Tel.: +421 2 212 999 27

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamom. Pre zobrazenie musíte mať aktivovaný JavaScript.

 

AKV - Ambulancia klinickej výživy

Home arrow Zaujímavosti arrow Chróm a cukor – hrom a tútor
Chróm a cukor – hrom a tútor Tlačiť E-mail

(úryvok z knihy dr. Bukovského „Návod na prežitie pre ženu“)

Image
Jasné, chróm je dôležitý – bez neho je inzulín ako zachrípnutý Placido Domingo: bunky ho ledva počujú, takže cukor (glukóza) sa dostáva z krvi do buniek oveľa pomalšie. Dôsledok: bunky (najmä tie svalové) nemajú dostatok cukru (môžete cítiť únavu), a ten prebytok cukru z krvi sa ukladá do iných buniek (áno, tých tukových a pečeňových). „Ak chróm pomáha inzulínu, strčíme ho do našej tabletky,“ povedalo si asi milión podnikavcov, a tak dnes chróm nájdete skoro vo všetkých „zázrakoch“ na chudnutie. Má to však jeden háčik, ba priam poriadny hák: hlad a nutkanie jesť sladkosti prichádzajú z mozgu. Lenže nervové bunky mozgu si berú cukor z krvi samy – aj bez inzulínu a bez chrómu. Takže, ak máte málo chrómu a účinok inzulínu je oslabený, vaše nervové bunky majú napriek tomu cukru dosť, ba možno až príliš. Už vieme, že potreba jesť sladkosti prichádza hlavne z nespokojnej, unavenej alebo unudenej duše. A pomôže duši chróm v tabletkách?

Chróm – mám to teda kúpiť?

Prax v mojej ambulancii ukazuje, že na podávanie chrómu reaguje pozitívne (= zmiernená chuť na sladké a úprava hladiny cukru) menej ako 40 % tých, ktorým sme nejaký prípravok s obsahom chrómu odporučili, a čas potrebný na dosiahnutie takéhoto účinku je zhruba 6 až 8 týždňov. Podľa doterajších informácií chróm účinne zaberá iba u ľudí, ktorí mali jeho deficit v strave aj krvi. (Denný príjem chrómu vieme v ambulancii stanoviť v rámci analýzy výživového záznamu, ale hladina chrómu v krvi sa na Slovensku bežne nevyšetruje.)

Výskum z októbra 2008 ukázal, že podávanie pikolinátu chrómu obéznym mladým ženám v dávke 1000 mikrogramov denne počas 8 týždňov potlačilo ich chuť na sladké a mastné potraviny. Ak by ste sa rozhodli to vyskúšať, tak si skontrolujte dve veci:

  • či skutočne užívate chróm vo forme pikolinátu a
  • či ho užívate čistý (bez ďalších vitamínov a minerálov) – dosiahnuť dennú dávku 1000 mikrogramov (= 1 miligram) býva zložité: väčšina tabletiek obsahuje maximálne 200 mikrogramov chrómu, takže ak je to nejaký „multi“ a zjete takých tabletiek 5 za deň, zjete 5-krát viac všetkého, čo ten „multi“ obsahuje. Pozor na to.

Chrómový paradox čiže lesklý nový tuk!

Od roku 1997 sa vie, že užívanie chrómu v množstve väčšom, ako je odporúčaná denná dávka (60 – 200 mikrogramov), môže u fyzicky pasívnych ľudí viesť k nárastu hmotnosti. Paradoxné? Iba na prvý pohľad. Chróm zlepšuje účinok inzulínu = cukor sa ľahšie dostane z krvi do buniek. Ak sú bunky pasívne, cukor sa v nich nespáli, ale premení na tuk. Záver: ak ste sa rozhodli, že budete chudnúť zásadne bez cvičenia, ale zato s poriadnou dávkou chrómu, môže sa ľahko stať, že vaše bunky budú pekné lesklé, ale nebude to od chrómu, ale od ďalšieho tuku.

Chróm a pálenie záhy

Ak okrem nadváhy či obezity trpíte aj pálením záhy (refluxná choroba pažeráka) a užívate lieky na potlačenie tvorby kyseliny v žalúdku (antacidá), máte ďalší problém: antacidá zhoršujú vstrebávanie chrómu. Je to klasický obraz padajúcich dominových kociek: nedostatočný účinok inzulínu podporuje obezitu – to vyvolá refluxnú chorobu – tá vyžaduje užívanie antacíd – tie zhoršujú vstrebávanie chrómu – jeho deficit v organizme spôsobí oslabenie účinku inzulínu – to podporuje obezitu...

Vitamín C naopak zlepšuje vstrebávanie chrómu: s každým denným jedlom zjedzte aspoň jednu porciu (kus alebo pol šálky) surového ovocia/zeleniny.

Prirodzené a bezpečné zdroje chrómu

• obilniny a celozrnné potraviny • huby • brokolica • strukoviny • olejnaté semená • čierne korenie

Ďalšie informácie nájdete v knihe Návod na prežitie pre ženu.
 

 

 
E-LINE space