Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Dajte si kráľovské raňajky
Dajte si kráľovské raňajky Tlačiť E-mail

 

“Nemám na raňajky čas,” sťažuje sa mladý muž. “Chcem chudnúť,” argumentuje dlhovlasá slečna.  “Ráno mi to vôbec netrávi,” vzdychá starší pán.

Dobre poznáte tieto reči o raňajkách. Len málo ľudí vie ako, čo, prečo a kedy raňajkovať a ešte menej to aj pravidelne robí. Najčastejším nepriateľom pravidelných a kvalitných raňajok je:

* ranný zhon (kto ho nemá?!, ale prečo?),

* odpor k jedlu ráno (dôsledok alebo príčina?) a

* snaha chudnúť (na ceste k správnej hmotnosti krok takmer do priepasti!).

A navyše: medzi tými, ktorí raňajkujú, je veľa takých, ktorí zjedia príliš veľa alebo príliš málo, ktorí jedia príliš hltavo alebo vypijú príliš veľa tekutín. Kedy teda raňajkovať? A čo? Ako?.

Univerzálny recept na ideálne raňajky neexistuje, ale základný vzorec správneho raňajkovania sa poskytnúť dá. Optimálne časovanie jedla a tekutiny by malo vyzerať nasledovne: 1) príjem tekutiny (asi 0,5 litra), 2) pauza 15-30 minút a 3) samotné raňajky. Otázku „Čo piť?“ vyriešime inokedy.  Ako strávite tých 15-30 minút medzitým, nechám na vás. Viete však, čo a kedy jesť?

Navrhujete praženicu z troch vajec (treba bielkoviny!) s trochou klobásky (tá v tom tak chutí!), dva krajce chleba (samozrejme, bieleho!) a šálku čaju s cukrom. O chvíľu to dotlačíte jednou čokoládovou tyčinkou. Nazvime si takéto raňajky – tradičné. Ja vás pozývam na ovsenú kašu (2 šálky) s 2 lyžicami hrozienok, 1 lyžicou medu, 1 lyžicou lúpanej slnečnice. Vypite si aj pohár pomarančového džúsu a ak vám je málo, dajte si dva banány. Takéto raňajky nazvime – moderné. Raňajky tradičné sú plné tuku, ktorý spotrebuje veľa kyslíka (odkrvenie svalov a mozgu), bude sa dlho tráviť (preto ste po ňom dlho sýti) a bude sa lepiť pod kožu. Mastné jedlo nie je pre Vás! Dajte si raňajky, ku ktorým vás pozývam ja a získate dostatok energie, ktorá bude dlhodobo „držať“ bunky v pohode. Aj žlčník sa uvoľní a získate aj dostatok vlákniny, vitamínov, minerálov a fytochemkálii ktoré chránia pred aterosklerózou, cukrovkou a rakovinou. A ešte niečo: po moderných raňajkách, môžete organizmus fyzicky zaťažiť skôr a viac, ako po tých tradičných. Nehrozí, že ich uvidíte ešte raz. Aj psychickú záťaž budete ľahšie a úspešnejšie znášať. Skúste to pár týždňov.

A čo tí, ktorí nejedia ráno vôbec nič alebo jedia len ovocie? (O delenej strave si prečítajte na webovej stránke http://www.zdravesrdce.sk/)  Argumenty, že nemôžem ráno jesť, lebo moje telo to odmieta, nie sú opodstatnené. Nechutí vám jesť, pretože si telo odvyklo. (To, že niekto už 10 rokov leží pred televízorom, tiež neznamená, že je nemožné, aby plával, bicykloval a chodil.)

Raňajky sú kráľovským začiatkom dňa, tak si ich doprajte!

 

Potraviny vhodné na raňajky:

* varené obilniny a vločky z nich (ovos, pšenica, pšeno, kukurica, pohánka, ryža)

* cereálne kaše a muesli

* celozrnné pečivo, palacinky z celozrnnej múky (nie mastné) pečené na kovovej platni

* ovocie (sušené i čerstvé)

* med (s mierou!)

* sójové mlieko a sójový syr tofu (urobte si z neho napr. koktejl alebo praženicu)

* orechy a olejnaté semená (spolu 1-2 PL orechov, slnečnicových, ľanových a sezamových semienok, kokosu..)

* niektoré mliečne výrobky (odtučnené mlieko a acidofilné mlieko, nízkotučné syry a tvaroh, biely jogurt).

 
E-LINE space