Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Deficit Vitamínu D a ischemická choroba srdca
Deficit Vitamínu D a ischemická choroba srdca Tlačiť E-mail

Nový výskum naznačuje, že nízke hladiny vitamínu D zvyšujú u ľudí riziko vzniku ischemickej choroby srdca a rovnako aj riziko ťažších foriem ochorenia.

Tieto informácie nie sú síce definitívne, ale rozhodne sa stávajú súčasťou mozaiky nášho poznania významu a účinkov vitamínu D.

“Výsledky naznačujú, že deficit vitamínu D je skôr príčinou ako následkom aterosklerózy,“ tvrdí výskumníčka Dr. Monica Verdoia, kardiologička na Eastern Piedmont University v Novare v Taliansku.

Výskumníci sledovali takmer 1 500 pacientov a zistili, že až 70 % z tých, ktorí podstúpili angiografiu (test na odhalenie patologicky zúžených ciev), malo nízku hladinu vitamínu D v krvi.

Pacienti s deficitnou hladinou vitamínu D mali o 32 % vyššie riziko vzniku ischemickej choroby srdca a takmer o 20 % vyššie riziko najzávažnejších foriem ochorenia. Navyše, toto riziko závisí priamo úmerne od koncentrácie: pacienti s najnižšími hladinami vitamínu D mali až dvojnásobne väčšie riziko v porovnaní s pacientami, ktorí mali hodnoty vitamínu D najvyššie.

Zdroj: tlačová správa American College of Cardiology, 27. Marec 2014

Prečítajte si ďalšie AKV informácie o vitamíne D

 

AKV zverejnila 7.7.2014
 

 

 
E-LINE space