Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Stanoviská arrow Názory arrow Zbabelí kritici, kde ste boli?!
Zbabelí kritici, kde ste boli?! Tlačiť E-mail

8. októbra 2015 vystúpil v Bratislave veľmi vzácny človek, profesor chémie a výživy, kariérny vedec a propagátor zdravého stravovania prof. T. Colin Campbell z prestížnej Cornell University v USA. Publikum bolo rôznorodé, zvedavé a podľa môjho názoru aj dobre pripravené. Prednáška prof. Campbella bola hodnotná a pútavá, a aj najväčší odporca témy by určite uznanlivo pokyvoval hlavou nad prednášateľským výkonom človeka, ktorý má uz 81 rokov – dokázal takmer 6 hodín sústredene, pútavo a zrozumiteľne rozprávať, bravo! :)

Ako som už inde a inokedy povedal: s témou alebo názormi prof.Campbella môžete aj nesúhlasiť, je to absolútne v poriadku, to si prof. Campbell dokáže zodpovedať a vyriešiť sám – má vo svojom veku už naozaj dosť skúseností aj vedomostí, aby dokázal reagovať a obhájiť svoje názory v konštruktívnej debate, akokoľvek kritická by bola. Poznám ho asi 25 rokov, zažil som niekoľko útokov voči jeho osobe aj na vlastné oči; vždy pokojne a presvedčivo argumentoval.

Potiaľto nuda. Teraz príde zápletka.

Už pred jeho príchodom na Slovensko sa na internete vyrojili prví zurvalci, ktorí robia stále veľký hluk a tvária sa, že rozumejú výžive lepšie ako my všetci ostatní: sú to najmä propagátori ideí ako paleo, ketóza, či hyperproteínové diéty. (Tieto veci  v stručnom preklade znamenajú asi to, že vraj za vysokú slovenskú úmrtnosť na infarkty či rakovinu nie sú zodpovedné tony zjedených klobás, salámy, mäsa, horaliek a majonézového šalátu, ale ovsené vločky! Ano, čítate dobre, existujú ľudia, ktorí sú presvedčení, že za predčasnú a masívnu úmrtnosť na chronické degeneratívne ochorenia môžu obilniny a ostatné druhy rastlinných potravín a že kto chce ostať zdravý, musí jesť ešte viac mäsa, vnútorností, údenín, mlieka a do svojho fermentovaného tvarohu by si mal namiesto hrozienok sypať bravčové oškvarky. Dobrú chuť!)

Títo majitelia paleopravdy a ketoega podľahli vírusu hyperaktivity a zaplavili svoje publikum na blogosfére názormi a tvrdeniami, z ktorých by sa mohlo zdať, že na Slovensko prichádza zástupca pekla.

A je tu rozuzlenie, ktoré vlastne nemalo žiadny uzol.

Milí odporcovia vegetariánstva, vegánstva, zdravej výživy a slušnej diskusie, ktorí šírite svoje žlčovité názory a útoky z bezpečia svojej zodratej stoličky pri internete: mali ste jedinečnú príležitosť nielen pred svojím internetovým publikom, ale pred širšou slovenskou verejnosťou konfrontovať prof. Campbella a jeho názory, ba priam na mieste a tvárou v tvár ho usvedčiť z vecí, ktoré o ňom a vegetariánstve/vegánstve šírite na internete. Človek by naisto čakal, že príde a prehovorí aspoň jeden z vás. Nikto. Nula celá nula. (Ó, pardon, takže ste tam vlastne mali svoje zastúpenie!)

Keďže však neprišiel nikto z vás, ukázali ste, že ste voči prof. Campbellovi argumentačne bezmocní. Svoju príležitosť ste nevyužili. Nemáte preto žiadne morálne právo pokračovať v tomto svojom internetovom ťažení proti človeku, ktorý síce nemohol reagovať na vás a vaše názory, za to vy mu to na sociálnych sieťach dokážete “naložiť” len čo je pravda. Pokračovanie vo verejnom posmechu a kritike prof. Campbella je prejavom komplexov, určite to však nie je prejavom argumentov a znalostí.

Kým vy pokračujete vo svojich výpadoch proti iným názorom a ľuďom, ktorí s vami nesúhlasia, ľudia, ktorým vraj chcete slúžiť, upadajú do stále väčšieho informačného chaosu a hlbšej skepsy. Ste zodpovední za to, že kým vy provokujete nezmyselné konflikty a spochybňujete konsenzus v základných princípoch zdravého stravovania a prevencie chronických degeneratívnych ochorení, profitujú z toho tí, ktorých ste zahrnuli do okruhu svojich nepriateľov (farmaceutický priemysel, poľnohopodársko-potravinársky komplex, médiá), ale rozhodne nie ľudia, ktorí hľadajú odpovede na svoje otázky o zdraví a výžive.

Ak chcete naozaj pomáhať ľuďom, prestaňte s osobnými útokmi voči iným názorom – na potraviny.

Ak chcete podporovať zdravie ľudí, ktorí žijú na Slovensku, prestaňte podporovať informačný chaos  Nie je pravda, že nevieme, čo je pre človeka zdravá strava ! Nie je pravda, že nevieme, ako si chrániť zdravie a nezomierať predčasne! Nie je pravda, že všetky doterajšie odporúčania a názory sú prekonané!

Ak sú vaše pohnútky k pomoci ľuďom úprimné, nepotrebujete vyvolávať názorové bitky a budiť dojem, že ste ich vyhrali! Ak naozaj chcete pomáhať ľuďom žiť zdravšie, odložte svoje rošty na špekačky do pivnice (už je aj tak po sezóne) a pridajte sa k celosvetovej iniciatíve True Health Initiative . Pozývam a vyzývam vás verejne už druhýkrát. Napriek tomu, že v Rade riaditeľov tejto iniciatívy figurujú zástupcovia rôznych stravovacích smerov a diét (vrátane najznámejších propagátorov paleo a pod.), zo slovenských aktivistov zdravej výživy sa pod základné spoločné princípy podpory zdravia a zdravého stravovania nikto nepridal.

Kto chce naozaj pomáhať ľuďom, nemá čas (ani dôvody) iných ľudí zosmiešňovať a urážať. Kto iných zosmiešňuje a uráža, stráca čas (aj dôvody) pomáhať ľuďom.

Igor Bukovský, MUDr., PhD.

Ambulancia klinickej výživy

PS: Konštruktívna kritika a výmena názorov bude mať miesto aj význam vždy.

 
E-LINE space