Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Prof. Dr. T. Colin Campbell, PhD. a Paleo
Prof. Dr. T. Colin Campbell, PhD. a Paleo Tlačiť E-mail

ImageV reakcii na šírenie rôznych foriem diét bohatých na proteíny a chudobných na sacharidy (high-protein/low-carb = napr. Atkinsova diéta, paleo diéty a pod.) vo svojej najnovšej knihe „The Low-Carb Fraud“ (BenBella Books, Dallas, máj 2014) uvádza Prof. Colin Campbell (profesor z prestížnej Cornell University a autor knihy „Čínska studie“, vydavateľstvo Svítaní, 2011) okrem iného aj tieto veľmi trefné postrehy a názory:

„Ak nejaký výskum zameraný na jedinú chorobu, jedinú zložku stravy alebo jedinú populáciu – pričom sú tieto sledované faktory vytrhnuté zo svojho prirodzeného kontextu, čo je vo svojej podstate vedecký redukcionizmus – prinesie výsledky v rozpore z celkovým doterajším poznaním, nemôže byť takýto jeden výskumný záver chápaný ako dôkaz vyvracajúci naše doterajšie poznanie. Ak je nejaký výsledok vedeckého redukcionizmu v rozpore s naším celkovým obrazom poznania, nie je to dôvodom na to, aby sme strhli tento náš celkový obraz poznania zo steny. Skôr takouto cestou objavujeme výnimky, detaily a prehlbujeme naše chápanie doteraz nahromadeného poznania.“

Súhlasím s prof. Campbellom, že nečakané výsledky vedeckého bádania málokedy spôsobujú „posun paradigmy“. Vieme, že vďaka Kopernikovým a Galileovým objavom sme, našťastie, opustili staré grécke predstavy o vesmíre a vďaka relatívne nedávnym objavom červeného posunu sme dospeli k Big Bangu. (Ktorý, mimochodom, naznačuje, že biblická správa o začiatku vesmíru bola bližšie pravde ako pôvodné presvedčenie mnohých vedcov o večnosti vesmíru. Dokonca aj Albert Einstein najprv odmietal teóriu Big Bangu.) Takéto významné skoky či odbočky v poznaní sa skutočne stávajú zriedkavo a je trochu smiešne a dosť trúfalé, ak si na takéto isté udalosti robia nároky rôzni amatéri, laici, pseudovedci alebo príliš často aj skutoční vedci.

Prof. Campbell pokračuje: „Nemôžeme preto nahliadať na nejaké redukcionistické zistenie ako na dôvod vyhlásiť našu súčasnú teóriu za neplatnú. Vážime si kontradiktórne výsledky výskumu, lebo nám umožňujú dôslednejšie skúmať pravdu a nie preto, aby sme z nich urobili novú dogmu, ktorá má naplniť nové knihy alebo posilniť ego. Lenže presne toto robia obhajcovia diét s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov – ignorujú poznatky, ktoré dávajú zmysluplný celok a na úroveň dogmy vyzdvihujú nesúvisiace alebo kontradiktórne údaje.“

Podľa môjho názoru to je presne to, s čím sa dnes tak často stretávame na stránkach a v knihách propagujúcich rôzne hyperproteínové diéty a prípravky, vrátane paleo diét.

Mimochodom, vedeli ste, že už existuje aj vegánska paleo diéta? Hurá!  Nevedeli ste to? Opýtajte sa slovenských paleofilov, prečo vám to zatajili.

A tu nájdete môj názor na paleo diétu

Igor Bukovský, lekár
Ambulancia klinickej výživy
www.akv.sk
 

AKV zverejnila 1.8.2014
 

 

 
E-LINE space