Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Igor Bukovský píše Adele Banášovej o tehotenstve a výžive
Igor Bukovský píše Adele Banášovej o tehotenstve a výžive Tlačiť E-mail

Adela,

máte stále môj obdiv za spojenie šarmu a inteligencie a moju vďaku za všetky okamihy spolupráce a podpory. Vaše verejné a čoraz častejšie vyjadrenia na tému výživy a zdravia však budia vo mne pocit, že aj vy ste definitívne podľahli informačnému (aj emočnému?) chaosu. Ba čo viac, šírite ho ďalej: mnohí ľudia, pre ktorých ste vzor a model, nekriticky preberajú Vaše názory za svoje. Iných dokonca priamo ovplyvňujete napríklad tým, že im odporúčate služby svojej rakúskej „vynikajúcej výživovej poradkyne“. Môže to mať aj vážne dôsledky, ale k tomu sa vrátim neskôr.

Hlavným dôvodom pre tento verejný list bolo Vaše vyjadrenie v týždeníku Nový čas Nedeľa z 23. februára 2014. (Nesledujem bulvárnu tlač, preto som sa k tomuto Vášmu vyjadreniu dostal až na základe názorovej konfrontácie v mojej ambulancii o pár mesiacov neskôr.) Z Vašich vyjadrení jednoznačne vyplýva, že považujete konzumáciu sóje za (hlavnú?) príčinu straty svojho nenarodeného dieťaťa.

Adela Banášová (33): Po potrate s ňou skončila
Po tom, ako pred pol rokom prišla moderátorka o bábätko, vyradila sóju zo svojho jedálneho lístka. Urobila tak po konzultácii so svojou výživovou poradkyňou, ktorá sa stará o Banášovej jedálny lístok. ,,Sóji, sójovému mlieku či ďalším sójovým, výrobkom sa snažím vyhýbať práve pre tieto dôvody. S názorom, že neprospievajú nášmu telu, som sa stretla častejšie. Potvrdila mi ho aj moja vynikajúca výživová poradkyňa, ktorá má bohaté skúsenosti s vplyvom stravy na organizmus. Je však pravda, že ešte viac ako pred pol rokom som sóju do seba veselo tlačila. Keďže som tému sója začala riešiť intenzívnejšie až pred krátkym časom, dovtedy som o jej vplyve netušila. Sója, pochopiteľne, nemôže za všetko, ale pokiaľ je niečo v ľudských silách, tak sa, samozrejme, snažím pozitívne prispieť k veci.“

Prišla som o dieťa, lebo som jedla sóju? Preč so sójou! Fíha. Adela, človek s Vaším vzdelaním a rozhľadom nemá právo uveriť, že na zložité otázky života existujú takéto primitívne odpovede. Dokonca ani vtedy nie, keď sa veľmi trápi a múdre odpovede dlho neprichádzajú.

Strata dieťaťa (bez ohľadu na jeho vek alebo fázu vývoja) patrí k najväčším bolestiam v ľudskom živote. Poznám tie pocity až priveľmi osobne. (A prvýkrát som ich zažil v čase, keď som ešte ani netušil, že sója existuje.) Je to nielen bolestné, ale aj veľmi intímne. Vy ste urobili z tejto svojej intímnej životnej skúsenosti bulvárnu tému – a navyše so zlým záverom, ktorý komunikujete verejne. Cítim preto právo aj povinnosť povedať Vám: pokojne zaraďte sóju (aj pšenicu) do svojho jedálneho lístka, celkom určite nie sú príčinou straty Vášho dieťaťa. Odborných argumentov by bolo veľa, ale o tie tu teraz nejde, takže toto by mohlo stačiť: zo štúdie z dielne Národných ústavov zdravia (konkrétne National Institute of Child Health and Human Development = Národný ústav detského zdravia a vývoja človeka) dokonca vyplýva, že čím mala žena v moči vyššiu koncentráciu látok signalizujúcich konzumáciu fytoestrogénov, tým skôr otehotnela! (Mumford a spol, J Nutr, 2014)

Nie, sója rozhodne nie je príčinou straty Vášho dieťaťa. A môžete si byť istá, že by som Vám napísal to isté, aj keby ste za „vinníka“ označili bravčový rezeň alebo párky. Jedna potravina nemôže byť príčinou straty plodu. Ak by sme boli takí „hákliví“, ľudstvo by nemohlo prežiť. Máme už za sebou oveľa horšie veci ako nejaké „fytoestrogény zo sóje“, verte mi. Aj keď Vás o opaku presviedča, povedzme, absolventka Institute for Integrative Nutrition v New Yorku. (Mimochodom, absolvent tohoto inštitútu nezíska ani len titul „Registrovaný diétológ“ = v USA nemôže poskytovať zdravotnú starostlivosť v odbore klinická výživa človeka.)

