Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Konzumácia mäsových výrobkov vedie k zlyhaniu srdca
Konzumácia mäsových výrobkov vedie k zlyhaniu srdca Tlačiť E-mail

ImageKonzumácia spracovaného červeného mäsa (= údeniny, klobásy, párky a pod) spôsobuje zvýšené riziko zlyhania srdca a predčasného úmrtia.

V štúdii publikovanej v časopise Circulation: Heart Failure, výskumníci počas obdobia dlhého 12 rokov analyzovali skupinu 37 035 zdravých ľudí vo veku medzi 45 až 79 rokov z The Cohort of Swedish Men Study na Karolinska Institutet  Štokholme.

Ľudia, ktorí konzumovali najviac spracovaného červeného mäsa – 75 a viac gramov denne (to je, prosím, menej ako desať deka salámy!) – mali o 28 % väčšiu pravdepodobnosť zlyhania srdca ako tí, ktorí jedli týchto potravín menej ako 25 gramov denne. Také „obyčajné“ zlyhanie srdca sa ešte za priaznivých okolností dá prežiť, lenže: tí, čo jedli mäsových produktov najviac, mali v porovnaní s tými, ktorí ich jedli najmenej, dvojnásobne väčšie riziko, že záchvat neprežijú.

Navyše, analýza ukázala, že každé ďalšie zvýšenie pravidelnej dennej konzumácie mäsových produktov o 50 gramov (to fakt nie je veľa, tak pozor), zvyšuje až o 38 % riziko úmrtia na zlyhanie srdca. Stojí tá klobása vážne za to? U ľudí, ktorí tieto mäsové produkty nekonzumujú, žiadny vzťah k zlyhaniu srdca zistený nebol.

Súčasná konzumácia spracovaných mäsových výrobkov a údenín je stále príliš vysoká na to, aby to bolo pre naše srdce a cievy bezpečné. Ak máte záujem svoj kardiovaskulárny systém chrániť, obmedzte tieto rizikové potraviny na najnižšiu možnú mieru a do svojej stravy zaraďte viac orechov, avokádo, celozrnné potraviny, strukoviny, viac zeleniny. Ak konzumujte mäso, tak prírodné (nespracované a neúdené) červené mäso konzumujte max. 2-krát týždenne a do svojej stravy namiesto rizikových mäsových potravín zaraďujte 2 až 3-krát týždenne aj morské ryby. Vyprážané ryby s hranolkami a tatárskou sa však nepočítajú

 

AKV zverejnila: 15.7.2014

 

 
E-LINE space