Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow „Rozhodujú o mojom metabolizme hormóny?“
„Rozhodujú o mojom metabolizme hormóny?“ Tlačiť E-mail

(Úryvok z knihy Dr. Bukovského Plán B: 30-dňový manuál zdravého chudnutia.) 

adiponektn.jpgÁno, napríklad hormóny štítnej žľazy sú veľmi vplyvným regulátorom metabolizmu a spaľovania tukov. Podľa súčasných informácií však klinické hormonálne poruchy spôsobujú len menej ako 5 % prípadov obezity. Menej výrazné hormonálne nerovnováhy (napr. inzulínová či leptínová rezistencia, zvýšená hladina grelínu alebo kortizolu a pod.) môžu byť príčinou obezity oveľa častejšie. Táto kniha vám ukáže aj to, ako môžete hladinu hormónov zodpovedných za reguláciu hladu a sýtosti ovplyvňovať aj vy sami.

Máme asi 9 hormónov, ktoré nám hovoria: Jedz! Jedz! Jedz! A máme 14 hormónov, ktoré nám šepkajú: Už dosť, už dosť, už dosť. Máme teda lepšie predpoklady, aby sme udržali jedenie na uzde. Vyžaduje to však, aby sme tým spojeneckým hormónom dali šancu.

Záver: Áno, hormóny tiež ovplyvňujú váš metabolizmus a hmotnosť. Je tiež jasné, že nemôžete nad nimi vyhrať pevnou vôľou a poraziť biológiu, zvlášť ak si hormonálnu nerovnováhu spôsobíte sami nejakou bláznivou diétou alebo obľúbenou húsenkovou dráhou „Z diéty do diéty“. V tejto knihe sa dozviete aj to, čo môže spôsobiť hormonálne turbulencie a ako sa im vyhýbať. Do veľkej miery totiž rozhodujete o tom, či dôležité hormóny budú vašimi spojencami alebo nepriateľmi.

Napríklad tento

Príbeh adiponektínu je dôkaz, „ako sa to dá!“ Adiponektín je hormón, ktorého určite chcete veľa. Tu je jeho vizitka, zoznámte sa.

Odkiaľ pochádza: produkujú ho hlavne bunky podkožného tuku.

Aké má účinky: potláča zápal znižuje hladinu cukru v krvi podporuje účinok inzulínu a leptínu  potláča hlad  zvyšuje metabolizmus (podporuje spaľovanie tukov vo svalových bunkách, waw!).

Nemilé prekvapenie: čím viac tuku máte, tým menej máte adiponektínu! Ako je to možné, veď ho tvoria tukové bunky?

Vysvetlenie ešte raz: adiponektín vzniká v podkožnom tuku  keď priberáte, rastie najmä objem viscerálneho tuku (tento tuk sa hromadí okolo vašich vnútorných orgánov ako zvedavci okolo dopravnej nehody)  viscerálny tuk potláča tvorbu adiponektínu v podkožnom tuku.

Záver: Ak chcete dosiahnuť pozitívny metabolický efekt adiponektínu, potrebujete si 1) vypestovať trochu viac svalov (sú hlavným cieľom adiponektínu) a 2) naštartovať chudnutie (= spaľovanie tuku), a nie „odvodňovanie“ pomocou bleskových a nezmyselných diét! Len čo sa vám podarí aspoň trochu schudnúť a pohnúť tým viscerálnym tukom z brucha preč, zvýši sa vám hladina aj účinok adiponektínu.

Výsledok: 1) vaše svaly spaľujú viac tuku a 2) máte menšiu chuť do jedla.

 

(z knihy Igor Bukovský: Plán B)

 

 
E-LINE space