Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Trénujte svoj mozog na ovocie, nie na hranolky!
Trénujte svoj mozog na ovocie, nie na hranolky! Tlačiť E-mail

ImageNové výskumy ukazujú, že sme schopní „presvedčiť“ svoj mozog, že zdravé jedlá chutia lepšie, alebo aspoň tak dobre, ako tie nezdravé.

Do štúdie, ktorej cieľom bolo zmeniť reakciu ľudí na rôzne jedlo, bolo zapojených 8 ľudí s nadváhou a obezitou, ktorí boli zaradení do špecificky navrhnutého programu na chudnutie. Títo dobrovoľníci boli porovnaní s kontrolovanou skupinou 5 ľudí s nadváhou a obezitou, ktorí však neboli súčasťou programu.

Obe tieto skupiny absolvovali MRI snímkovanie mozgu na začiatku výskumu a potom o 6 mesiacov neskôr. Tieto zobrazenia mozgu odhalili, že ľudia, ktorí boli aktívnymi účastníkmi programu na chudnutie, mali evidentné zmeny v tých oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za učenie, odmeňovanie a prežívanie pôžitku.

Štúdie bola publikovaná 1. septembra v časopise Nutrition and Diabetes a potvrdila, že zmeny nastali výlučne v aktivite týchto oblastí mozgu. Vedci zaznamenali vzrastajúcu vnímavosť na zdravé, nízkokalorické jedlá a klesajúcu citlivosť na vysokokalorické potraviny.

„Nerodíme sa s tým, že milujeme hranolky a odmietame napríklad celozrnné cestoviny,“ uviedla jedna z autorov štúdie Susan Roberts, riaditeľka Energy Metabolism Laboratory v U.S. Department of Agricalture´s Human Nutrition Research on Aging na Tufts University.

Ukazuje sa teda, že bariatrické operácie nemusia byť jediným riešením ani pre ľudí, ktorí sú na jedle silno závislí. Možnosť „presunúť“ v mozgu pôžitok z nezdravého jedla na pôžitok z jedla zdravého aj bez operácie je veľmi perspektívna cesta riešenia nadváhy a obezity.

Zdroj: Tufts University, tlačová správa z 1. septembra 2014

AKV poznámka: Naša pripravovaná kniha o chudnutí, ktorá by mala vyjsť 8. januára 2015 prinesie nielen takéto zaujímavé informácie, ale aj praktické tipy na realizáciu najnovších trendov v chudnutí.

 

AKV zverejnila 3.10.2014

 

 

 
E-LINE space