Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Igor Bukovský: Nebol to žiadny brutálny útok na Adelu Banášovú
Igor Bukovský: Nebol to žiadny brutálny útok na Adelu Banášovú Tlačiť E-mail

16. júna 2014 som zverejnil svoje verejné vyjadrenie k názorom, ktoré v súvislosti so stravovaním, zdravím a dokonca aj svojím neúspešným tehotenstvom opakovane prezentuje a šíri Adela Banášová. Pôvodný text je k dispozícii tu: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1019&Itemid=30

Niektoré média to označili za brutálny či drsný útok na známu osobnosť a vyjadrila sa aj samotná Adela Banášová.

Takže najprv toto: Nie, nebol to žiadny brutálny útok. Každý, kto čítal celé moje vyjadrenie, vie, že hoci je napísané priamočiaro, je slušné a úctivé. Adela Banášová určite sleduje svoje zahraničné kolegyne a kolegov a preto vie, že moja reakcia je v porovnaní s bežnými zahraničnými praktikami vlastne iba nevinná poznámka.

Teraz toto: Adela Banášová povedala „Nechápem, o čo mu ide!“ Jasné! Ako by mohla chápať, o čo mi ide, keďže sama priznala „Ten list som nečítala.“ Nemusíte, samozrejme, čítať môj list, Adela, ale prečo sa potom k nemu vyjadrujete? Ja také veci nerobím; je to prinajmenšom neprofesionálne.

Keďže však Adela Banášová môj list nečítala, ale vyjadriť sa k nemu chcela, ostalo už poruke len smiešne klišé: „Hlavne, že on bude v novinách. Ak len o to išlo, rada som mu poslúžila svojím menom.“
Teraz budem osobný, ešte stále však slušný: Milá Adela, toto je čo? Nie som si celkom istý, ale dosť sa to podobá na reakciu urazenej princezny. Prečo, prosím Vás? Viem si predstaviť aké je nepríjemné žiť s pocitom, že ľudia chcú „použiť Vaše meno“. Ja k nim však nepatrím, to moje mi stačí. A keď som Vás chcel mať ako hosťa v mojej knihe, slušne som Vás o to požiadal a Vy ste súhlasili.

Na záver

Rozhodne nejde o útok v súvislosti so stratou dieťaťa – veď ja sám som v živote prežil tieto bolestné skúsenosti. Nejde ani o moje meno, ba nemám nič osobné ani voči Adele Banášovej – naopak, prejavil som jej úctu a rešpekt. Považujem však za dôležité komunikovať tieto veci:

  • Strata dieťaťa v akejkoľvek fáze vývoja a rastu je bolestná životná skúsenosť, ktorá prirodzene vyvoláva v duši človeka veľa zložitých otázok – je však nebezpečné a nezodpovedné prijať alebo šíriť primitívne a zjednodušené odpovede.
  • Sója (ani pšenica) vo výžive človeka nie sú všeobecnou alebo známou príčinou neplodnosti, zníženej plodnosti alebo straty plodu.
  • Ale hlavne a najmä: Adela Banášová má veľký vplyv na ľudí a aj keď je tento vplyv zvyčajne veľmi pozitívny, som toho názoru, že v otázke zdravia môžu niektoré jej verejne prezentované názory a niektoré súkromne podávané odporúčania viesť k poškodeniu zdravia ľudí, ktorí tieto názory a odporúčania nekriticky prijmú, či na ich základe dokonca prerušia liečbu odporúčanú lekárom.

 

Igor Bukovský, lekár
Ambulancia klinickej výživy
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

AKV Zverejnila: 27.6.2014
 

 

 
E-LINE space