Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Stanoviská arrow Názory arrow Vláda zase podporuje všetko možné, len nie naše zdravie
Vláda zase podporuje všetko možné, len nie naše zdravie Tlačiť E-mail

Hurá, DPH na chlieb bude nižšia = chlieb bude lacnejší! Ale iba taký “chljep”, pretože zníženie sadzby DPH nebolo zvolené na základe kvality, zloženia a zdravotných účinkov chleba, ale na základe zložito definovaných podmienok výroby a distribúcie, čo celkom očividne javí známky sústavného vplyvu mlynárensko-pekárenskej lobby. (Poznám silu tej lobby z vlastnej skúsenosti, keď sme sa v roku 2003 pod záštitou Ministra zdravotníctva Zajaca neúspešne pokúšali presadiť pridávanie kyseliny listovej do bielej múky na ochranu pred rizikom niektorých vrodených porúch novorodencov.)

Ak máte chuť, čas a nervy na krkolomné eskapády úradníckeho slovníka, ktorý už pomaly reguluje každý detail nášho života, prečítajte si "Usmernenie", ktoré vydalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre pekárov, obchodníkov a – dokonca aj nás, spotrebiteľov. Ďakujeme! (Aspoň už vieme, že explicitne napríklad “Arabský chlieb” nebude lacnejší – asi poľnohospodársky príspevok do boja za reformu islamu, voilá!)

Finančne bude teda uprednostnený chlieb hlavne na základe toho, či je úradne “predpečený”, “dopečený” alebo “upečený” a nie na základe toho, či podporuje zdravie.

Je to totiž takto: Ešte nikto nikdy nedokázal, že by zo zdravotného hľadiska bol lepší chlieb, ktorý je síce “upečený naraz” a “vystavený na predaj do 24 hodín”, ale je vyrobený z bielej múky, než chlieb, ktorý je síce “dopečený” z mrazeného polotovaru, ale je vyrobený z celozrnnej múky.

Podľa môjho názoru teda nejde skutočne o zdravie, ale o ekonomické zvýhodňovanie niektorých výrobcov a súčasne priehľadnú diskrimináciu kohosi iného, napríklad obchodných reťazcov – to je tá “woo-doo” figúrka, do ktorej už dlho pichá svoje špendlíky prvá figúrka slovenského “Ministerstva pôdohospodárstva a tak ďalej”.

Zhrniem to: Ďalšia vláda, ktorá má sústavne plné ústa (aj) podpory “zdravia obyvateľstva” nepodporí primárne také druhy chleba, ktoré sú zdravšie, ale zvýhodní chlieb, ktorý je vyrábaný podľa (na mieru ušitých?) úradníckych definícií o “pečení, mrazení a vystavení na predaj”. Ak by totiž išlo vláde hlavne o zdravie, úradnícke formulácie by sa týkali

1. kvality použitých surovín

2.  zloženia chleb

3.  a podielu celozrnnej múky.

Celkom určite by sa však netýkali

1.    technológie pečenia

2.    hmotnosti

3.    a porcovania, či balenia.

Poučka na záver: Keď nabudúce slovenské “Ministerstvo pôdohospodárstva a tak ďalej” vylepí po krajine svoje plagáty za vyššiu spotrebu mlieka, bude aspoň konečne každému jasné, že zase je na prvom mieste marketing, nie zdravie.

A toto je názor AKV na súčasnú ponuku chlebov a pečiva:

http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1079

Igor Bukovský
Ambulancia klinickej výživy
www.akv.sk

4. decembra 2015

 
E-LINE space