Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Akné a mlieko
Akné a mlieko Tlačiť E-mail

 

Hnedá, biela. Horká, mliečna. Ľadová i horúca... Len si, prosím, nebežte hneď odlomiť! Čokoláda (v pôvodnom jazyku Aztékov – xocolatl, teda „horká voda“) má zaujímavý pôvod aj históriu, ale o tom niekedy inokedy. Teraz som chcel urobiť ďalší pokus oponovať rozšírený názor, že čokoláda zhoršuje akné, ba vraj ho dokonca vyvoláva. V roku 2005 bolo publikovaných niekoľko prác, ktoré, zdá sa, definitívne vyvracajú tento predsudok voči čokoláde. Dlhodobé pozorovania dievčat a chlapcov v puberte neukázali, že by jedenie čokolády zvyšovalo riziko, častosť alebo intenzitu akné. Samozrejme, neznamená to, že budete jesť čokoládu namiesto chleba!

A nerobte najmä s čokoládou mliečnou! Prečo? Pretože už najmenej od roku 2004 sa hromadia dôkazy o tom, že ak je niečo v strave, čo negatívne ovplyvňuje stav akné, tak je to mlieko a všetko, čo sa z neho vyrába. veľká štúdia a Harvardskej univerzity napríklad ukázala, že dievčatá v stredoškolskom veku, ktoré konzumujú mlieko a mliečne výrobky v najväčšej miere (3-4 porcie denne) majú o 20-40% väčšie riziko vzniku komplikovaného akné. Akné podľa tejto štúdie zhoršuje mlieko plnotučné, odtučnené, ba aj sušené. Zhoršujú ho aj zmrzliny, cottage cheese a smotanové výrobky. No a keďže aj reklama o mliečnej čokoláde tvrdí, že v každej krabičke je pohár plný mlieka, tak by som s tou mliečnou čokoládou bol opatrný. Zatiaľ nie je jasné, či akné zhoršujú hormóny kravského mlieka alebo jeho vysoký obsah jódu, ale to Vám môže byť jedno.

Nehovorím, že nesmiete piť kravské mlieko a jesť mliečne výrobky, ale ak je akné problém, ktorý Vás trápi a musíte užívať proti akné aj lieky, tak by ste mi mohli veriť: dôsledne obmedzte príjem týchto rizikových potravín na minimum. Vápnik sa dá zabezpečiť z lepších zdrojov. Informujte sa o nich.

 
E-LINE space