetríte sa porúch trávenia, hnačiek a pod..

Bacily sa vyhrievajú

S črevnými a žalúdočnými infekciami ešte viac súvisí kvalita a spôsob uskladnenia potravy - najmä varenej. Ohrozené sú malé deti, pretože majú nedostatočne vyvinutý imunitný systém, ale aj starší a osamelí ľudia. Pamätám si na prípad ťažkej akútnej gastroenteritídy (zápal sliznice žalúdka a čreva) u pána, ktorý vo štvrtok jedol polievku z nedele. "Však som si tú kôru z vrchu dal lyžicou preč!", vysvetľoval, že z tej polievky to určite nebude. Samozrejme, na problémy vôbec netreba veci takto prehnať. Úplne postačí varenú stravu opatrovať podľa bežného spô­sobu: najedli sme sa a potrava chladne kdesi na sporáku (ešte by sa nám chladnička spotila!) pri izbovej teplote, na večeru zase krátko ohrejeme a zase necháme chladnúť pri izbovej teplote niekoľko hodín. Ak ešte ostalo (veď polievka je najlepšia po treťom ohratí!), v pondelok sa všetko opakuje. Pomáhal som raz mladému otcovi (jednému z tých, ktorým v záujme šetrenia pri­padne úloha "domácej výlevky") z jeho pravidelných stredajších hnačiek. Ledva sa sti­hol do nedel vystrábiť, v utorok večeral nedeľné zbytky a v stredu som už mal "konzultáciu". Zdá sa mi rozumnejšie radšej viac platiť za chladničkou spotrebovanú e­nergiu pri chladení stravy ako za svoje utrpenie spô­sobené jedením nesprávne uskladnenej "váry". Počas tých niekoľkokrát opakovaných niekoľkých hodín chladnutia pri izbovej teplote sa množia baktérie (najmä v mäsitých, mliečnych a vaječných pokrmoch), ktoré sa pri krátkom ohriatí nemôžu zničiť a keby sa aj zničili, zanechávajú v po­trave svoje toxíny. Ak teda hrniec nie je tak horúci, aby Vám pokrútil poličky v chladničke, pokojne ho tam dajte, hneď ako je to možné a pri opakovanom použití po­travy ohrievajte len potrebné množstvo a dôkladne ju prehrejte. Táto opakovaná te­pelná "kúra" prispieva k intenzívnejšiemu ničeniu dôležitých látok a preto je primeraná porcia surovej zeleniny alebo ovocia vždy súčasťou Vášho menu.

Kuchynská stratégia hygieny

Najlepšie spôsoby ako predchádzať infekciám z potravy, ktorých je čoraz viac, je dodržiavanie aspoň týchto základných pravidiel:

  • často vymieňajte vechtíky (také Soke by aj mohlo sponzorovať túto stránku Smile) a používajte vechtíky oddelené na určité nádoby a náradia
  • vechtíky si môžete doma poriadne vysterilizovať, ale prečítajte si pozorne!, ako na to Smile
  • primerane zaobchádzajte s krájacou doskou (radšej umelá alebo sklokeramická ako drevená)
  • pripravujte iba také množstvo potravy, ktoré bude hneď skonzumujete alebo bezodkladne uskladnite zvyšky v chladničke

Často sú pre svoje podobné príznaky infekcie vyvolané potravinovou nákazou diagnostikované ako chrípka a preto aj neúčinne liečené. Okrem týchto tzv."chrípkových" príznakov môžu otravy nesprávne uloženou  potravou spôsobiť aj smrť.

 

Na ochranu svojho zdravia si zabezpečte dostatok "dobrých" baktérií.

Poznámka: Vážnym rizikom z konzumácie nesprávne opatrenej potravy je opakovaná expozícia toxínmi, ktoré môžu byť kancerogénne (aflatoxín, patulín a pod.) a že používanie chladničky má zásadný význam, ukazujú epidemiologické údaje: od obdobia, keď sa používanie chladničky rozšírilo, klesol výskyt rakoviny žalúdka (hoci v poslednej dobe zase jej výskyt rastie, ale to je z dôvodu nadmernej spotreby soli, údenín, alkohlu a nedostatočnej ochrany zeleninou a ovocím – prečítajte si, Ako sa chrániť pred rakovinou.)

 
E-LINE space