Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Dobrovoľníctvo podporuje mentálne zdravie a pohodu
Dobrovoľníctvo podporuje mentálne zdravie a pohodu Tlačiť E-mail

volunteeringhands.jpgVýskum z anglických univerzít (Southampton a Birmingham) ukázal, že ak sa ľudia v strednom a vyššom veku venujú dobrovoľníckym činnostiam, prispieva to k ich lepšiemu mentálnemu zdraviu a pohode. Tento efekt sa neprejavil pri osobách mladších ako 40 rokov, čo neznamená, že nemôžu byť aktívni tiež Cool Skôr to naznačuje, že dobrovoľníctvo má silnejší efekt v tých obdobiach života, keď už má človek menej iných podnetov a zdroj uspokojenia.

Z celej vzorky ľudí (66 000 dospelých Britov) priemerné GHQ-12 skóre (špecifický koeficient) bolo najlepšie medzi tými, ktorí boli častými dobrovoľníkmi. Najhoršie GHQ-12 skóre mali tí, ktorí nikdy nevykonávali dobrovoľnícku činnosť.

Dobrovoľníctvo poskytuje možnosť vykonávať dobročinné aktivity a tým nadobúdať blahodarný pocit užitočnosti a uznania. Tiež to podporuje vytváranie lepších sociálnych kontaktov a znižuje riziko izolácie, ktorej čelia najmä starší ľudia.

 

Zdroj: Faiza Tabassum, John Mohan, Peter Smith. Association of volunteering with mental well-being: a lifecourse analysis of a national population-based longitudinal study in the UK. BMJ Open, 2016; 6 (8): e011327 DOI: 10.1136/bmjopen-2016-011327

Spracovali: Mgr. Petra Gálisová, MUDr. Igor Bukovský, PhD.
AKV zverejnila: 19. augusta 2016

 
E-LINE space