Život a smrť sú veľké tajomstvá, pred ktorými máme úctu aj strach, ale kto hľadá jednoduché odpovede na zložité otázky, klame sám seba. A keď to robí človek populárny a vplyvný, zvádza do toho klamstva sebaklamu aj ďalších. Nie, Adela, Vaše názory na sóju a tehotentstvo nie sú ani pravdivé ani užitočné. Sú len ďalším žalostným potvrdením toho, že žijeme v dobe, keď sa mýty a klamstvá šíria ľahšie a rýchlejšie ako kedykoľvek v histórií. A že ani vzdelaní ľudia nie sú voči tomuto vírusu odolní. (Toto však nie je žiadna výzva na cenzúru, páni ministri a poslanci, nemýľte sa!)

Verím, Adela, že ste sa ocitli v zástupe ľudí, ktorí prispievajú k šíreniu bludov, len nevedomky a nechtiac. Chcem však, aby ste vedeli, že to môže mať aj skutočne vážne dôsledky, takže sa teraz vraciam k tomu, čo som Vám avizoval už na začiatku: svojím konaním môžete vážne poškodiť zdravie mnohých ľudí. Prečo si to myslím? Nedávno som na jednej verejnej akcii stretol M., mladé dievča choré na Crohnovu chorobu – ide o veľmi vážne a celoživotné zápalové ochorenie čreva. Bola aj s mamou a mali veľa otázok. Niektoré moje odpovede boli pre ne prekvapením. Mňa zase vystrašilo, keď mi povedali, že M. prestala brať lieky ordinované lekárom a začala užívať nejakú (bližšie nešpecifikovanú) „mikrobiálnu kultúru“, ktorú si pestuje doma v mlieku.

„Spôsobovali vám lieky nejaký problém?, začal som pátrať po dôvodoch takého rozhodnutia.

„Nie, ale nechcem celý život užívať lieky,“ povedala M. a mne bolo jasné, že lekár si nezískal jej dôveru.

„A viete vôbec, aká to je kultúra? Čo v tom je? Overili vám to v nejakom mikrobiologickom laboratóriu?“ snažil som sa vyvolať pochybnosť v evidentne pochybnú liečbu.

„Nevieme,“ povedala mama, „ale dostali sme to od jednej rakúskej výživovej poradkyne, ktorú nám odporučila Adela Banášová.“

Viete, Adela, ako je možné, že mladé dievča s vážnou chorobou prestane užívať lieky, ktoré jej predpíše lekár a začne užívať nejakú po domácky „klonovanú“ mikrobiálnu kultúru, hoci nemá žiadne informácie o jej zložení, žiadne testy účinnosti, žiadne hygienické atesty? Viete, ako je možné, že toto dievča opustilo liečbu určenú lekárom (ktorý má pečiatku a právnu zodpovednosť) a prijalo „liečbu“ od cudzieho človeka bez medicínskeho vzdelania a bez právnej zodpovednosti? Viete, Adela, prečo toto dievča urobilo niečo, čo sa prieči zdravému rozumu? Uverilo Vám.

Uvedomujete si tento svoj vplyv? A ako s ním narábate, keď ide o výživu a zdravie? Podľa mňa veľmi nezodpovedne. Aj Vaším pričinením budú totiž tisíce ľudí veriť napríklad hlúpym fámam o nebezpečnosti sóje, pšenice a lepku. Aj Vaším pričinením budú tisíce ľudí veriť tomu, že na zložité otázky života stačia primitívne a hlúpe odpovede. Aj Vaším pričinením strácajú ďalší ľudia rešpekt a dôveru k svojím lekárom. A to najhoršie: ľudia, ktorí zanedbajú liečbu určenú lekárom a uveria klamstvám a bludom (a ľuďom ako je Vaša výživová poradkyňa), môžu v dobrej viere konať proti svojmu zdraviu a poškodiť si ho – aj natrvalo. Kto bude niesť zodpovednosť?

Ako sa s takým pocitom postavíte pri nejakej budúcej „moderovačke“ pred svoje publikum na lekárskej akcii? Ako budete s pocitom, že Vašim priamym alebo nepriamym pričinením pacienti opúšťajú riadnu liečbu, odovzdávať napríklad Krištáľové krídlo za medicínu?

Trochu Vás poznám, Adela, viem, že máte dobré úmysly. (Tú smutnú pravdu o dobrých úmysloch, ktoré dláždia cestu do pekla, si teraz radšej nepripomínajme.) Áno, ste šarmantná a múdra. A máte veľký vplyv, ba až magickú moc najpopulárnejšieho človeka našej malej krajiny. Nemám Vám prečo kázať, ste slobodný človek. Chcel som len pripomenúť, že nesiete veľkú zodpovednosť nielen za svoj vlastný život, ale aj za svoje verejné vyjadrenia.

Alebo takto: Verte si komu chcete a čomu chcete, jedzte a nejedzte, čo len chcete – len si to radšej nechajte pre seba. (Nech sa už pýta hocikto.) Najmä, keď ide o také intímne záležitosti ako je zázrak splodenia nového života. Myslím, že Vaša veľmi sympatická podpora detskej onkológií je predsa len lepšie využitie Vášho času a potenciálu – aspoň, samozrejme, pokiaľ ide o verejné dobro.

Kamarátsky a s úctou

Igor Bukovský, lekár
Ambulancia klinickej výživy

AKV zverejnila: 16.6.2014 

 

 
E-LINE space