Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Atkinsova diéta NEfunguje
Atkinsova diéta NEfunguje Tlačiť E-mail

 

Aj Vy ste sa už na ňu dali? Aj Vy si už pochutnávate na praženici zo 6 vajec a netrápia Vás výčitky? Podľahli ste ďalšej módnej vlne “zázračného” chudnutia? Chceli by ste diétu podľa dr. Atkinsa “nasadiť”? Počkajte chvíľu, niečo Vám poviem.

Okrem toho, že je táto diéta – založená na totálnom vylúčení sacharidov zo stravy – extrémne nebezpečná z hľadiska poškodenia rovnováhy vnútorného prostredia, činnosti obličiek, kĺbov a mozgu a že môže tiež zvyšovať riziko osteoporózy (nadbytok bielkovín odvápňuje), niektorých druhov rakoviny a ischemickej choroby srdca, nepomáha ani pri chudnutí. Teda aspoň zmysluplnom chudnutí. Dve nedávno publikované štúdie uverejnené v prestížnom lekárskom časopise New England Journal of Medicine, spochybňujú komerčné proklamácie zástancov Atkinsovej diéty. Naozaj sa ukázalo, že ľudia konzumujúci diétu podľa dr.Atkinsa za prvé dva mesiace schudli dvakrát viac ako ľudia na redukčnej diéte so sacharidmi, ale potom sa ich chudnutie zastavilo a zhruba od 6. mesiaca po začiatku diéty začali priberať a priberali oveľa rýchlejšie ako tí druhí. Na konci ročného sledovania mali obidve skupiny ľudí rovnakú hmotnosť.

Atkinsova diéta podľa dostupných informácii nepomáha pri chudnutí a nevytvára ani predpoklady pre dlhodobé uplatnenie, pretože jej dlhodobé používanie môže vážne poškodiť zdravie. Stávame sa svedkami premyslenej komerčnej aktivity alebo dokonca ďalšieho pokusu poprieť existenciu zákonitostí.

V rámci služieb AKV Vám rád poradím v otázkach bezpečného a úspešného chudnutia.

 

 
E-LINE space