Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Šalát a olivový olej – prvý grál mediteránnej stravy?
Šalát a olivový olej – prvý grál mediteránnej stravy? Tlačiť E-mail

ImageZdá sa, že práve kombinácia olivového oleja a listového šalátu (alebo inej zeleniny) je to, čo robí z mediteránnej stravy zdravú formu jedenia.

Ak totiž do misy (šalátovej, jasné!) vložíte tieto dve potraviny, ktoré potom spolu požujete a trávite, potichu tam vznikajú tzv. nitrované mastné kyseliny, ktoré znižujú krvný tlak.

Je to zatiaľ len štúdia na myšiach, ale ukázala, že nenasýtené tuky v olivovom oleji reagujú s dusičnanmi v zelenine a vznikajú spomenuté nitrované mastné kyseliny s pozitívnym účinkom na krvný tlak. Podľa vedcov sú orechy a avokádo ďalšou vhodnou kombináciou.

Inšpirované tradičnou kuchyňou krajín ako sú Grécko, Španielsko či Taliansko, je mediteránna strava už dlho považovaná za veľmi zdravý model stravovania. Veľké množstvo zeleniny, čerstvého ovocia, celozrnných obilnín, olivového oleja a orechov doplnené rybami, hydinou a chudým mäsom voľne žijúcich zvierat – to je základ stredomorských kuchýň. Takmer všetko z toho je zdravé osamote aj dokopy, ale teraz už vieme aj jeden dôležitý detail: profesor Philip Eaton z King´s College v Londýne spolu s kolegami z Kalifornskej Univerzity v Spojených štátoch je presvedčený, že práve toto spojenie zeleniny a olejov vytvára účinné nitrované mastné kyseliny, ktoré znižujú krvný tlak tým, že blokujú enzým epoxid hydrolázu.

Profesor Eaton tvrdí: „My ľudia máme rovnaký enzým a preto si môžeme myslieť, že rovnaká reakcia sa deje aj v našom organizme.“

Toto spojenie je nielen chutné, ale otvára možnosti aj pre skúmanie nového lieku. Zatiaľ však úplne stačí, ak si tento prírodný efekt doprajeme v jeho prírodnej podobe – napríklad takto: Grécky šalát

 

AKV zverejnila 11.07.2014

  

 

 
E-LINE space