Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Čkanie na počkanie?
Čkanie na počkanie? Tlačiť E-mail

 

Asi je len málo ľudí, ktorí by nezažili aspoň jednu krátku epizódu čkania, ale možno ani polovica nevie, čo to je a prečo to vzniká. Nuž tak vám to poviem: je to mimovoľný rýchly pohyb bránice, ktorý z pľúc vytlačí vzduch a to vyvolá náhle uzatvorenie hlasiviek. V tej chvíli sa ozve známy zvuk. Hik! Na vysvetlenie: bránica je plochý sval, medzi hrudnou a brušnou dutinou, ktorý je hlavným svalom nádychu. Hlasivky asi poznáte a viete, že sú kdesi v hrdle. Dobre, ale stále nevieme, prečo ten kŕč bránice nastane. Dôvodom môže byť:

  • nejaký jedovatý alebo dráždivý plyn či pach,
  • horúce a pikantné jedlá
  • horúce alebo CO2 sýtené nápoje
  • ochorenie alebo porucha, ktoré vyvolávajú dráždenie nervov kontrolujúcich bránicu (napr. zápal pľúc)
  • mozgová porážka alebo nádor v mozgu postihujúci “centrum čkania”
  • brušné operácie
  • a okrem toho, čkanie môže vzniknúť aj bez zjavnej a známej príčiny. (Neveríte predsa, že sa vám čká, lebo niekto na vás myslí! To by sme asi čkali všetci a stále.)

Je veľa spôsobov ako sa zbaviť čkania: zadržanie dychu, pitie studenej vody, jedenie kryštálového cukru, dýchanie do papierového sáčku...

No keď už budete mať v sebe kilo cukru a päť litrov vody a to čkanie nie a nie prestať, skúste „Bukovského manéverSmile: ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy v kolenách (ako pri vyšetrení brucha) a snažte sa čo najhlbšie a najrýchlejšie niekoľkokrát nadýchnuť a vydýchnuť – ale bruchom-bruchom, nie hrudníkom!

Ak vám toto nepomôže alebo pomôže len na krátko a vyhýbate sa podnetom, ktoré čkanie spustia na počkanie, vyhľadajte lekára. Úporné čkanie môže byť totiž príznakom aj nejakého vážneho ochorenia.

Prečítajte si o tráviacom systéme viac.

 

 

 
E-LINE space